Jak zacząć inwestować mądrze?

Jak zacząć inwestować mądrze? Każdy szuka możliwie najlepszego sposobu na powiększenie swojego kapitału. Niedoświadczony inwestor może skusić się na potencjalnie zyskowne, ale bardzo ryzykowne aktywa i włożyć w nie wszystkie oszczędności. Czy jednak można to nazwać mądrym inwestowaniem?

Współczesne czasy oferują nam mnóstwo możliwości, jeśli chodzi o inwestycje. Są przecież obligacje, akcje, nieruchomości i różnego rodzaju inwestycje alternatywne. Zanim jednak zaczniesz zastanawiać się nad wyborem instrumentu finansowego, w który ulokujesz swój kapitał, musisz poznać kilka podstawowych zasad inwestowania. Nie zrobią one z Ciebie od razu rekina finansów, ale będą dobrym krokiem naprzód ku mądremu inwestowaniu. Sprawdźmy zatem, jak zacząć inwestować mądrze?

Jak zacząć inwestować mądrze?

Jak zacząć inwestować mądrze?

Mądre inwestowanie to zdroworozsądkowe podejście do własnych finansów. Można je postawić w opozycji do polegającego często na emocjach postępowaniu początkujących inwestorów. Trzeba wszystko dokładnie przemyśleć, rozważając za i przeciw poszczególnych form inwestowania. Na samym początku należy jednak w ogóle przemyśleć, czy inwestowanie jest dla Ciebie.

Co trzeba zrobić, zanim zaczniesz inwestować?

Co trzeba zrobić, zanim zaczniesz inwestować?

Jak zacząć inwestować mądrze? Zanim zaczniesz, musisz wiedzieć, że jest to opcja tylko dla tych, którzy mają po prostu czym inwestować. Branie kredytu na poczet inwestycji mija się z celem. Chyba że mowa tu o inwestycji we własną firmę lub samego siebie, np. w wykształcenie. To dlatego, że choć sposobów na pomnażanie kapitału jest dużo, wiele z nich jest ryzykowna. Ani się obejrzysz, a utoniesz w długach.

Spłacenie długów to pierwsze co trzeba zrobić, zanim pomyśli się o inwestowaniu. Ale to nie wszystko, ponieważ nie powinno się inwestować także niewielkich nadwyżek budżetowych. Te lepiej odłożyć na łatwo dostępnym koncie oszczędnościowym. O jakich kwotach konkretnie mowa?

kredyty wykres

Przyjęło się, że tzw. poduszka finansowa powinna wynosić co najmniej 3-krotność naszego miesięcznego budżetu na utrzymanie. Jeśli więc wydajesz na swoje potrzeby miesięcznie 5 tysięcy złotych, przed podjęciem decyzji o inwestowaniu powinieneś mieć przynajmniej 15 tysięcy złotych środków przeznaczonych tylko i wyłącznie jako bufor bezpieczeństwa. Dopiero nadwyżkę można inwestować.

Dzięki temu nie tylko nie zostaniesz z niczym, jeśli inwestycja się nie powiedzie, ale będziesz mieć zabezpieczenie w przypadku nagłej nieprzewidzianej sytuacji, np. utraty pracy albo wypadku.

Przeczytaj również: W co zainwestować 500 tyś złotych

Inwestowanie a oszczędzanie. Gdzie odkładać pierwsze pieniądze?

Gdzie odkładać pierwsze pieniądze?

Aby więc wiedzieć, jak zacząć inwestować mądrze, najpierw trzeba nauczyć się oszczędzać. Najprostszym na to sposobem jest przeanalizowanie wydatków. Najłatwiej jest to zrobić, dokonując zakupów cały czas tą samą kartą płatniczą, ponieważ aplikacje wielu banków oferują podgląd wydatków według kategorii. W ten sposób możesz łatwo dowiedzieć się, na co wydajesz najwięcej i z czego możesz zrezygnować.

Zaoszczędzone pieniądze, dopóki nie przekroczą założonego progu poduszki finansowej, nie powinny być inwestowane w nic ryzykownego, ale nie powinny też po prostu leżeć na koncie. Szybko bowiem dopadnie je inflacja, a nawet stagflacja. Można więc zdecydować się na konto oszczędnościowe, z którego zawsze w razie czego będzie można je wypłacić. Gdy już będzie ich trochę więcej, warto zastanowić się nad obligacjami skarbu państwa. Wciąż nie ma tu ryzyka niepowodzenia inwestycji, a pieniądze są przynajmniej indeksowane według stopy inflacji w kraju.

Jak zacząć inwestować mądrze? Stwórz strategię inwestycyjną

Jak zacząć inwestować mądrze?

Strategia inwestycyjna to jednym słowem po prostu osobisty plan na inwestycję. Musi być on zbudowany świadomie i z rozmysłem, ponieważ bez niego możesz szybko pogubić się we własnych założeniach. Strategia to podstawa wszelkich metod na to, jak zacząć inwestować mądrze. Jak zabrać się za jej stworzenie?

  1. Wybierz cel inwestycyjny. Pamiętaj, że pieniądze są jedynie środkiem do celu, a nie celem samym w sobie, dlatego zdecyduj, na co chcesz przeznaczyć zyski z inwestycji.
  2. Stwórz koszyk inwestycyjny. Świadomie dobierz instrumenty finansowe do swojego celu. Im bardziej jest on dla Ciebie niezbędny do zrealizowania i im mniej stabilna jest Twoja sytuacja finansowa, tym mniej ryzykowne powinny być Twoje inwestycje.
  3. Wybierz konkretne aktywa inwestycyjne, nie dając się ponieść emocjom. Przy każdym pojedynczym zakupie powinieneś ocenić jego realną szansę na zwrot. Jeśli masz wątpliwości, dobrze jest podążać za ekspertami.

Nie zapominaj o dwóch często powtarzanych, ale nie zawsze branych przez początkujących do serca zasadach. Po pierwsze potencjalnie duży zysk, to również zawsze duże ryzyko. Po drugie najlepszym sposobem na uniknięcie spektakularnej porażki w inwestowaniu jest zdywersyfikowany portfel inwestycyjny, to znaczy taki, w którym znajduje się wiele różnych aktywów. Jak zacząć inwestować mądrze? Unikać nadmiernego i niepotrzebnego ryzyka!

Mądre sposoby na inwestowanie – konkretne przykłady

Mądre sposoby na inwestowanie

Czy są zatem sposoby na inwestowanie które w szczególności można polecić? Pewnym tropem może być tu inwestycja w nieruchomości, która charakteryzuje się stosunkowo wysokim bezpieczeństwem przy równocześnie wysokim potencjalnym zysku z inwestycji.

ceny mieszkań

Nie jest ona jednak dla każdego, ponieważ nawet najtańsze mieszkanie wymaga już wydania na jego zakup dużych środków. Pewnym rozwiązaniem może być crowdfunding nieruchomości, dzięki któremu nawet niewielcy inwestorzy mogą wejść na ten rynek. Inne propozycje popularnych sposobów na inwestowanie pieniędzy to:

  • fundusze inwestycyjne,
  • obligacja korporacyjne,
  • gra na giełdzie papierów wartościowych,
  • inwestycje w waluty (np. Forex).

Podsumowanie: jak zacząć inwestować mądrze?

jak zacząć inwestować mądrze?

Pamiętaj, że ważniejsze od tego, w co inwestujesz, jest Twoje podejście do tematu. W każdej z wymienionych wyżej propozycji można wiele zarobić, ale też wiele stracić. To między innymi właśnie dlatego tak ważne jest sporządzenie własnej strategii inwestycyjnej. Warto, cały czas edukować się w tej dziedzinie, a w razie czego nie bać się zasięgnąć porady eksperta.

Przeczytaj również:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *