Zarabianie na nieruchomościach komercyjnych: jak zacząć?

Inwestowanie w mieszkania pod wynajem to dziś popularne rozwiązanie na ochronę oszczędności przed utratą wartości. Coraz częściej inwestorzy stawiają także na nieruchomości komercyjne. Czy zarabianie na nieruchomościach ma sens? Jak zacząć generować zyski z obiektów komercyjnych?

Zarabianie na nieruchomościach komercyjnych – czym są nieruchomości komercyjne?

Nieruchomości komercyjne są to budynki oraz lokale, które przeznaczone są do prowadzenia działalności gospodarczej. W rezultacie mają generować zyski dla Twoich najemców. Z tego powodu często nazywane są nieruchomością dochodową.

Zarabianie na nieruchomościach komercyjnych – rodzaje nieruchomości komercyjnych

Jak inwestor na rynku nieruchomości komercyjnych masz sporo możliwości. W jakie rodzaje nieruchomości komercyjnych warto inwestować? Szczególnie polecamy:

Jeśli Twoim celem jest zarabianie na nieruchomościach komercyjnych, najbardziej popularne, bezpieczne i pewne są inwestycje w:

  • lokale pod wynajem dla sieci Biedronka,
  • lokale pod wynajem dla drogerii Rossmann,
  • lokale pod wynajem dla sieci Żabka,
  • lokal pod wynajem dla sieci aptek,
  • lokale pod wynajem dla drogerii Hebe,
  • retail parki.

Zarabianie na nieruchomościach komercyjnych – w jaki sposób zarabiać?

W branży inwestowania w nieruchomości, także w te komercyjne, zarabiasz na czynszu, płaconym przez najemców, np. właścicieli obiektów handlowych, a także na rosnącej wartości nieruchomości. Wyżej wymienione sposoby inwestowania w nieruchomości komercyjne doskonale sprawdzą się jako źródło dochodu pasywnego. Wysokość zarobku z wynajmu kształtuje się na poziomie 5-7% w skali roku

Wybór odpowiednich najemców jest kluczowy dla rentowności inwestycji nieruchomości komercyjnej. Różnorodność branż w obiekcie pozwoli zwiększyć jej atrakcyjność. Dzieje się tak za sprawą większej liczby klientów odwiedzających nieruchomość. W takiej sytuacji wynajmujący posiada mocną pozycję negocjacyjną, dzięki czemu może osiągnąć lepsze warunki najmu.

Nieruchomości komercyjne biurowe

Współpraca z znanymi markami daje gwarancję na długi okres współpracy, co wiąże się ze stabilnym zyskiem dla właściciela. Firmy z ugruntowaną sytuacją na rynku szukają obiektów, z którymi mogą podpisać umowę średnio na 10 lat. Inwestor, jeśli dobrze rozegra plan zagospodarowania nieruchomości, może liczyć na dekadę “odcinania kuponów z inwestycji”.

Zarabianie na nieruchomościach komercyjnych – zagrożenia 

Ryzyko inwestycyjnie jest nieodłącznym elementem na rynku finansowym. Określenie zagrożeń jest kluczowym czynnikiem, który trzeba wykonać przed wyborem inwestycji. Na samym początku przed podjęciem decyzji istotne jest zapoznanie się z warunkami zagospodarowania przestrzennego okolicy. Pozwoli określić, w jakim kierunku będzie się rozwijać okolica oraz jakie ograniczenia budowlane mogą występować.

Kolejnym zagrożeniem, które trzeba rozważyć, jest atrakcyjność obiektu pod względem lokalizacji oraz stanu technicznego budynku. Stan techniczny mocno może rzutować na rentowność nieruchomości. Jeśli budynek wymaga dużego wkładu w modernizację na samym początku, mocno może ograniczyć wysokość stopy zwrotu inwestycji.

Sąsiadujące budynki o tym samym przeznaczeniu również są sporym zagrożeniem dla inwestora. Budynki w okolicy z lepszą infrastrukturą oraz wyższym standardem mogą przyciągnąć najemców, na których nam zależy, co może przełożyć się na pustostany. 

Z tego powodu ważne jest precyzyjne dobranie stawki wysokości najmu. Zbyt wygórowana kwota może spowodować rotację najemców. W takim przypadku warto posiłkować się wskaźnikiem pustostanów w naszej okolicy. Im niższy współczynnik, tym większa szansa na solidnego najemcę.

Cykl koniunkturalny jest zmienny. Wzrost gospodarczy nie będzie trwał wiecznie. Prędzej czy później przyjdzie czas kryzysu. Z tego powodu, ważne jest analizowane i odpowiednie interpretowanie sygnałów z otoczenia. Przykładowo, czynniki geopolityczne, migracje, trendy demograficzne czy szalejąca inflacja wpływają negatywnie na tak bezpieczny i stabilny rynek, jakim są nieruchomości komercyjne.

Zarabianie na nieruchomościach komercyjnych – bariera wejścia a crowdfunding

Rynek nieruchomości komercyjnych ze względu na wysoką bariera wejścia, uznawany jest za trudno dostępny dla wielu inwestorów. Nic bardziej mylnego. Coraz częściej słyszy się o inwestowaniu społecznościowym.

Nieruchomości komercyjne crowdfunding

Crowdfunding pozwala mniejszym inwestorom rozpocząć przygodę związaną z inwestowaniem w budynki komercyjne. Wystarczy nawet 50 000 złotych, żeby zacząć czerpać zyski z tego rodzaju inwestycji.

Zarabianie na nieruchomościach komercyjnych – Podsumowanie

Inwestowanie w nieruchomości komercyjne jest doskonałą alternatywą dla rynku nieruchomości mieszkań. Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego jest istotna dla zabezpieczenia kapitału. Dodatkowo budowanie dochodu pasywnego jest doskonałym sposobem do osiągnięcia niezależności finansowej.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.