Co to jest dochód pasywny?

Wypracowanie wolności finansowej to marzenie większości z nas. Jednym z jej gwarantów jest właśnie dochód pasywny. To on pozwala nam zarabiać nawet wtedy, kiedy śpimy. Jego osiągnięcie nie wymaga odziedziczenia fortuny ani wygrania dużej sumy pieniędzy. Możemy wypracować go samodzielnie. Czym jest dochód pasywny i w jaki sposób można go sobie wytworzyć – między innymi o tym w poniższym artykule.

Dochód pasywny – definicja

Dochód pasywny - definicja

Definicja dochodu pasywnego mówi o tym, że jest to dochód niewymagający stałego angażowania własnej pracy, wysiłku czy czasu. Inaczej mówiąc, nie wymaga on aktywnych i systematycznych działań. Jest żniwem, które zbieramy po wykonanej wcześniej pracy czy też z poprzednich inwestycji.

Jak wiadomo w życiu nie ma nic za darmo. Dochód pasywny nie jest więc regularnym otrzymywaniem pieniędzy za nic. Zarabianie pasywne w większości przypadków wymaga sporych nakładów wysiłków, które są jednak ograniczone do początkowej fazy drogi do wolności finansowej.

Dochód pasywny a dochód aktywny 

Dochód pasywny a dochód aktywny 

Najbardziej powszechnym sposobem na zarobek jest zdecydowanie dochód aktywny. Do wytworzenia takiego dochodu niezbędny jest wysiłek i czas. W tym przypadku wynagrodzenie przybiera formę jednorazowej zapłaty za energię i czas poświęcony na wykonanie określonego zadania. W celu utrzymania dochodu aktywnego konieczne jest systematyczne działanie. Jego zaprzestanie wiąże się bowiem z utratą dochodu. 

Różnica pomiędzy dochodem pasywnym a aktywnym wynika przede wszystkim z faktu, że ten pierwszy nie wymaga systematycznej akcji z naszej strony. W jego przypadku wynagrodzenie przybiera formę wielorazowej zapłaty za wcześniejszą aktywność, niezależnie od tego jak wiele czasu na nią poświęciliśmy.

Przeczytaj również: W co zainwestować 500 tyś złotych

Dochód pasywny – przykłady

Dochód pasywny - przykłady

W dzisiejszej rzeczywistości istnieje wiele sposobów na wygenerowanie dochodu pasywnego. Szczególnie popularne w ostatnich latach jest zarabianie pasywne w internecie. Oto lista przykładowych działalności, mogących pomóc w uzyskaniu wolności finansowej:

Dochód pasywny - przykłady

  1. Sprzedaż kursów online
  2. Sprzedaż książki lub e-booka/audiobooka
  3. Udostępnianie reklam na swojej stronie WWW
  4. Udostępnianie reklam na swojej nieruchomości
  5. Sprzedaż praw autorskich, patentów
  6. Sprzedaż aplikacji na smartfona
  7. Inwestowanie w nieruchomości
  8. Odsetki z kont oszczędnościowych i lokat
  9. Dywidenda z posiadanych akcji
  10. Urządzenia samoobsługowe (np. samoobsługowe myjnie samochodowe)

Dochód pasywny – korzyści

Dochód pasywny - korzyści

Bycie rentierem, bo tak nazywa się osoba osiągająca dochód pasywny, pozwala na uzyskanie wcześniej wspomnianej wolności finansowej, tak bardzo upragnionej przez większość z nas. Jest to główna korzyść wynikająca z posiadania dochodu pasywnego.

Istotną cechą zarabiania pasywnego jest także fakt, że nie wymaga ono systematycznego poświęcania na nie czasu. Zaoszczędzone godziny można wykorzystać np. na poszerzanie swojej działalności w innej dziedzinie, a tym samym na wypracowywanie coraz większych dochodów. 

Dochód pasywny - dywidenda

Kolejna korzyść płynąca z wytworzenia pasywnego dochodu wynika z faktu, że może być on zarówno głównym źródłem naszego utrzymania, jak i zwyczajnym dodatkiem do domowego budżetu. Jest to możliwe dzięki temu, że nie wymaga systematycznych akcji z naszej strony, a tym samym nie koliduje z innymi źródłami dochodu.

Utrzymywanie się z dochodu pasywnego – zagrożenia 

Zarabianie pasywne jako jedyne źródło dochodu może też nieść za sobą szereg zagrożeń takich jak:

Utrzymywanie się z dochodu pasywnego

  • Ryzyko – większość działań mogących zapewnić pasywny dochód wiąże się z koniecznością poniesienia swego rodzaju ryzyka. Istnieją różne sytuacje, które mogą chociażby zaburzyć systematyczność dochodu,
  • Brak stałości – zarabianie w ten sposób jako wyłączne źródło utrzymania zdecydowanie nie jest dla osób ceniących sobie stałość i przewidywalność. Nigdy do końca nie wiemy jak dużej kwoty możemy spodziewać się na koniec miesiąca,
  • Potrzebny jest czas – wytworzenie dochodu pasywnego wymaga cierpliwości. Większość inwestycji przynosi profity dopiero po pewnym czasie od ich poczynienia,
  • Kapitał wymagany – inwestycje, które w przyszłości mogą zaowocować pasywnym dochodem, w większości przypadków wymagają sporych nakładów finansowych na starcie.

Przeczytaj również: W co zainwestować 100 tyś złotych

Czy dochód pasywny jest dla każdego?

Czy dochód pasywny jest dla każdego?

Dochód pasywny w teorii może wytworzyć każdy. Istnieje jednak szereg cech, którymi powinna odznaczać się osoba chcąca zostać rentierem. Przede wszystkim nie może ona obawiać się zagrożeń wskazanych we wcześniejszej części artykułu. Rentier powinien być na nie gotów. Powinien być on cierpliwy i zorientowany na cel. A jeśli już jesteśmy przy celu, to jasność w jego określaniu również powinna być mocną stroną rentiera.

Wypracowanie dochodu pasywnego na poziomie pozwalającym na traktowanie go jako głównego źródła dochodu jest czasochłonne. Osoba dążąca do systematycznych, stałych przychodów w jasno wyznaczonej i z góry znanej kwocie powinna pomyśleć o dodatkowym zabezpieczeniu w postaci bardziej stałych źródeł dochodu.

Dochód pasywny – podsumowanie

Dochód pasywny - podsumowanie

Dochód pasywny może być głównym źródłem utrzymania, ale zdecydowanie łatwiej uczynić go miłym akcentem w domowym budżecie. Do zagwarantowania sobie pasywnego dochodu potrzebne są aktywa, czyli takie rzeczy, które w przyszłości zaowocują w jego wytworzenie. Przed zakupem kolejnych pasyw w postaci samochodu czy najnowszego iPhona zastanówmy się więc: czy nabywanie przedmiotów niegenerujących zysków, a co najwyżej koszty, na pewno doprowadzi nas do wyśnionej wolności finansowej?

Dochód pasywny – pytania i odpowiedzi

Jak działa dochód pasywny?

Definicja dochodu pasywnego mówi o tym, że jest to dochód niewymagający stałego angażowania pracy, wysiłku czy czasu. Nie wymaga on aktywnych, systematycznych działań. Jest żniwem, które zbieramy z wykonanej wcześniej pracy lub inwestycji.

Jak generować dochód pasywny?

Zacznij od wygenerowania oszczędności z dochodu aktywnego, które następnie zainwestujesz w rozwiązania, generujące dochód pasywny, np. nieruchomości – mieszkania do wynajęcia, sprzedaż książek lub kursów online czy kryptowaluty, akcje i obligacje.

Na czym można zarabiać pasywnie?

Nieruchomości pod wynajem, kryptowaluty, akcje i wypłacana z nich dywidenda, obligacje, sprzedaż kursów online, sprzedaż praw autorskich, urządzenia samoobsługowe i vendingowe (np. myjnie), książki, gry, aplikacje mobilne i wiele więcej.

Czy najem mieszkań to dochód pasywny?

Tak, wynajem mieszkań nie wymaga od nas dużego zaangażowania czasowego, kiedy już znajdziemy najemcę, a dodatkowo możemy wydelegować zarządzanie i obsługę nieruchomości firmie zewnętrznej, dzięki czemu nic nie musimy robić, by zarabiać.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *