W co zainwestować 200 tysięcy złotych?

44 proc. Polaków nie posiada ŻADNYCH oszczędności. Pozostała część posiada średnio 29 688 zł, a tylko 6% z nich zgromadziło ponad 100 tysięcy. Takie wyniki możemy odczytać z badania Assay Index z 28 sierpnia 2021 roku. Ilu Polaków posiada więc wolne 200 tysięcy do zainwestowania? Jeśli jesteś jedną z tych osób to gratuluję – masz już całkiem pokaźną kwotę do zainwestowania.

Jednak nie popadajmy w optymizm – wielu wprawionych przedsiębiorców i inwestorów wpadało w zbyt dużą euforię. Przecież skoro zgromadziłem taki kapitał to dobrze wiem co z nim robić – można pomyśleć. I tak może być.

Dzisiejszy tekst jest dla tych, którzy jednak nie wiedzą jak zainwestować swój kapitał w jak najefektywniejszy sposób. 

Zaczynamy!

Konta oszczędnościowe i lokaty

Temat opisywałem szerzej w artykule w co zainwestować 100 tys. złotych? Na ogół jest to jedna z najbezpieczniejszych form inwestycji. Potrzeba nam jednak dwóch warunków – „dobrych” stóp procentowych oraz jak najniższej inflacji tudzież deflacji.

Swoje złote lata konta oszczędnościowe i lokaty przeżywały w latach 2014-2015. Wtedy to banki oferowały odsetki w wysokości 3-4% rocznie, a do tego dochodziła ówczesna deflacja. Oznaczało to, że nasze pieniądze ulokowane w banku powiększały się na dwa równoczesne sposoby – w ramach odsetek oraz deflacji, w czasie której poziom cen ulega systematycznemu obniżeniu. Oznacza to, że za tę samą kwotę pieniędzy będzie można w przyszłości kupić więcej dóbr i usług.

Obecnie lokaty mają średnie oprocentowanie na poziomie 0,25%. Do tego dochodzi coraz to większa inflacja, która, oficjalnie, wynosi ponad 6%, jednak różni się ona od tej faktycznej, która dotyka każdego z nas. Jedni kupują bułki, drudzy szynkę, a jeszcze kolejna osoba napoje słodzone. Każdy będzie więc miał inną, faktyczną inflację. Do kosztów, które ponosimy należy doliczyć też podatek od zysków kapitałowych, czyli potocznie mówiąc „Belkę”. Wynosi ona 19% i jest naliczana m.in. od zysków z lokat i kont oszczędnościowych.

Przy obecnym stanie „inwestując” w konto oszczędnościowe stracimy średnio 4,3% naszego kapitału – tyle wynosi przeciętna strata w roku 2021 po wliczeniu inflacji i „belki”.

Obligacje Skarbu Państwa

Dla tych, którzy kompletnie nie tolerują ryzyka jest jeszcze jedna opcja. Są to Obligacje Skarbu Państwa indeksowane inflacją. Oznacza to sztywny stosunek obligacji do „tempa wzrostu cen”.

Wchodząc na stronę Ministerstwa Finansów jesteśmy informowani o rodzajach obligacji i ich marżach. Przykładowo kupując 4-letnie obligacje skarbowe możemy liczyć na zysk inflacja + 1,30% marży, przy 10-cio letnich mamy do czynienia z 1,70% marżą. 

Jedną z większych zalet jest swoboda skupywania i zbywania obligacji. Przy ich sprzedaży trzeba jednak pamiętać o opłacie manipulacyjnej – spokojnie, jest naprawdę niewielka. To przeciwieństwo lokat – w większości przypadków czeka nas utrata całości zarobionych odsetek.

Działka budowlana

Inwestycje w grunty mają swoją rzeszę fanów. Jest to na ogół inwestycja długoletnia, która nie wymaga od nas dużego zaangażowania czasowego i kapitału w trakcie inwestycji. Grunt może po prostu czekać na okazję jego zagospodarowania.

Przed zakupem działki należy oczywiście sprawdzić jej stan prawny oraz zapisy planu zagospodarowania przestrzennego. Warto wiedzieć również co nieco o najbliższym otoczeniu, planach inwestycyjnych lokalnych firm i samorządów. W skrócie – powinniśmy wiedzieć o naszym badanym gruncie jak najwięcej. Powinniśmy również mieć plan na wybrany grunt.

Mając 200 tysięcy złotych do dyspozycji powinniśmy bez problemu znaleźć atrakcyjną działkę budowlaną o powierzchni ok. 1000 m2.

Dzisiejszy trend przeprowadzki na obrzeża dużych miast może nam pomóc. Często mieszkańcy większych aglomeracji próbują uciec od zgiełku, pragną spokoju. Wybierają więc obrzeża dużych miast.

Musimy mieć świadomość pułapek, które mogą się na nas czaić. Im tańszy grunt tym więcej przykrych niespodzianek np. inny stan prawny. Przypomnieć należy fakt, że na działce rolnej nie można tworzyć inwestycji budowlanych – trzeba ją najpierw odrolnić.

Klasyczne inwestycje nieruchomościowe – kupno nieruchomości pod wynajem

Mając kapitał w wysokości 200 000 zł możemy poważnie myśleć o rynku nieruchomości. Jedną z najczęściej wybieranych form inwestowania w nieruchomości jest kupno mieszkania pod wynajem. Oczywiście przy dzisiejszych cenach rynkowych będziemy musieli poświęcić trochę czasu na znalezienie mieszkania w tej cenie, o ile takie znajdziemy. Dobrym pomysłem będzie wsparcie się kredytem hipotecznym.

Całość inwestycji w mieszkanie pod wynajem zamyka się w znalezieniu lokalu, wyremontowaniu go, wyposażeniu, a na końcu dbaniu o stan całości.

W bardzo prosty sposób możemy policzyć zysk z takiej inwestycji. Całość kosztów odejmujemy od kwoty jaką będą Ci płacić najemcy. Wynik mnożymy przez 12 miesięcy, a to dzielimy przez kwotę kredytu. Ostateczny wynik to roczna stopa zwrotu inwestycji.

Współpraca z doświadczonym inwestorem

Chcesz zainwestować 200 000 złotych, minimalizując ryzyko i zapewniając sobie kilku- lub kilkunastoprocentową stopę zwrotu w kilka miesięcy? Napisz do mnie i dowiedz się, jak możemy wspólnie zrobić flipa i zainwestować w nieruchomości w formule crowdfundingu.

Grupowa inwestycja w nieruchomość

Nawet z tak dużym budżetem możemy pomyśleć o grupowej inwestycji w nieruchomości. Dobrym pomysłem jest dywersyfikacja naszych inwestycji – podejmując się tej grupowych inwestycji możemy wejść w parę mniejszych projektów tym samym zmniejszając ogólne ryzyko.

Jak to wygląda w praktyce?
Celem takiego przedsięwzięcia jest odnoszenie zysków w oparciu o czynsze z najmu nieruchomości lub budowę i sprzedaż nieruchomości. Znajduje się ona w rękach całej grupy inwestorów indywidualnych, którzy wspólnie decydują o formie zarobkowania.

Średni zwrot w skali roku to 6-8%.

Za obligacjami skarbowymi przemawia również brak ograniczeń co do inwestowanej kwoty. Mając 200 000 tysięcy do dyspozycji bez problemu ulokujemy je w „papierach państwowych”. W przypadku lokat są to najczęściej kwoty do 10-20 tys. złotych.

Podsumowanie

Mając do dyspozycji kwotę 200 000 złotych mamy wiele opcji inwestycji. Musimy pamiętać jednak o wielu pułapkach:

Wiedząc, że możemy sobie nie poradzić z zainwestowaniem naszego kapitału możemy poprosić o pomoc. Być może Twoim „marzeniem” jest flip, czy grupowa inwestycja w nieruchomość?

Przeczytaj również:

W co zainwestować 200 000 złotych – pytania i odpowiedzi

W co ulokować 200 000 złotych?

Konta oszczędnościowe, obligacje i lokaty to najprostsze, najbezpieczniejsze rozwiązania, ale z bardzo niską stopą zwrotu. Kupowanie działek budowlanych w dobrych lokalizacjach, flipping czy inwestycja w mieszkanie pod wynajem to znacznie rentowniejsze opcje.

Jak zostać inwestorem nieruchomości z 200 000 złotych?

Z takimi oszczędnościami możesz inwestować w nieruchomości poprzez platformy crowdfundingowe lub współpracę z profesjonalnymi rentierami, a także przy wsparciu kredytu hipotecznego flipować mieszkaniami – kupować taniej i sprzedawać z zyskiem.

Jak dobrze zainwestować 200 000 złotych?

Długoterminowo i bezpiecznie? Złoto inwestycyjne lub obligacje. Interesuje Cię dochód pasywny? Kredyt hipoteczny i mieszkanie pod wynajem. Wolisz szybkie zyski i zwrot zainwestowanych środków? Flip mieszkaniowy i nawet kilkadziesiąt procent na jednej transakcji.

Na co uważać, inwestując 200 000 złotych oszczędności?

Uważaj na produkty inwestycyjne, których nie rozumiesz. Jeśli nie znasz świata kryptowalut i NFT, nie interesujesz się giełdą, nie czujesz tematu Forex, ETF’ów, nie lokuj swoich środków w takich rozwiązaniach. O wiele bezpieczniejszy jest np. świat nieruchomości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *