Condohotele i apartamenty inwestycyjne w Polsce 2022

Condohotel to budynek stanowiący połączenie condominium z hotelem. Chodzi o wykorzystanie budynku do celów turystycznych i mieszkalnych. Takie apartamenty inwestycyjne to najczęściej segment premium na 4-5 gwiazdek.

Od klasycznego hotelu nieruchomość ta różni się przede wszystkim sposobem użytkowania i finansowania. W praktyce wygląda to następująco: deweloper buduje obiekt i sprzedaje poszczególne jednostki mieszkalne osobom fizycznym, przedsiębiorcom, inwestorom i innym podmiotom. Pod względem funkcjonalnym lokale przypominają najczęściej klasyczne mieszkania – są większe i mają przyłącza lub aneksy kuchenne. To właściciel decyduje o sposobie użytkowania. Może wynająć lokal turystom, pośrednikowi, czy jakiemuś operatorowi, który wypłaca czynsz na zasadzie określonego procentu wartości lokalu, czy udziału w przychodach na rynku turystycznym.

Poniższe zestawienie obejmuje condohotele i aparthotele, w których gwarantowany zysk waha się pomiędzy 5 a 8%.

Apartamenty inwestycyjne i condohotele w Polsce w 2022 roku

Gdzie i w które apartamenty inwestycyjne warto inwestować?

Apartamenty inwestycyjne nad morzem

Pinea – Pobierowo

Apartamenty inwestycyjne nad morzem

Pierwsza oferta to apartamenty inwestycyjne w Pobierowie, dobrze znanym nadmorskim mieście. Całość inwestycji obejmuje 175 całorocznych, luksusowych apartamentów w 4 standardach wykończenia do wyboru. Powierzchnia apartamentów liczy od 26 do 81 m2. Cena za metr kwadratowy to 13900 – 35 000 zł. W inwestycji przewidziano liczne miejsca postojowe w podziemiach.

Inwestycja składa się z 3 budynków. Poza wcześniej wspomnianymi apartamentami do kompleks zawiera także:

  • uzdrowiskowy condohotel,
  • hotel sieci Hilton Pinea, w której znajdują się całoroczne restauracje, baseny, SPA i gabinety fizjoterapii.

Baltic Wave – Kołobrzeg

Kołobrzeg condohotel

Baltic Wave to duża, nadmorska inwestycja. Znajduje się tutaj 468 apartamentów o powierzchni od 29m2 do 130 m2. Cena z wykończeniem i wyposażeniem – od 17 466 zł/m2 brutto. Całość zlokalizowana jest jedynie 200 metrów od plaży co zdecydowanie podnosi atrakcyjność inwestycji. Gwarantowany zwrot z inwestycji to 8%. W inwestycji przewidziano miejsca postojowe podziemne i naziemne, a sam budynek realizowany jest w standardzie pięciogwiazdkowym. Poza morzem w okolicy znajduje się także park i rezerwat przyrody.

Sprawdź: W co zainwestować 200 tyś złotych

Anchoria Holiday – Gdynia

Gdynia condohotel

To kolejna, nadmorska inwestycja. Całość składa się z dwóch budynków, łącznie z 88 apartamentów. Anchoria Holiday znajduje się w Mechelinkach, 3.2km od Gdyni.

Obecnie w sprzedaży pozostało jeszcze 18 nowych apartamentów o powierzchni od 23 do 38 metrów kwadratowych, w cenie od 12 000 złotych za metr kwadratowy. Przy budynkach przewidziano miejsca postojowe naziemne, nie ma podziemnych.

Aqua Resort – Międzyzdroje

Międzyzdroje condohotel

Aqua Resort to inwestycja położona w Międzyzdrojach, 450 metrów od plaży. Jednocześnie z Resortu nie ma problemu z dostaniem się pod ratusz, czy placu miejskiego – to zaraz obok.

Obiekt ma składać się z 1 budynku jednorodzinnego – to 300 pokoi hotelowych, które mają być zapleczem noclegowym dla projektowanego obok Aquaparku.

W inwestycji przewidziano miejsca postojowe naziemne. Apartamenty inwestycyjne mają od 27 do 56 m2, a koszt zaczyna się od 12 000 zł za m2. Deweloper oferuje 10 letnią umowę najmu, z możliwością przedłużenia. Rozliczenie nieruchomości odbywa się na zasadach 50 na 50. Oznacza to, że 50% kwoty najmu wypłacane jest dla właściciela, pozostałe 50% pokrywa koszty utrzymania i obsługi najmu apartamentu. W przypadku tej inwestycji opłata rezerwacyjna to 5000 zł.

Apartamenty inwestycyjne w górach

Infinity Zieleniec ski&spa

Apartamenty góry condohotel

Infinity Zieleniec to inwestycja w jednym z popularniejszych turystycznie miejsc na Dolnym Śląsku. Inwestycja powstaje na górskim zboczu, co pozwala latem wyjść wprost na szlak, a zimą na narciarski stok. Zieleniec zimą to jeden z największych w Polsce ośrodków narciarskich, gdzie co rok działa 31 kolei i wyciągów oraz 23 kilometry tras narciarskich. Coś dla siebie znajdą tu również narciarze biegowi.

Cała inwestycja składa się z jednego budynku, łącznie jest to 356 apartamentów o metrażu od 28 do 63 m2. Gwarancja zwrotu z inwestycji to 7% w skali roku. W inwestycji przewidziano miejsca postojowe podziemne.

Apartamenty inwestycyjne w miastach

MicroKlimat – Wrocław

Wrocław condohotel

Wrocławski MicroKlimat to inwestycja na Krzykach, osiedle Gaj, które jest bardzo dobrze skomunikowane z centrum miasta. W zasięgu jest również większość wrocławskich uczelni.

Inwestycja to siedmiopiętrowy budynek z windami i garażami, w którym znajdują się 202 mikroapartamenty o powierzchniach między 23m2 a 47m2, a także 61 mieszkań w stanie deweloperskim. Każdy z lokali jest klimatyzowany. Ceny zaczynają się od 10 000 zł za m2.

Bliska Residence – Warszawa

warszawa condohotel

Bliska Residence to inwestycja na warszawskiej Pradze, w pobliżu Parku Skaryszewskiego. Budynek ten to 196 1- i 2- pokojowych, nowoczesnych apartamentów inwestycyjnych o powierzchni od 20 do 35 m2. Cena za metr kwadratowy zaczyna się od 10 975 zł +VAT, lecz inwestorzy mają możliwość całkowitego odliczenia 23% VAT. Gwarancja zysku z tej inwestycji to 7% w skali roku. Deweloper przewidział miejsca postojowe podziemne, a także komórki lokatorskie.

Przeczytaj również: W co zainwestować 500 tyś złotych

City Apartments – Poznań

poznań condohotel

Tym razem przenosimy się do Wielkopolski. To tutaj znajduje się 7-kondygnacyjny budynek z mini apartamentami i większymi lokalami na sprzedaż. Łącznie jest to 259 lokali, z czego 242 to jedno pokojowe mini apartamenty inwestycyjne z aneksem kuchennym i łazienką o powierzchniach od 17 do 22 m2. Większe lokale mają metraż od 27 do 73 m2. Ceny zaczynają się od 13 000 zł za metr kwadratowy. W tej inwestycji nie przewidziano miejsc postojowych, jak i komórek lokatorskich. W okolicy inwestycji znajduje się park, jeziora i rzeka, co niewątpliwie podnosi atrakcyjność inwestycji.

Apartamenty inwestycyjnie w 2022 roku – podsumowanie zestawienia

Condohotele to zdecydowanie ciekawa opcja inwestycji w nieruchomości. To prawdziwy dochód pasywny – często dostajemy przecież gwarantowane stopy zwrotu, najczęściej w okolicach 7% rocznie. To tak naprawdę dopiero początek condohoteli w Polsce. Świetność tego rynku jest dopiero przed nami.

Condohotele i apartamenty inwestycyjne – pytania i odpowiedzi

Co to mieszkanie inwestycyjne?

Mieszkanie inwestycyjne to zwykle lokal mieszkalny o stosunkowo niewielkiej powierzchni od 18 do 25 metrów kwadratowych, które inwestor kupuje już wykończone i gotowe do wynajmu. Zwykle są dostępne w kurortach i dużych aglomeracjach np. blisko uczelni.

Czy warto inwestować w apartamenty?

Tak, w zależności od lokalizacji, standardu i prestiżu apartamentu możesz liczyć na jedno-, a nawet dwucyfrowe zyski w skali roku z najmu krótkoterminowego na tygodnie, dni, a nawet doby. Dodatkowo sam kilka razy do roku możesz skorzystać z takiego apartamentu.

Gdzie warto kupować apartamenty inwestycyjne?

Miejscowości turystyczne, znane i popularne kurorty (np. w górach lub nad morzem), duże miasta i aglomeracje, gdzie jest łatwy dostęp do uczelni i zakładów pracy, lokalizacje zagraniczne, które chętnie odwiedzają Polacy (np. Chorwacja, Grecja).

Ile można zarobić na apartamentach inwestycyjnych?

Dużo zależy od pierwotnej ceny zakupu i lokalizacji, jednak taka nieruchomość może wygenerować dla Twojego portfela inwestycyjnego od kilku do kilkunastu procent zysku w skali roku przy stosunkowo niewielkim zaangażowaniu. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.