Budowa portfela inwestycyjnego: 4 kluczowe zasady

Portfel inwestycyjny to podstawowe narzędzie każdego inwestora, czy to początkującego, czy już doświadczonego. Ten pierwszy może jednak jeszcze nie wiedzieć, na czym polega jego budowa portfela inwestycyjnego. Na początek warto poznać 4 kluczowe zasady, które pomogą Ci w tym procesie.

Co to jest portfel inwestycyjny?

Portfelem inwestycyjnym nazywa się zbiór aktywów i rzeczowych finansowych należących do inwestora. Mogą to być zatem jednakowo akcje, obligacje, waluty, nieruchomości, a także inwestycje alternatywne, wchodzące w skład majątku, a więc dzieła sztuki czy samochody.

Zanim zaczniesz budować portfel inwestycyjny, zadbaj o poduszkę finansową

Poduszka finansowa to zabezpieczenie finansowe o wartości kilkukrotności miesięcznych wydatków. Dzięki niej, w razie niepowodzenia inwestycji, nie zostaniesz z niczym. Środki przeznaczone na poduszkę finansową nie powinny być inwestowane, a umieszczone w bezpiecznym miejscu, do którego mamy łatwy dostęp, czyli zazwyczaj po prostu na koncie bankowym.

Oszczędności Polaków w czasie pandemii koronawirusa
Oszczędności Polaków w czasie pandemii koronawirusa

Jeszcze przed odkładaniem pieniędzy na poduszkę finansową trzeba zadbać o spłatę zaległych zobowiązań, a więc kredytów i innych długów. Budowa portfela inwestycyjnego z pieniędzy, które tak nie do końca należą do Ciebie, jest bardzo ryzykowna i często prowadzi do powiększania się długów.

Ustal cel inwestycyjny dla portfela inwestycyjnego

Dopiero kiedy będziesz wiedzieć, na co chcesz przeznaczyć zysk z zainwestowanych środków, dowiesz się, jak bardzo ryzykowna powinna być budowa portfela inwestycyjnego w Twoim przypadku. Jeśli np. celem, jest zebranie środków na emeryturę, a więc pieniędzy niezbędnych do przeżycia, lepiej grać bezpiecznie. Strata środków na przyszłość może przecież być traumatyczna. Jeśli natomiast Twoim celem jest np. zebranie pieniędzy na jacht, prawdopodobnie możesz zaryzykować i postawić na mniej bezpieczne inwestycje. Po pierwsze, dzięki temu jest szansa, że szybciej zbierzesz potrzebne pieniądze, a po drugie, nawet jeśli je stracisz, nie będzie się to wiązało z utratą środków na życie.

Celem inwestycyjnym może być tak naprawdę wszystko. Często jest to np. zbieranie na własne mieszkanie. To dobry, popularny cel, który do tego może być dobrą inwestycją na przyszłość.

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego – o tej zasadzie mówią wszyscy

Dywersyfikacja portfela inwestycyjnego polega na inwestowaniu w wiele różnych aktywów. Dzięki niej inwestor stara się tak organizować swój portfel inwestycyjny, aby zmniejszać ryzyko i maksymalizować ROI. Dobry portfel inwestycyjny może zawierać akcje firm z różnych branż i o różnej wielkości, ale też obligacje, nieruchomości czy kruszce, takie jak złoto lub srebro.

Inny przykład portfela inwestycyjnego (przy założeniu, że liczy się dla Ciebie bardziej bezpieczeństwo oszczędności, niż zysk), można podać model 40:40:10:10. Pierwsza liczba to procent zawartości portfela inwestycyjnego na lokacie, druga to obligacje, trzecia to akcje na GPW, a czwarta crowdfunding nieruchomości. Jeśli z kolei oczekujesz wyższych zysków i możesz więcej zaryzykować, możesz odwrócić te proporcje, i np. zainwestować po 40% w akcje i crowdfunding udziałowy.

Budowa portfela inwestycyjnego to wyzwanie także dla psychiki

Pieniądze wzbudzają w ludziach silne emocje. Mogą one przełożyć się na wygląd Twojego portfela. Jeśli np. zobaczysz analizę spółki, z której wynika, że szybko się rozwinie, możesz zechcieć zainwestować w nią wszystkie środki. Niestety uleganie podszeptom emocji do często droga donikąd. Zadbaj więc o swoją kondycję psychiczną, aby zawsze trzymać się planu.

Uleganie emocjom może zniszczyć Twój portfel inwestycyjny, sprawiając, że zamiast przynosić zysku, będzie odnotowywał straty. Przykładem może być tu inwestor, który zainwestował w akcje znanej polskiej firmy produkującej gry, CD Projekt. przed premierą ich najnowszej gry, akcje spółki odnotowały rekordowe 443 złote. Nasz inwestor spodziewał się jeszcze większego ich wzrostu po wyjściu gry, dlatego zainwestował w nie większość majątku. Niestety sprzedaż nowej produkcji nie okazała się tak imponująca, jak się spodziewano i w efekcie akcje spółki potaniały do mniej niż 180 zł. Wszyscy, którzy kupili akcje w momencie ich szczytu, stracili ponad połowę swoich środków wtopionych w tę inwestycję.

Akcje CD Projektu to tylko jeden przykład aktywów, w których w inwestowanie wdarły się silne emocje. Nie buduj więc swojego portfela inwestycyjnego w ten sposób, a zamiast tego skup się na realizowaniu wcześniej opracowanego planu.

Budowa portfela inwestycyjnego – podsumowanie

Budowa portfela inwestycyjnego to nie łatwe zadanie. Zawsze warto rozwijać się w dziedzinie inwestycji, czytając książki, które mogą przynieść Ci znacznie więcej wiedzy niż krótki artykuł. Sięgnij np. po wielotomową pozycję Cezarego Głucha Inteligentny Inwestor XXI wieku, która opisuje nie tylko, jak powinna przebiegać budowa portfela inwestycyjnego, ale też wiele innych wątków związanych z inwestowaniem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *