Inwestycja w mieszkanie: kiedy się zwróci?

Nieruchomości to coraz częściej pojawiający się temat w kwestii zyskownego inwestowania i powiększania swojego portfela inwestycyjnego. Trzeba jednak pamiętać, że nawet tutaj podejmujemy się ryzyka. Możemy akurat trafić na załamanie się rynku, które sprawi, że nie będziemy w stanie wynająć mieszkania za taką stawkę, jaką byśmy sobie tego życzyli, a to na pewno wydłuży czas zwrotu z inwestycji w mieszkanie. Kiedy więc inwestycja w mieszkanie w pełni się zwróci?

Inwestycja w mieszkanie dla początkujących

Wiele osób posiadających pewne wolne środki finansowe zastanawia się, w co najlepiej zainwestować swoje pieniądze. Jedną z pierwszych myśli jest inwestycja w mieszkanie. A to dlatego, że nieruchomości są względnie bezpieczną formą lokowania swojego kapitału. Inne opcje, takie jak akcje spółek giełdowych, obligacje skarbowe czy lokaty bankowe są mniej bezpieczne lub nie dają satysfakcjonujących zysków.

Popyt na mieszkania na wynajem zarówno krótkoterminowy, jak i długoterminowy wciąż utrzymuje się na wysokim poziomie. Szczególnie teraz, gdy doświadczamy ogromnej migracji uchodźców wojennych z Ukrainy do Polski. Wiele osób zainteresowanych zakupem nieruchomości nie posiada jednak wystarczających środków, czy zdolności kredytowej. Szczególnie teraz, gdy RPP co rusz podnosi stopy procentowej w dobie rosnącej inflacji. Wszystkie te czynniki wpływają na fakt, że zainteresowanie na rynku wynajmu mieszkań od lat jest coraz większe. Dlatego nieruchomości inwestycyjne uznawane są za stabilne źródło przychodów.

Inwestycja w mieszkanie – zalety i wady inwestowania w mieszkanie

Zanim policzymy, kiedy zwrócą się nam zainwestowane w mieszkanie pieniądze, warto pomyśleć o zaletach i wadach takiego przedsięwzięcia, abyśmy byli przygotowani na ewentualne problemy.

Inwestycja w mieszkanie – zalety:

  • względnie niskie ryzyko, ceny nieruchomości stabilnie rosną na przestrzeni lat
  • szacowany zysk inwestycji w mieszkanie jest nieporównywalnie wyższy niż z lokat bankowych
  • mieszkanie jest dobrym zabezpieczeniem kapitału
  • stały dochód pasywny z wynajmu
  • mieszkanie samo w sobie jest zabezpieczeniem kredytu

Inwestycja w mieszkanie – wady:

  • wysoki próg wejścia, początkowe koszty potrafią odstraszyć
  • inwestycja w nieruchomości wymaga poznania podstaw prawnych z tego zakresu oraz chociaż minimalnej wiedzy na temat branży
  • długi okres zwrotu z inwestycji

Inwestycja w mieszkanie: kiedy się zwróci?

Zanim podejmiemy decyzję o inwestycji, musimy pamiętać, że sam zakup mieszkania to nie jest jedyny koszt, który musimy ponieść. Czekają na nas opłaty notarialne, w tym taksa i PCC, wyposażenie nieruchomości, czy remonty i naprawy. Do tego należy doliczyć koszt obsługi kredytu, który czasem potrafi wynieść tyle, co sam koszt mieszkania. Szczególnie jeśli takie finansowanie rozkładamy na długi okres czasu, np. 30 lat.

Do obliczeń posłużymy się realistycznym wariantem – z kredytem hipotecznym i bez niego.

Przyjmijmy, że kupujesz mieszkanie w dużym mieście za 400 tys. zł, w gotówce. Wybrałeś wynajem długoterminowy – najemcy będą płacić Ci 3100 zł miesięcznie, a koszty związane z wynajmem, które ponosisz co miesiąc, wynoszą 800 zł. W celu policzenia rocznej stopy zwroty z inwestycji należy podzielić roczny dochód z inwestycji przez jej wartość:

((3100 zł – 800) x12) =  27 600
400 000 / 27 600 = 18,2

Oznacza to, że mieszkanie będzie się zwracać ok. 14,5 lat.

Druga wersja zakłada udział kredytu hipotecznego. Jego miesięczna rata będzie wynosić 1000 złotych.

((3100 – 800 – 1000)x12 = 15 600
400 000 / 15 600 = 25,6

Oznacza to, że mieszkanie finansowane kredytem będzie nam się zwracać w tym wypadku ok. 25 lat.

Od razu możemy zauważyć, że inwestycja w mieszkanie jest zdecydowanie inwestycją długoterminową.

Inwestycja w mieszkanie a alternatywne rozwiązania

Ciekawą opcją inwestycyjną są lokale użytkowe. Są to np. biura, lokale usługowe, czy restauracje. I chociaż jeszcze nie tak dawno temu inwestowanie w lokale użytkowe było prawie niedostępne dla inwestorów prywatnych, bowiem próg wejścia stanowił ponad 1 milion złotych, to aktualnie można bez problemu skorzystać z inwestowania społecznościowego, czyli crowdfundingu. Za pomocą specjalnych portali możemy wraz z innymi inwestorami wynajmować lokale Biedronce, czy Żabce. Więcej o crowdfundingu możecie przeczytać tutaj.

Inwestycja w mieszkanie – podsumowanie

Inwestowanie w nieruchomości nie jest wcale tak prostym tematem, jak mogłoby się niektórym wydawać. To spora ilość papierkowej roboty. To także zaangażowanie dużej ilości pieniędzy już od samego początku.

Pomimo jednak niektórych niedogodności stały, pasywny dochód i bezpieczeństwo, jakie zapewnia inwestycja w mieszkanie, zdecydowanie przemawia za tym, abyśmy pomyśleli o podjęciu się takiego przedsięwzięcia.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.