Jak inwestować w nieruchomości przez crowdfunding udziałowy?

Inwestycje w nieruchomości cechuje zazwyczaj spora bariera wejścia ze względu na wysokość kapitału – nie każdy z nas może przeznaczyć np. 300 tysięcy złotych na inwestycję.

Samodzielnie można więc inwestować w mniejsze projekty, takie jak zakup mieszkania na wynajem, czy tzw. flipa. Jeśli indywidualny inwestor marzy o wejściu w większe projekty, może to zrobić wraz z innymi inwestorami. Na tym polega właśnie crowdfunding nieruchomości – wyjaśniają eksperci portalu GetHome.pl

Jak więc inwestować w nieruchomości przez crowdfunding udziałowy?

Czym jest crowdfunding udziałowy?

crowdfunding udziałowy co to

crowdfunding udziałowy inwestowanieCrowdfunding udziałowy jest formą inwestowania grupowego, w którym inwestorzy indywidualni mogą mieć szansę na inwestycję w duże projekty, które normalnie nie są dla nich osiągalne, np. galeria handlowa.

Otwarci na nowe wyzwania inwestorzy indywidualni łączą się zazwyczaj za pomocą specjalnych portali internetowych, na których deweloper inicjujący projekt na rynku nieruchomości przedstawia ofertę sprzedaży instrumentów udziałowych lub dłużnych w przedsiębiorstwie, czy projekcie, w celu przyciągnięcia dużej ilości grupy inwestorów.

crowdfunding udziałowy wartość

Jak stać się inwestorem w crowdfundingu udziałowym?

Jak więc crowdfunding udziałowy wygląda w praktyce? Po zgłoszeniu chęci wejścia w inwestycję jako osoba prywatna przedstawiamy swoje środki w celu zakupu, wybudowania, czy chociażby wyremontowania nieruchomości. Załóżmy, że naszym celem jest inwestycja udziałowa w galerię handlową. Po jej wybudowaniu, czyli realizacji celu, wszyscy inwestorzy dzielą się zyskiem. Może to być:

udziałowy crowdfunding

Skoro już wiemy co możemy na takiej inwestycji zyskać czas przejść do planu. Pierwszym krokiem jest wybranie platformy crowdfundingowej. Na początku należy przyjrzeć się już zrealizowanym projektom, zobaczyć jak teraz funkcjonują oraz przeczytać opinie innych inwestorów na temat współpracy z serwisem.

udziałowy crowdfunding

Warto również sprawdzić jakie platforma oferuje systemy zabezpieczania udziałowców przed potencjalnymi nadużyciami, np. czy mamy możliwość regularnego sprawdzania stanu finansów spółki.

Zanim zdecydujemy się dokonać wyboru musimy również zapoznać się z opłatami, jakie pobiera serwis od udziałowców, a także jakie są warunku rezygnacji z udziału w takiej inwestycji crowdfundingowej.

crowdfunding udziałowy 2022

Następnym krokiem jest wybór formy, jaką przyjmuje inwestycja. Są to na przykład:

crowdfunding pożyczkowy

Przedmiotem inwestycji zazwyczaj są nieruchomości komercyjne (galerie handlowe, biurowce), nieruchomości mieszkaniowe, ale też nieruchomości gruntowe, czy te do remontu (np. na flipa, czy pod wynajem).

Po wybraniu odpowiedniej dla nas inwestycji należy podpisać odpowiednią umowę. W większości przypadków odbywa się to elektronicznie. Tylko w wypadku przystąpienia do spółki celowej musimy udać się do notariusza.

 

crowdfunding udziałowy w polsce

Gratulacje! Jesteś już inwestorem crowdfundingowym. Teraz pozostaje Ci śledzić postępy realizacji i czekać na zysk.

crowdfunding udziałowy zysk

Zalety i zagrożenia crowdfundingowego udziału nieruchomości

crowdfunding udziałowy nieruchomości zalety

Obecne bardzo niskie (o ile jeszcze ktoś je ma) stopy procentowe na lokatach sprawiają, że zarówno przedsiębiorcy, jak i osoby prywatne, coraz częściej i chętniej wypłacają oszczędności z banków w poszukiwaniu sposobu w celu ich pomnożenia. Najczęściej z udziałem nieruchomości. Coraz częściej poprzez crowdfunding udziałowy. Jednak czy jest to faktycznie tak bezpieczna forma ulokowania swojego wolnego kapitału? Zdecydowanie tak:

  • Oferowane pod inwestycje nieruchomości są bardzo mocno prześwietlane, nie ma miejsca na „lewą inwestycję”.
  • Zasada „mniejszy kapitał to mniejsze ryzyko” sprawdza się tutaj bardzo dobrze. Inwestycje grupowe pozwalają na ulokowanie swojego kapitału nawet w kilku nieruchomościach, co znacząco obniża ryzyko, którym obarczony jest nasz cały kapitał. Zresztą – jeśli podejmiemy się pięciu inwestycji, a jedna z nich okaże się nietrafioną, to mamy jeszcze 4 inne.
  • Dzięki crowdfundingowi nieruchomości inwestorzy, zależnie od regulaminu platformy, mogą w dowolnym momencie wyjść z inwestycji, sprzedając akcje stronie trzeciej – mowa oczywiście o crowdfundingu udziałowym.
  • Niewątpliwie jedną z większych zalet jest bezobsługowość inwestycji. Możemy pokusić się nawet o stwierdzenie dochodu pasywnego. Inwestor nie musi szukać kupców, najemców, czy samych nieruchomości. Wystarczy wymagany wkład i możemy liczyć profit.

crowdfunding udziałowy ryzyko

Niestety nie jesteśmy w stanie się go pozbyć, czy zniwelować do zerowego poziomu. Przed dokonaniem transakcji warto również samemu zweryfikować inwestycję. Nie powinniśmy na ślepo wierzyć portalowi, w którym dokonujemy inwestycji crowdfundingowej. Nie można też zapomnieć o uwarunkowaniu rynku, chociaż branża nieruchomości zdecydowanie przeżywa swoje dobre lata.

Czy warto podjąć się inwestycji crowdfundingowej udziałowej?

Teraz, znając wszystkie za i przeciw, możemy podjąć się naszej pierwszej inwestycji udziałowej w nieruchomość. Zysk roczny, który przewyższa średni zysk jaki możemy osiągnąć na giełdzie, czy innym rynku, poza nieruchomościami, oraz bardzo wysokie bezpieczeństwo pozwalają na satysfakcjonujące profity finansowe. 

Jeśli informacje w całym poradniku nas przekonują, warto na początek ulokować mniejszą kwotę, od tej docelowej, albo rozłożyć budżet na parę inwestycji.

Może potrzebujesz odpowiedzi na jeszcze inne pytania lub po prostu chcesz podjąć się takowej inwestycji to:

 

Sprawdź również:

Jak zacząć inwestować w nieruchomości poprzez crowdfunding udziałowy – pytania i odpowiedzi

Co to jest crowdfunding nieruchomości i jak to działa?

Crowdfunding nieruchomości polega na grupowym inwestowaniu w nieruchomości. Mniejsi inwestorzy mogą dzięki temu ulokować środki w duże, poważne inwestycje i nieruchomości. Niższa bariera wejścia, więcej możliwości inwestycyjnych, proste i jasne warunki. 

Jakie są zalety i wady crowdfundingu nieruchomości?

Kluczowa zaleta crowdfundingu to możliwość inwestowania nawet małych kwot w nieruchomości – już od kilkuset czy kilku tysięcy złotych. Największą wadą crowdfundingu nieruchomości jest fakt, że nie możesz samodzielnie decydować np. o sprzedaży inwestycji.

Jakie są najpopularniejsze platformy crowdfundingowe dla inwestorów w nieruchomości?

Popularne platformy crowdfundingowe w branży nieruchomości, chętnie używane przez polskich inwestorów, to m.in. social.estate, FindFunds.pl, Beesfund, Crowdway, CrowdConnect czy SmartFunds. To tam możesz spróbować crowdinvestingu.

Czy crowdfunding w nieruchomościach to dobry pomysł?

Tak, to dobry pomysł, szczególnie, jeśli nie masz czasu na research, flipowanie czy kontakt z najemcami nieruchomości, a jedynie chcesz wpłacać środki, które będą pasywnie generować dla Ciebie odpowiednią stopę zwrotu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *