Inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem

Nieruchomości z ogółu są jedną z najbezpieczniejszych form inwestowania. Nie dziwi więc fakt jej popularności. Nie można jednak zapomnieć, że dalej jest to inwestycja obarczona pewnym ryzykiem: słabo dobrana lokalizacja, mała wiedza, czy źle obliczony zwrot to tylko parę przykładów sytuacji, które mogą przysporzyć Ci wielu kłopotów.

Pierwszym skojarzeniem, które nasuwa się po słowie nieruchomość jest duży kapitał. Ale wcale nie musi tak być. Swoją przygodę z nieruchomościami możesz zacząć od sporo mniejszej kwoty. Jak więc inwestować w nieruchomości posiadając małe kwoty kapitału?

 

Czym tak właściwie jest nieruchomość?

inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem

Aby dobrze przyjrzeć się naszej inwestycji najpierw powinniśmy zrozumieć czym tak naprawdę jest ów nieruchomość.

nieruchomość co toJest jednym z rodzajów rzeczy w rozumieniu prawa cywilnego, np. budynek, grunt lub lokal. Umowa sprzedaży wybranego rodzaju nieruchomości wymaga zachowania formy aktu notarialnego pod rygorem nieważności. Oznacza to, że musimy mieć dokument urzędowy potwierdzający dokonanie czynności prawnej, np. prawo do danej nieruchomości.

Warto zauważyć, że w przypadku inwestowania w nieruchomości z małym kapitałem możesz także pomyśleć o miejscu parkingowym, komórce lokatorskiej, czy garażu!

inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem rodzaje

 

Sposoby inwestycji w nieruchomości z małym kapitałem

1. Podnajem z remontem

inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem podnajem

Jednym z tańszych sposobów inwestycji jest podnajem z remontem.

Jest to nic innego jak wynajęcie mieszkania, zrobienie remontu, który poprawi standard mieszkania lub umożliwi podzielenia go na dodatkowe pokoje. Całość wydatków to zazwyczaj koszt kilku, kilkunastu tysięcy złotych. Ważną kwestią pozostaje zgoda prawowitego właściciela na remont lub przekształcenie mieszkania. Bez tego nie mamy prawa podjęcia takiej inwestycji.

Zwrot kosztów powinieneś odzyskać w trakcie trwania umowy. Należy więc uważnie przeliczyć wysokość czynszu, aby pokrył on wszystkie koszty.

inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem koszty

2. Mieszkanie na kredyt

inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem kredyt

Jest to jeden z prostszych sposobów na inwestycję z małym kapitałem. Posługujemy się bowiem kredytem hipotecznym, za pomocą którego możemy zrobić tradycyjny *flip mieszkaniowy* lub zostawić nieruchomość na wynajem.

Łącząc naszą kwotę, która posłuży za wkład własny, wraz z kredytem hipotecznym możemy zakupić swoje pierwsze mieszkanie w celu zrealizowania inwestycji.

Ten sposób wymaga jednak zbudowania zdolności kredytowej i uzbierania wkładu własnego, którego wartość oscyluje w granicach 20-30% całości finansowania. 

Przy tej opcji warto wziąć pod uwagę koszt remontu, jeśli chcemy takowy przeprowadzić.

Policzmy na jaki zwrot z inwestycji w nieruchomość na wynajem możemy liczyć.

Załóżmy, że chcemy kupić dwupokojowe mieszkanie pod wynajem w dużym mieście. Jej koszt to 430 000 zł, który pokrywamy kredytem hipotecznym. Powiedzmy, że lokalizacja nieruchomości jest naprawdę dobra – najemcy będą płacić Ci 3000 zł czynszu miesięcznie, a koszt jaki ponosisz z wynajmem mieszkania to 800 zł miesięcznie. Do tego należy doliczyć, załóżmy, 900 zł odsetek kredytu. W takim razie nasze obliczenia wyglądają następująco:

((3000 – 800 – 900) x 12 miesięcy/430 000 zł = 3,6 %.

Oznacza to, że każdego roku dwupokojowe mieszkanie zwróci Ci 3,6% kwoty, którą wydałeś.

kredyty hipoteczne

3. Flip mieszkaniowy

inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem flipy

Flip mieszkaniowy to nic innego jak kupno nieruchomości w celu szybkiego jej odsprzedania – zazwyczaj czas trwania inwestycji nie przekracza
6 miesięcy. Osoby zajmujące się tym na co dzień są w stanie przeprowadzić średnio 3 flipy mieszkaniowe rocznie na jednym kapitale. Jednak do takiej inwestycji potrzeba już wiedzy, sieci pośredników, sprawdzonej firmy, czasu i kapitału w postaci gotówki lub kredytu hipotecznego.

Całość inwestycji, jaką jest flip mieszkaniowy wydaje się być całkiem prostą sprawą. Ale może to być pułapka – złota zasada mówi, że im lepsza wydaje się okazja, tym bardziej czujnym należy być. W innym wypadku może się okazać, że ta wspaniała okazja wcale nią nie jest.

inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem

inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem dywidendy

 

4. Grupowe inwestowanie

inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem grupowe inwestowanie

Jest to jedna z najlepszych opcji na inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem. Inwestycja grupowa daje możliwość podjęcia działań osobom, które ze względów finansowych nie mogą sobie pozwolić na samodzielne działanie. Znajduje się ona w rękach całej grupy inwestorów indywidualnych, którzy wspólnie decydują o formie zarobkowania. Wtedy to, dzięki połączeniu kapitału inwestorów można znaleźć dużo ciekawszą ofertę. Na końcu, zgodnie z umową, zostaje podzielony zysk z inwestycji.
O jakich kwotach mówimy? Za każdą zainwestowaną złotówkę możemy przyjąć średnio 6-8 procent zwrotu w skali roku.

 

5. Pożyczki prywatne

pożyczki prywatne

Zdarza się, że doświadczonym inwestorom zaczyna brakować kapitału. Może to być nawet kwestia kilkunastu lub kilkudziesięciu tysięcy złotych. Takiej pożyczki udziela się na podstawie umowy cywilno-prawnej lub przy udziale notariusza. Jeśli chodzi o zysk – jest to średnio 10% brutto w skali roku. Jak sam widzisz to porównywalne z najmem, a czas, który musisz poświęcić jest nieporównywalnie mniejszy.

6.  Miejsca parkingowe, garaże i komórki lokatorskie

miejsca parkingowe

Ostatni sposób z naszego zestawienia jest jednocześnie tym najbardziej specyficznym. Wyobraź sobie nowe osiedle – zagrodzone, wszystkie miejsca na parkingu naziemnym są oznaczone, te w podziemnym również. W takim wypadku, jako mieszkaniec, musisz zakupić przynajmniej jedno z nich – jeśli oczywiście masz samochód, aby nie parkować w różnych dziurach, czy denerwować się wieczorem, że nie ma miejsca do zaparkowania. W takim wypadku kupno miejsca parkingowego może być świetną inwestycją – jego koszt to kilkadziesiąt tysięcy złotych.

Podobnie sprawa się ma z budową lub zakupem garażu. Dobrym pomysłem może okazać się budowa całego parkingu w tłocznej okolicy.

Zdarza się, że w niektórych inwestycjach deweloperskich można zakupić komórkę lokatorską bez zakupu samego mieszkania. Zazwyczaj znajduje się ona w garażu podziemnym lub na kolejnych piętrach. Gdy zaczyna brakować miejsca na rower, choinkę, czy sprzęt, którego używamy raz do roku zaczynamy myśleć o miejscu, w którym możemy to wszystko trzymać. Ale wtedy na zakup komórki lokatorskiej jest już za późno. To dobra okazja dla nas, żeby takiej rodzinie ją wynająć.

najdroższe miejsca postojowe w polsce

Podsumowanie

 

inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem

 

Być może po przeczytaniu tego poradnika wciąż masz wiele pytań.
A może po prostu chcesz podjąć ze mną współpracę w grupowym inwestowaniu. Tak czy siak zapraszam Cię do kontaktu!

 

Sprawdź również:

Inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem – pytania i odpowiedzi

Jak pomnożyć małe pieniądze?

Edukacja – książki, kursy, szkolenia, dodatkowe studia podyplomowe. Lokaty i fundusze inwestycyjne. Kryptowaluty i akcje. A może crowdfunding nieruchomości? Każda z tych opcji może być świetnym pomysłem na pomnożenie małych oszczędności.

W co inwestować z małym kapitałem?

100, 1000 czy 10 000 złotych miesięcznie warto inwestować w nieruchomości dzięki specjalnym platformom crowdfundingowym lub współpracując z większymi, doświadczonymi inwestorami, np. z Damianem Olszewskim.

Jakie są sposoby na inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem?

Platformy crowdfundingowe i grupowe inwestowanie w nieruchomości. Podnajem mieszkań z niewielkim remontem. Flipy mieszkaniowe bez remontu dzięki lepszym zdjęciom i opisom ogłoszeń. Współpraca z większymi inwestorami. To tylko kilka z nich.

Ile można zarobić na nieruchomościach z małym kapitałem?

Nawet od kilku do kilkunastu procent w skali roku lub w ramach jednej inwestycji. Dobrze przeprowadzony flip nieruchomości może dać nawet kilkadziesiąt złotych zysku bez konieczności inwestowania w remont i odnowienie mieszkania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *