Budynki oraz nieruchomości komercyjne – czym są obiekty komercyjne?

Interesując się inwestycją kapitału w nieruchomości, warto zaznajomić się z ich rodzajami i dostępnymi opcjami. Być może interesującą alternatywą do zakupu mieszkania okaże się właśnie zainwestowanie w nieruchomość komercyjną. Dowiedz się, czym jest nieruchomość komercyjna, czy warto kupić nieruchomość komercyjną i jakie koszty generuje taka inwestycja.

Co to jest nieruchomość komercyjna?

Szukałeś definicji nieruchomości komercyjnych w przepisach prawa? Nic z tego! Na próżno jej tam szukać. Co to zatem za twór? Mówiąc krótko, nieruchomość komercyjna to ta, dostosowana do prowadzenia działalności gospodarczej. 

Nieruchomości komercyjne dzielą się na lokale użytkowe i usługowe, pojedyncze biura, całe budynki np. biurowce, hotele oraz magazyny. Najczęściej są to lokale niezamieszkałe, choć można spotkać się z budynkami typu mixed-use.

Są to zazwyczaj budynki, gdzie przykładowo na parterze znajdują się lokale usługowe do wynajęcia, a na wyższych piętrach można kupić lub wynająć mieszkania. Często spotykane zwłaszcza na nowych, deweloperskich osiedlach.  

Nieruchomość komercyjna – rodzaje

Wśród wielu nieruchomości, które nas otaczają, znaczącą pozycję zajmują nieruchomości komercyjne. Jak wspomniałem przy definicji, różnorodność rodzajów nieruchomości komercyjnej sprawia, że inwestorzy mają w czym wybierać.

Mogą być one podzielone według różnych kryteriów: lokalizacji – budynki w centrum miasta, na obrzeżach i poza nim, przeznaczenia – magazyny, usługi, handel oraz zabudowy – budynki wolnostojące lub wbudowane. 

Sprawdź: W co zainwestować 100 tyś zł

Nieruchomości komercyjne biurowe

Nieruchomości biurowe to pojedyncze lokale lub budynki, w których są realizowane specyficzne, szczególne funkcje, które nie są związane bezpośrednio z produkcją dóbr materialnych lub z ich sprzedażą. Możemy podzielić je ze względu na klasę standardu jakości – klasa A to budynki o najwyższej jakości wykończenia, analogicznie – C o najniższej. 

Nieruchomości komercyjne biurowe

Są dużą zaletą dla wynajmujących. W końcu nie każdego przedsiębiorcę stać na budowę własnego biura, zwłaszcza jeśli potrzebuje miejsca dla kilkunastoosobowej załogi. Mnogość ofert sprawia, że taka osoba może znaleźć biuro, które w pełni spełnia jej oczekiwania. Co ciekawe, mimo ilość alternatyw, zapotrzebowania na wynajem biur nie słabnie, a stopa zwrotu z wynajmu sięgać może nawet do 10 % rocznie. 

Nieruchomości komercyjne usługowe

Ten rodzaj nieruchomości obejmuje wszelkiego rodzaju obiekty komercyjne świadczące usługi jak lokale gastronomiczne, prywatne przychodnie, magazyny, hotele, biura podróży czy parkingi. W tym przypadku, ogromne znaczenie ma lokalizacja nieruchomości. Najbardziej cenione są placówki, które znajdują się w samym centrum miasta lub blisko zaludnionych miejsc turystycznych. 

Nieruchomości komercyjne handlowe

Nieruchomości handlowe to obiekty, które przystosowane zostały do specyfiki galerii handlowych, drogerii, sklepów czy aptek. Mogą być to też mniejsze budynki, zrzeszające kilka sklepów. Do tej grupy zaliczyć możemy również miasteczka handlowe, które najczęściej są zlokalizowane w strefach podmiejskich.

Sprawdź: Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Nieruchomość komercyjna z najemcą – plusy i minusy zakupu

Zakup nieruchomości komercyjnej wraz z najemcą, wydaje się być niezwykle wygodną opcją, gdyż nie musisz szukać nowego dzierżawcy. Znany i popularny najemca nie powinien budzić obaw. Już na tym etapie, masz wgląd czy dany biznes przynosi zyski czy też nie. Możesz dostosować umowę i jej poszczególne podpunkty pod konkretne dane, które już masz. 

Ma to też swoje minusy. Najemca ma swoje przyzwyczajenia i niepisane umowy z poprzednim właścicielem. Podpisanie nowego dokumentu, może wiązać się z licznymi negocjacjami, nie zawsze przynoszącymi pożądany finał. 

Nieruchomości komercyjne deweloperzy

Jak zarabiać na nieruchomościach komercyjnych?

Specjaliści do spraw nieruchomości zgodnie przyznają, że inwestycje w nieruchomości komercyjne są jednym z bardziej dochodowych przedsięwzięć, na jakie można się zdecydować, chcąc w trafny sposób ulokować swój majątek. 

Nieruchomości komercyjne crowdfunding

Jednakże zakup dużej nieruchomości komercyjnej, nie zawsze jest w zasięgu początkującego inwestora. Alternatywę do zakupu stanowi crowdfunding. W tym modelu inwestor kupuje jedynie udziały w spółce, zajmującej się wynajmem nieruchomości komercyjnych. Wówczas wkład jest znacznie mniejszy, bo może wynosić nawet 4 tysiące złotych.

Jeśli jednak interesuje Cię zakup nieruchomości komercyjnej pod wynajem, musisz nauczyć się określać potencjał danego miejsca, zacząć prognozować zyski i pilnować terminowych rozliczeń z najemcą. 

Podatki od nieruchomości komercyjnych

Podatki są wszędzie, tak więc i Ty jako właściciel nieruchomości masz obowiązek uiszczenia tej opłaty. W kształtowaniu jego wysokości udział mają gminy, ale maksymalne stawki podatkowe, co roku są ogłaszane w obwieszczeniu Ministra Finansów. Niestety najczęściej gminy ustalają stawki faktyczne podatku od nieruchomości na poziomie stawek maksymalnych. Tak więc w 2022 roku stawki nie mogą być wyższe niż:

  • 1,03 zł za mkw w przypadku gruntów związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej, bez względu na sposób zakwalifikowania w ewidencji gruntów i budynków,
  • 25,74 zł za mkw powierzchni użytkowej – w przypadku budynków lub ich części związanych z prowadzeniem działalności gospodarczej oraz budynków mieszkalnych (lub ich części) zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej,
  • 12,04 zł za mkw. powierzchni użytkowej – w przypadku budynków lub ich części zajętych na prowadzenie działalności gospodarczej w zakresie obrotu kwalifikowanym materiałem siewnym.

Po zmianie ustaw CIT i PIT wprowadzony został tzw. podatek minimalny od nieruchomości komercyjnych. Do jego opłacania zobowiązani są właściciele nieruchomości komercyjnych, gdy wartość nieruchomości wynosi co najmniej 10 mln zł. Dla ustalenia, czy dany właściciel będzie płacił podatek minimalny, znaczenie ma początkowa wartość nieruchomości. 

Czy jakaś nieruchomość komercyjna trafi w najbliższym czasie do grona Twoich inwestycji? Trzymam kciuki!

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *