Inwestowanie w hotele: od czego zacząć?

Condohotele i hotele to coraz popularniejsze formy inwestowania w nieruchomości. Mogą one być dobrym sposobem na dywersyfikację swojego portfela inwestycyjnego. To forma inwestowania, która pozwala na regularne osiąganie określonych zysków. Jak należy prowadzić inwestowanie w hotele?

Inwestowanie w hotele – od czego zacząć?

Inwestycja w hotel to z pewnością jedna z ciekawszych form prowadzenia interesów w branży nieruchomości. Według różnych statystyk branża hotelarska z roku na rok jest coraz więcej warta, ale wciąż pozostaje niedowartościowana. To zdecydowanie zasługa rozwoju państwa, w konsekwencji czego rośnie zamożność obywateli i ilość turystów z zagranicy. A to sprawia, że hotele będą warte coraz więcej. Dzięki temu inwestowanie w hotele i condohotele będzie coraz bardziej popularne.

Tak naprawdę inwestowanie w hotele to dwa sposoby osiągania zysków:

  • posiadanie całej nieruchomości, bycie jej właścicielem,
  • zakup udziałów w danym przedsięwzięciu.

Inwestorzy, którzy posiadają znaczne majątki mogą pozwolić sobie na wybudowanie obiektu w wybranym przez siebie miejscu, które będzie pozwalało na efektywne osiąganie zysków z prowadzonych usług noclegowych. Tak naprawdę wciąż istnieją braki hotelarskie w Polsce. I nie chodzi tutaj tylko o miejscowości nadmorskie, czy góry. To także duże miasta, które są w stanie podzielić się zyskiem z turystyki z kolejnymi obiektami.

Druga grupa inwestorów to tacy, którzy nie dysponują milionami wolnego kapitału, a chcą zasmakować inwestowania w branżę hotelarską. Z pomocą przychodzi inwestowanie grupowe, za pomocą którego nawet z małym kapitałem, bo już od 10 000 złotych, możemy wziąć udział w realizacji dużego, wielomilionowego projektu.

Inwestowanie w hotele – budżet

Do najważniejszych zalet inwestowania w nieruchomości hotelowe należy szeroka dostępność takiego wariantu. Wystarczy znaleźć odpowiednie miejsca, na których znajdziemy oferty, np. na portalach internetowych. Cena zakupu takiego obiektu zależy od wielu czynników. To kwestia lokalizacji, wielkości obiektu, czy klasy hotelu. Inaczej wyceniony zostanie hotel we Wrocławiu, który wszystko co ma do zaoferowania to nocleg, a inaczej wyceniony zostanie hotel w Zakopanem, gdzie goście będą mieli do dyspozycji basen, śniadania, czy siłownię.

 

Uruchamiając taki obiekt należy pamiętać o zatrudnieniu odpowiednich osób. Muszą oni odpowiadać za reklamowanie hotelu, by przyciągnąć klientów, ale i o obsługę takich osób na miejscu, czy chociażby czystość w obiekcie.

Całkowity koszt takiej inwestycji liczony jest w milionach złotych. A na to pozwolić sobie może garstka inwestorów.

Dlatego dużo popularniejszą formą inwestowania w hotele są condohotele, czyli połączenie bloku mieszkalnego, czy obiektu użytkowego z miejscami do spania. Wtedy możemy zainwestować w wybrane apartamenty, niekoniecznie w cały obiekt. Koszt takiej operacji znacząco się obniża, względem wykupu całego budynku – mowa o np. 500 tysiącach złotych za apartament.

Przy takim rodzaju transakcji inwestor zrzuca z siebie niejako obowiązek poszukiwania najemców – inwestor indywidualny po podpisaniu umowy nie musi być fizycznie na miejscu, nie odpowiada za prowadzenie biznesu od innych stron. 

Ciekawą formą rozliczania zysków w takiej inwestycji jest możliwość zamienienia ich na ilość dni, które inwestor może spędzić w danym apartamencie sam lub z rodziną.

Inwestowanie w hotele – ryzyko inwestycji

Podejmując się inwestycji w hotele należy pamiętać, że również i one obarczone są pewnym ryzykiem. Co prawda nie jest to ryzyko pokroju inwestowania w kryptowaluty, jednakże zła koniunktura rynku, czy np. pandemia, jak to miało miejsce w 2020 roku, mogą skutecznie zablokować plany rozwoju danej branży w kraju, czy na świecie.

Dlatego inwestycja w hotele i condohotele, a także inne obiekty i rozwiązania z branży hotelowej, zalecana jest osobom, które mają chociaż podstawową wiedzę z tego zakresu. Ze względu jednak na czysto kapitałowy charakter takiej inwestycji, głęboka wiedza i zaawansowane doświadczenie nie jest w tym przypadku niezbędne – szczególnie jeśli chodzi o inwestowanie w condohotele.

Inwestowanie w hotele – czy warto?

Branża nieruchomości zdecydowanie przeżywa popandemiczny rozkwit – ceny nieruchomości idą cały czas w górę, szczególnie teraz, gdy za naszą wschodnią granicą trwa wojna, a uciekający od niej migranci trafiają do naszego kraju.

W związku z tym zainteresowanie nieruchomościami będzie rosło. A to oznacza potencjalny wzrost zainteresowania inwestowaniem w różnego rodzaju nieruchomości, na przykład w hotele i condohotele. Taka forma pomnażania swoich pieniędzy to świetny sposób na osiąganie stałych i wysokich zysków w przyszłości. inwestycje w hotele to nie tylko dobra forma inwestycji dla osób, które posiadają znaczący budżet – to także szansa dla tych, którzy nie mają sześciu zer na swoim koncie – wszystko dzięki grupowym formom inwestowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.