W co zainwestować 500 tysięcy złotych?

500 tys. zł to kwota, która otwiera przed nami drzwi do wielu atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych. I chociaż, przy takim budżecie, pierwszą myślą są nieruchomości to warto rozważyć też inne opcje. Zobaczmy co możemy zrobić z Twoim budżetem, aby ten sukcesywnie rósł.

Własna działalność

pół miliona inwestycja w co

500 tys. zł to kwota, która może spokojnie pomóc w założeniu nowej działalności gospodarczej lub w rozwinięciu tej już posiadanej. 

Być może masz pomysł na tzw. startup, którego finansowanie odbywa się zazwyczaj z wykorzystaniem środków założycieli, aniołów biznesu i funduszy venture capital. Wtedy przyda Ci się spory zasób gotówki. Kto wie, być może Ty stworzysz tzw. unicorna?

10 najwiekszych startupów w polsce

Niezależnie od tego, czy chcesz zbudować nowy biznes, czy zainwestować w obecny warto pomyśleć o przeznaczeniu na ten cel części swojego budżetu. To właśnie własna działalność gospodarcza, w przeciwieństwie do pracy na etacie, charakteryzuje się brakiem górnego limitu zarobków.

Kryptowaluty

w co zainwestować 500000 pln

Temat tak samo kontrowersyjny (jeszcze) jak ryzykowny. Jeśli chodzi o inwestowanie w kryptowaluty zaleca się wydzielenie 5-10% swojego budżetu. Przy 500 tysiącach złotych jest to 25-50 tysięcy złotych, co i tak może nam dać bardzo pokaźne wzrosty – mówimy tutaj o zyskać x2, x3 względem kwoty, którą włożyliśmy. Należy jednak pamiętać, że tak samo łatwo możemy te pieniądze stracić. Dlatego lepiej nie przeznaczać na ten rodzaj inwestycji większych części budżetu.

Inwestując w kryptowaluty myślmy o rozpoznawalności tokenów. Najlepiej będzie przekształcić część swojego majątku w Bitcoina, Ethereum, czy Litecoina. Są to najbardziej znane tokeny.

inwestycja w bitcoina

Myśląc o tych większych zyskach krótkoterminowych, które jednocześnie są objęte większym ryzykiem, powinniśmy pomyśleć o trendach. Polkadot, czy kryptowaluty Metaverse mogą okazać się dobrym strzałem.

Obligacje Skarbu Państwa

inwestycje skarbu państwa

Obligacje Skarbu Państwa indeksowane inflacją mają dwie ogromne zalety – posiadają 100% gwarancję zwrotu kapitału i nie tracą wraz z wzrostem inflacji. Oznacza to, że są instrumentami, które w sposób sztywny łączą się z aktualnym poziomem wzrostu cen. 

Wchodząc na stronę Ministerstwa Finansów odnajdziemy pełną listę obligacji skarbu państwa indeksowanych inflacją. Przykładowo kupując 4-letnie obligacje skarbowe możemy liczyć na zysk inflacja + 1,30% marży, przy 10-cio letnich mamy do czynienia z 1,70% marżą.

Co ciekawe obligacje te charakteryzują się również brakiem ograniczeń co do maksymalnej lokowanej kwoty. Tak więc to od nas zależy ile zainwestujemy!

Tak czy siak należy się zastanowić, czy chcemy zamrażać tak wielki kapitał. Dobrym sposobem będzie dywersyfikacja zysków – część w obligacje, część może się pokusić o kryptowaluty, czy papiery wartościowe, by resztę kapitału móc przeznaczyć na nieruchomości.

Inwestowanie na giełdzie

inwestycja 500 tys.

Chociaż dla wielu rynek akcji stanowi tajemniczy świat, tak naprawdę jest to rodzaj inwestycji, w której każdy może znaleźć swoje miejsce. Inwestowanie w akcje jest zajęciem dostępnym praktycznie dla każdego – wystarczy wiedza, lub chęć jej zdobycia, umiejętność panowania nad emocjami i pogodzenie się z ryzykiem.

Krótkoterminowe inwestycje przytoczyliśmy w części o kryptowalutach. Skupmy się na tych długoterminowych. Mając na myśli inwestycje długoterminowe na giełdzie powinniśmy rozważyć stabilność spółki, cena poszczególnej akcji, jej strategia na przyszłe lata oraz częstotliwość i wysokość wypłacanej dywidendy.

w co zainwestować 500.000 pln

Chcemy wybrać sprawdzone firmy, które rokrocznie podają pełne sprawozdania finansowe, bez zbędnego gadania, czy utrudniania jego odczytów. Niech pierwszą spółką będzie PZU. Każdy o niej słyszał, prawda? Chwila researchu i już wiemy co spółka zrobiła, robi i planuje zrobić.

Dzięki specjalnym stronom możemy dowiedzieć się jakie dywidendy spółka wypłaca akcjonariuszom. PZU wypłaci 3,50 dywidendy za każdą akcję. Ostatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendy to 13.09.2021.

Załóżmy, że chcemy na ten cel przeznaczyć 150 tysięcy złotych. 13.09.21 jedna akcja spółki kosztowała ~ 41 zł. Za nasza kwotę moglibyśmy kupić 3658 sztuk akcji co daje nam 12803 zł zł rocznego zwrotu z samej tylko dywidendy. Do tego dochodzi oczywiście wartość naszych akcji, które możemy przecież sprzedać.

 

Pamiętać również należy, że akcje spółki mogą wzrosnąć, ale także spaść z ceny. Przy odrobinie szczęścia i dobrego researchu możemy zminimalizować ryzyko straty – w takim wypadku, jeśli akcje spółki wzrosną, możemy liczyć na wyższą dywidendę, która jest oczywiście uzależniona od zysku netto spółki.. Kolejnym plusem jest również upłynnienie akcji – w każdej chwili możemy całość sprzedać, a zainwestowany kapitał odzyskać.

Flipy nieruchomości

Flipy nieruchomości to nic innego jak kupno wybranej nieruchomości w celu wyremontowania jej i sprzedania po wyższej cenie. Jednakże nie zawsze jest tak kolorowo. Należy pamiętać, że im łatwiejszy wydaje się zarobek tym więcej czeka nas pułapek po drodze: nieatrakcyjna dzielnica, uciążliwe sąsiedztwo, czy problemy prawne nieruchomości. Wszystkie te czynniki składają się na wysokość odbieranego zysku z inwestycji.

Zobacz również: Jak zacząć inwestować w nieruchomości

W przypadku tak dużego budżetu, którym dysponujemy możemy bez udziału kredytu zrealizować taką inwestycję.

przykładowy flip nieruchomości

inwestycja ww nieruchomośćnieruchomość inwestycja

Można jednak zdecydować się na dywersyfikację zysków i podział naszego kapitału na parę nieruchomości, dzięki czemu ograniczymy ryzyko. Taką opcją jest inwestowanie grupowe w nieruchomości.

Inwestowanie grupowe w nieruchomości

grupowe inwestowanie w nieruchomości

Inwestorzy raczej unikają „wkładania” całego swojego budżetu w jedną inwestycję. Ryzyko, które występuje przy 99% inwestycji sprawia, że takie osoby rozdzielają swój kapitał pomiędzy parę mniejszych inwestycji. Jedną z lepszych opcji jest grupowe inwestowanie w nieruchomości. Celem takiego przedsięwzięcia jest odnoszenie zysków w oparciu o czynsze z najmu nieruchomości lub budowę i sprzedaż nieruchomości. Znajduje się ona w rękach całej grupy inwestorów indywidualnych, którzy wspólnie decydują o formie zarobkowania. W przypadku takowej inwestycji możemy liczyć na zwrot średnio 6-8 procent zwrotu w skali roku.

Takim sposobem możemy rozdzielić nasze 500 000 pomiędzy np. 5 różnych inwestycji. Może to być flip mieszkaniowy, mieszkanie pod wynajem, zakup parkingu, czy garaży. Pomniejszona kwota, względem całego naszego budżetu, sprawia, że jakiekolwiek niepowodzenie inwestycji będzie mniej bolało, a przy tym zostaną inne nieruchomości, w które włożyliśmy pieniądze. Jest to jedna z najbezpieczniejszych form inwestycji w nieruchomości.

Chcesz wiedzieć więcej?

wspólne inwestowanie

Podsumowanie

Jak widzisz głównym założeniem przy tak dużym budżecie powinno być podzielenie kapitału na części tak, aby każdą z nich móc zainwestować w coś innego. Pozwoli to zmniejszyć ryzyko oraz działać na wielu płaszczyznach. Bardzo dobrą formą inwestycji z takim budżetem jest grupowa inwestycja w nieruchomości, dzięki której możemy rozdzielić swój budżet pomiędzy wiele różnych nieruchomości. A może zawsze chciałeś być udziałowcem galerii handlowej? Twoja decyzja! Działaj rozsądnie i pozbądź się zbędnych emocji. Powodzenia!

Przeczytaj również:

 

Powyższy artykuł nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.).

 

inwestycje online

W co zainwestować 500 000 złotych – pytania i odpowiedzi

W co ulokować 500 000 złotych?

Własny start-up, akcje, obligacje, kryptowaluty, obligacje Skarbu Państwa, Forex, ETF’y to niektóre z możliwości. Szczególną uwagę warto jednak zwrócić na inwestowanie w nieruchomości – flipowanie mieszkaniami lub dochów pasywny z mieszkania pod wynajem.

Jak dobrze zainwestować pół miliona złotych?

500 000 złotych może zapewnić Ci już bardzo przyjemny dochód pasywny – np. z akcji, kryptowalut, inwestycji w działki budowlane, mieszkania do wynajęcia, flipów nieruchomości, grupowego inwestowania w retail parki czy inwestycji w inne biznesy lub startupy.

Gdzie osiągnąć najwyższą stopę zwrotu z 500 000 złotych oszczędności?

Prawdopodobnie najwyższą stopę zwrotu zapewni Ci flipping nieruchomości. Negocjowanie cen, odświeżenie mieszkania lub gruntowny remont, lepsze ogłoszenia, zdjęcia i opisy nieruchomości i voila! Od kilku do kilkudziesięciu procent zysku w kilka dni lub miesięcy.

Pół miliona na lokacie lub rachunku oszczędnościowym – warto?

Tak duża kwota oszczędności “marnuje się” na lokacie lub rachunku oszczędnościowym, generując 0,5-1% zysku. Grupowe inwestowanie w nieruchomości, flipowanie mieszkaniami, współpraca z deweloperami to tylko niektóre z korzystniejszych rozwiązań niż lokata.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.