Jak zbudować bezpieczny portfel inwestycyjny?

Portfel inwestycyjny to coś, co każdy chciałby mieć. Najlepiej, gdy jest on bezpieczny i przynosi duży zyski. Jak sprawić, by tak właśnie było? I czym właściwie jest portfel inwestycyjny?

Inwestowanie zawsze wiąże się z ryzykiem. Jest to już oklepane stwierdzenie, jednak nie znaczy, że nieprawdziwe. Na szczęście optymalny portfel inwestycyjny może zminimalizować to ryzyko. Co powinien on zawierać? Nie ma na to jednoznacznej odpowiedzi, ale warto poznać kilka wskazówek.

Co to jest portfel inwestycyjny?

Co to jest portfel inwestycyjny?

Portfel inwestycyjny to według definicji zbiór finansowych (a więc np. akcji i obligacji) i realnych (takich jak nieruchomości) aktywów inwestora, będących formą lokowania majątku. Najprościej więc mówiąc, jest to cały majątek jego posiadacza, ale oceniany według jego właściwości związanych z inwestowaniem. Często mówi się o dywersyfikacji portfela. Chodzi tu o mieszanie ze sobą aktywów bezpiecznych, z tymi bardziej ryzykowanymi. Nie zawsze więc duża dywersyfikacja oznacza pełne bezpieczeństwo, ale na pewno portfel zróżnicowany jest duże bezpieczniejszy, niż taki skoncentrowanym na jednym rodzaju aktyw.

Bezpieczny portfel inwestycyjny — czyli jaki?

Bezpieczny portfel inwestycyjny

A zatem bezpieczny portfel będzie często oznaczał również zdywersyfikowany portfel. W przypadku początkujących inwestorów mówi się, że nawet 90% aktywów powinny stanowić te o niskim ryzyku. Poniżej przytoczymy kilka ich przykładów:

Bezpieczny portfel inwestycyjny przykłady

Pozostałe 10% mogą stanowić mniej bezpieczne aktywa, a więc np. akcje czy kryptowaluty.

Warto przytoczyć tu pewne rozróżnienie, pomiędzy portfelem inwestycyjnym klasycznym a alternatywnym. Ten drugi polega na inwestowaniu w alternatywne instrumenty finansowe, takie jak np. dzieła sztuki i przedmioty kolekcjonerskie. Dla początkującego inwestora będzie to raczej ryzykowane, dlatego powinien on raczej trzymać się klasycznych rozwiązań, chyba że jest ekspertem w dziedzinie przedmiotów, w które chce inwestować.

Przeczytaj również:: Inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem

Budowa portfela inwestycyjnego krok po kroku

Budowa portfela inwestycyjnego krok po kroku

Jak zbudować portfel inwestycyjny? Nie należy podchodzić pochopnie. Dobrze jest opracować najpierw plan.

  1. Zacznij od ustalenia celów inwestycyjnych. Musisz wiedzieć, dlaczego chcesz inwestować i jaką kwotę chcesz uzyskać. W kolejnym akapicie dowiesz się, czym dokładnie są cele inwestycyjne.
  2. Wybierz grupy aktywów, w które chcesz inwestować. Czy będą to nieruchomości, obligacje, a może coś bardziej ryzykownego?
  3. Wybierz konkretne aktywa, a więc np. konkretne mieszkania czy akcje firmy. Na tym etapie kluczowa jest analiza zmienności cel tych instrumentów.
  4. Teraz pozostaje ci jedynie monitorowanie twojego portfela. Musisz sprawdzać zmiany jego wartości, a by wiedzieć, czy zbliżasz się do swojego celu i w razie czego reagować.

przykładowy portfel inwestycyjny

Co to jest cel inwestycyjny?

cel inwestycyjny

Cel inwestycyjny to najprościej mówiąc powód, dla którego inwestujesz. Może być on bardzo różny, ale zazwyczaj da się go określić po prostu konkretną kwotą. Aby odkryć, ile ona wynosi oraz jak długo powinna trwać inwestycja, warto zadać sobie kilka pytań. Na co będziesz potrzebować pieniędzy, które planujesz uzyskać z inwestycji? Jakie ryzyko jesteś w stanie podjąć, by je uzyskać? Jak szybko będziesz potrzebował tych pieniędzy? W ten sposób możesz odpowiednio wykluczać i zaliczać konkretne instrumenty finansowe do swojego portfela, zgodnie ze swoimi oczekiwaniami.

Przeczytaj również: Inwestowanie w nieruchomości

Strategia inwestycyjna — jak ją ustalić?

Strategia inwestycyjna

Strategia inwestycyjna to, krótko mówiąc, właśnie plan na inwestycję, który będąc świadomym swoich celów, wypracowałeś. Jej ustalenie polega więc na skrupulatnym ułożeniu go i podążaniem za nim. Niestety początkujący inwestorzy mają tendencję na zbaczanie z jego ścieżki pod wpływem impulsu. Często wydaje im się, że widzą okazję, która może już się nie powtórzyć i przez to inwestują pochopnie. Na początek należy raczej unikać ulegania intuicji, a skupienie się na racjonalnej analizie tego, czy dana inwestycja pasuje do twojego planu.

Zmiany w strategii inwestycyjnej

Zmiany w strategii inwestycyjnej

Czasami w  życiu spotyka nas nagła zmiana. Mogą być nią np. narodziny dziecka albo ciężki wypadek. Czasami zachodzi wtedy konieczności ponownego przyjrzenia się własnej strategi inwestycyjnej. Być może trzeba będzie upłynnić aktywa albo pozbyć się tych najbardziej ryzykownych? Z drugiej strony, zmiana sytuacji życiowej może polegać też na zmiany pracy na znacznie bardziej dochodową. Wtedy, jako że masz perspektywy do szybkiego odrobienia strat, możesz zastanowić się na zakup bardziej ryzykownych – za to potencjalnie bardziej zyskownych – aktywów.

Jak zbudować bezpieczny portfel inwestycyjny — podsumowanie

Jak zbudować bezpieczny portfel inwestycyjny

Budowa bezpiecznego portfela inwestycyjnego to dla każdego sprawa indywidualna. Trzeba więc samemu postarać się sobie odpowiedzieć na to pytanie. Na szczęście, istnieją pewne wskazówki, według których można podążać. Pamiętaj, że bezpieczny portfel składa się z dużej ilości bezpiecznych aktywów: np. nieruchomości, obligacji czy po prostu żywej gotówki.

Z biegiem czasu nabierzesz doświadczenia i sam będziesz wiedzieć, w co inwestować. Jeśli jednak na razie czujesz się zagubiony, warto dalej rozwijać swoją wiedzę na ten temat. Możesz zacząć czytać książki na temat budowania portfela inwestycyjnego albo skorzystać z usług doradcy finansowego. Na pewno nie będą to pieniądze wyrzucone w błoto, a wręcz przeciwnie. Może to jedna z najlepszych inwestycji, bo przecież w siebie i swoją wiedzę.

Przeczytaj również:

Bezpieczny portfel inwestycyjny – pytania i odpowiedzi

Jak zbudować bezpieczny portfel inwestycyjny?

Bezpieczny portfel będzie często oznaczał również zdywersyfikowany portfel. W przypadku początkujących inwestorów mówi się, że nawet 90% aktywów powinny stanowić te o niskim ryzyku: nieruchomości, konta oszczędnościowe, lokaty i obligacje.

Jak zdywersyfikować portfel inwestycyjny?

Ustal cele inwestycyjne i grupy aktywów, w które chcesz inwestować. Podziel je na te bardziej i mniej ryzykowne, a środki, które planujesz zainwestować, podziel proporcjonalnie do ryzyka, jakie chcesz ponieść – np. na nieruchomości, akcje, kryptowaluty i złoto.

Ile procent złota w portfelu posiadać?

Uśredniając opinie wielu ekspertów, złoto powinno stanowić od 10 do 20% w bezpiecznym portfelu inwestycyjnym. To kruszec, na którym nie da się stracić w perspektywie długoterminowej. Inwestycja w złoto nadal jest opłacalna.

Jak ułożyć portfel inwestycyjny?

Przykładowy, bezpieczny portfel inwestycyjny to np. obligacje skarbowe, indeksowane inflacją (40%), te notowane na rynkach (10%), akcje rynków rozwiniętych (15%) i wschodzących (20%), a także złoto inwestycyjne (15%).

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *