Co to jest lokal użytkowy?

Nieodłącznym elementem rynku nieruchomości są lokale użytkowe. Nie jest rzeczą prostą dla przedsiębiorcy wybór odpowiedniego lokalu. Jest to bardzo ważna decyzja od której może zależeć sukces lub porażka naszego biznesu i inwestycji. W poniższym artykule zawarliśmy podstawowe informacje, które przedsiębiorca wiedzieć powinien na temat lokalu użytkowego. Jakie są jego rodzaje i gdzie szukać najlepszych opcji? Oto pigułka wiedzy o tym, czym jest lokal użytkowy.

Lokal użytkowy – definicja

lokal użytkowy definicja

Lokal użytkowy to budynek, pomieszczenie lub zespół pomieszczeń wydzielony stałymi przegrodami budowlanymi, lub ścianami, który nie jest, pomieszczeniem gospodarczym lub technicznym. Lokal użytkowy wykorzystywany jest wyłącznie do celów użytkowych, czyli do działalności gospodarczej, wykonywania usług oraz magazynowania towarów. Tak więc, lokalem użytkowym będzie lokal, który pełni funkcję placówki edukacyjnej, gabinetu lekarskiego, sklepu, biura, salonu fryzjerskiego, kosmetycznego, magazynu itp.

Definicja lokalu użytkowego w polskim prawie

lokal użytkowy definicja

Jednym z aktów prawnych w którym znajdziemy definicję lokalu użytkowego jest ustawa z 24 czerwca 1994 r “o własności lokali”. W ustawie tej użyto pojęcia “lokalu o innym przeznaczeniu”, czyli lokalu użytkowego. Przepisy prawne jasno nie definiują lokalu użytkowego, ale na ich podstawie można zinterpretować co jest takim lokalem, a co zdecydowanie nim nie jest. Podstawową różnicą jest fakt, że lokal użytkowy przede wszystkim nie jest przeznaczony do zaspokajania potrzeb mieszkaniowych ludzi, a więc nie jest lokalem mieszkalnym.

Lokal użytkowy – rodzaje

Lokal użytkowy ma ściśle określone zasady i wymogi, które są zawarte w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z 12 kwietnia 2002 roku w sprawie warunków technicznych oraz ich usytuowania. Tak więc, lokale użytkowe muszą spełniać odpowiednie wymogi. Lokal użytkowy w zależności od sposobu w jaki będzie użytkowany możemy podzielić na rodzaje:

rodzaje lokali użytkowych

Idealny lokal użytkowy – jak znaleźć?

lokal użytkowy

Aby nie marnować czasu podczas szukania lokalu i znaleźć to czego tak naprawdę szukamy należy ustalić kilka istotnych kwestii:

  • do jakich celów lokal będzie przeznaczony, rodzaj i standard budynku w zależności od rodzaju działalności, 
  • czy taki lokal kupujemy czy też chcemy wynająć. Kupno lokalu to o wiele większa inwestycja na start niż wynajem. Decyzja należy do Ciebie, która opcja jest bardziej opłacalna i wesprze Twój biznes, 
  • dokładnie sprecyzować lokalizację, gdzie ma się znajdować lokal użytkowy, jeśli ma to być centrum miasta, zawęź poszukiwania do głównych ulic. Gdy nieruchomość ma znajdować się w konkretnej dzielnicy skup się tylko na tym obszarze,
  • określić wielkość powierzchni, rodzaj i ilość pomieszczeń. Weź pod uwagę ilość sprzętów, mebli, stanowisk pracy oraz liczbę osób które będą tam przebywać,
  • określić w jakiej wysokości jesteś w stanie płacić czynsz każdego miesiąca w przypadku wynajmu. Natomiast w przypadku kupna lokalu określ kwotę jaką możesz zainwestować w to przedsięwzięcie.

Lokal użytkowy jako inwestycja – zakup lokalu użytkowego

Inwestycja w zakup lokalu użytkowego jest to ostatnio bardzo popularny sposób na lokowanie kapitału. Jeśli nieruchomość jest w dobrej cenie, zadbana, położona w atrakcyjnej lokalizacji, nie będzie dla niej trudno znaleźć chętnych nabywców lub najemców. Decydujące znaczenie ma położenie lokalu oraz natężenie ruchu pieszo-kołowego w bezpośrednim jego sąsiedztwie. Od tego zależy opłacalność takiej inwestycji. Największym zainteresowaniem cieszą się lokale w centrum miasta, choć ich cena jest analogicznie sporo wyższa. Dzięki dobrej lokalizacji można zwiększyć szansę na jej szybki wynajem za dobrą cenę, bądź sprzedaż z zyskiem.

średnia cena lokalu

Kupując lokal użytkowy na wynajem warto też myśleć przyszłościowo i szukać takiej nieruchomości która będzie posiadała zaplecze sanitarne, przeprowadzoną termomodernizacje oraz będzie przystosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Mimo iż inwestycja w lokale użytkowe wymaga znacznie większego nakładu środków finansowych na start niż w przypadku innych nieruchomości, to przynosi dużo większe zyski. Inwestycja w zakup lokalu użytkowego zapewni właścicielowi atrakcyjny i mierzalny dochód.

Sprawdź: Jak sprzedawać mieszkania?

Wynajem lokalu użytkowego

wynajem lokalu

Inwestowanie w wynajem lokalu użytkowego to dobry pomysł na biznes, zwłaszcza w przypadku atrakcyjnej z punktu widzenia sprzedażowego i marketingowego lokalizacji. Najbardziej popularne są lokale użytkowe, które znajdują się w ścisłym centrum miasta, gdzie cena najmu jest znacznie większa, dzięki czemu nasz zysk rośnie. Jeżeli jako inwestor chcesz budować stabilny przychód pasywny, to wynajem lokalu użytkowego będzie doskonałym rozwiązaniem.

Przeczytaj również: W co zainwestować 500 tyś złotych

Inwestowanie w lokal użytkowy – warto? Podsumowanie

W większości przypadków zakup lokalu użytkowego nastawiony jest na biznes. Taką nieruchomość można przeznaczyć na prowadzenie własnej działalności jak i pod wynajem. Oba rozwiązania są dobre, ale warto rozważyć co będzie dla Twojego biznesu najlepsze. Kluczową sprawą oprócz sporego zysku jest stabilność i bezpieczeństwo biznesu.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *