Co to jest platforma crowdfundingu?

Otaczają nas przeróżne wynalazki. I nie są to tylko najnowsze technologie takie jak smartfony. Przecież zwyczajną agrafkę też ktoś musiał kiedyś wymyślić. Jednak pomysł to dopiero początek. Do realizacji wynalazku potrzebny jest jeszcze inwestor. Finansowaniem różnorakich przedsięwzięć, nie tylko wynalazków, ale też na przykład startupów czy projektów biznesowych najczęściej zajmują się instytucje finansowe z rodzaju banków. Problem jest wtedy, kiedy bank nie wierzy w pomysł. Jak inaczej zdobyć źródło pieniędzy? Odpowiedzią może być platforma crowdfundingu.

Czym jest crowdfunding?

Jak zwykle, kiedy chcesz zrozumieć jakieś pojęcie o obcobrzmiącej nazwie, na początek warto przetłumaczyć je na język polski – w tym wypadku crowd oznacza tłum, a funding finansowanie. Crowdfunding byłby więc zatem finansowaniem przez tłum. Oczywiście, jeśli wziąć przeciętny ludzki tłum, np. taki spotykany na stacjach kolejowych, mogłoby się okazać, że nie wiele z członków tej zbiorowości jest zainteresowana dorzuceniem się do jakiegoś projektu. Jak więc znaleźć swój tłum, to znaczy tych ludzi, którzy zdecydują się wesprzeć przedsięwzięcie, na którym nam zależy? Najlepiej sięgnąć po platformy crowdfundingowe, które działają w internecie.

crowdfunding platformy czym są

Model działania takich platform jest prosty. Twórca projektu zachęca jej użytkowników do wpłacania pieniędzy na jego sfinansowanie. W zamian mogą oni liczyć na pewne korzyści. W przypadku wynalazku mogą to być np. jego egzemplarze z pierwszej partii produkcji lub zniżka na ich zakup. W ten sposób finansowana jest też często działalność artystyczna. Gdy np. zespół wydaje płytę, może sfinansować ją przez crowdfunding, odwdzięczając się wspierającym fizyczną kopią nagrań. Taka forma ich wynagradzania nosi nazwę crowdfunding nagrodowy. Istnieje też jego drugi rodzaj – crowdfunding udziałowy, zwany też crowdinvestingiem.

Jak działa crowdinvesting?

crowdfunding jak działa

W crowdinvestingu formą nagrody za wsparcie są udziały lub akcje firmy organizującej zbiórkę. Jest to zatem nic innego jak rodzaj inwestycji. Wpłacający pieniędzy motywują się tutaj zazwyczaj chęcią zysku. Bywa, że crowfunding udziałowy i nagrodowy występują obok siebie. Przykładem polskiej firmy, która działała w taki sposób, jest Browar Jastrzębie. Wpłacający dla nich pieniądze na platformie beesfund.com mogli liczyć nie tylko na akcje spółki, ale też na fizyczne nagrody w postaci np. uwarzonego przez browar piwa.

Sprawdź: W co zainwestować 100 tyś zł.

Co to jest i jak działa platforma crowdfundingu?

Przykładem platformy crowfundingowej jest wspomniana już platforma crowdfundingu beesfund.com. Są one niczym innym, jak miejscem w internecie, gdzie można organizować zbiórki, których celem jest realizacja określonego projektu, lub wpłacać pieniądze na te już istniejące. To nowoczesny, a co ważniejszy, skuteczny sposób na finansowanie różnego rodzaju przedsięwzięć.

Przewidywana wartość crowdfundingu na świecie
Przewidywana wartość crowdfundingu na świecie

Najczęściej, jeśli projekt nie osiągnie minimalnego, ustalonego przez organizatorów zbiórki progu, pieniądze są zwracane na konta wpłacających. Jest to więc także bezpieczna forma finansowania z ich perspektywy. Wpłacający mogą zawsze liczyć, że jeśli nie uda się zebrać wymaganej kwoty, ich pieniądze nie znikną.

Platforma crowdfundingu — rodzaje

Platformy crowdfundingu można podzielić na rodzaje względem tego, jak nagradzani są wpłacający pieniędzy na zbiórki. I tak istnieją wspomniane już platformy crowdivestingowe, w których nagrodą są akcje lub udziały w firmie. Poza wspomnianym beesfund, do tej grupy można zaliczyć np. też Crowdway.

Platformy crowdfundingowe

Platformy z crowdfundingiem nagrodowym oferuje wspierającym określone nagrody rzeczowe. Tak działa np. popularny kickstarter.  Kolejnym typem są platformy zajmujące się crowdfundingiem pożyczkowym. Jaka sama nazwa wskazuje, jej użytkownicy po prostu udzielają bezpośredniej – z pominięciem instytucji banku – pożyczki. Do tego rodzaju należy np. Mintos.  Wreszcie jest jeszcze crowdfunding dotacyjny. W tym modelu wpłacający pieniądze nie dostają żadnych nagród, chodzi tu bowiem o darowiznę. Platformy tego rodzaju to najczęściej organizacje non-profit. Tak działa np. SiePomaga.

Sprawdź  Jak zacząć inwestować w nieruchomości poprzez crowdfunding?

Platforma crowfundingu w Polsce — przykłady

W Polsce popularne są zwłaszcza dwa platformy działające w crowdfuningu nagrodowym. Nazywane bywają one tutaj finansowaniem społecznościowym. Są to PolakPotrafi.pl oraz Wspieram.to. Oba są znane i wzięły udział w finansowaniu już wielu projektów. Są jednak znacznie mniej popularne od ich zagranicznych odpowiedników.

crowdfunding platformy

Platforma crowdfundingu na świecie — przykłady

Pierwszą i bardzo popularną platformą crowfundingową umożliwiające realizację projektów z różnych dziedzin jest indiegogo. W sieci pojawiła się już w 2008 roku. Pojawiały się tu filmy, gry komputerowe i wynalazki. Prawdziwym liderem w branży jest jednak konkurencyjna platforma crowfundingu kickstarter, która zadebiutowała rok później. Ta platforma może się poszczycić wynikiem 2,5 mld dolarów, zebranych dla 11 tysięcy udanych projektów.

Platforma crowdfundingu – pytania i odpowiedzi

Czy crowdfunding w nieruchomościach to dobry pomysł?

Tak, grupowe inwestowanie w nieruchomości to dobry pomysł dla początkujących inwestorów, którzy nie zgromadzili jeszcze dużego kapitału, wiedzy i doświadczenia na samodzielne, świadome i zyskowne inwestycje. Crwodfunding w nieruchomościach to bezpieczne i pewne rozwiązanie, które pozwoli Ci dobrze ulokować oszczędności.

Jakie ryzyka i zagrożenia niesie ze sobą crowdfunding nieruchomości?

W przypadku grupowych inwestycji w nieruchomości nie możesz samodzielnie decydować o losie inwestycji, np. remoncie lub sprzedaży. Jesteś uzależniony od decyzji większości. Duża ilość różnych platform i rozwiązań inwestycyjnych sprawia, że musisz dokładniej czytać wszelkie umowy i zapisy małym drukiem, aby uniknąć oszustwa.

Które platformy crowdfundingu w Polsce warto obserwować?

Przykłady takich platform w Polsce, z których chętnie korzystają początkujący i doświadczeni inwestorzy, rentierzy i deweloperzy to m.in. Beesfund, Findfund, Kickstarter, Polak Potrafi i WspieramTo, a także społeczność zgromadzona wokół Damiana Olszewskiego.

Gdzie szukać osób, które chcą inwestować grupowo w nieruchomości?

Na specjalnych, dedykowanych platformach crowdfundingowych. Na grupach na Facebooku czy Telegramie. W zamkniętych społecznościach w grupach, związanych z markami osobistymi znanych i doświadczonych inwestorów, takich jak Damian Olszewski. Wśród znajomych i zaufanych osób, z którymi możesz wspólnie zainwestować w nieruchomości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *