Podatek od sprzedaży nieruchomości

Podatek od sprzedaży nieruchomości to obowiązkowy podatek, który należy zapłacić najpóźniej do 30 kwietnia roku następnego po tym w którym dokonano transakcji. Jego wysokość należy obliczyć i odprowadzić samodzielnie, dlatego warto wiedzieć jak to wszystko działa.  Całość wymaga wykonania paru ważnych czynności, np. złożenia deklaracji podatkowej, czy opłacenie należnego podatku.

Czytaj również: Jak sprzedawać mieszkania?

Podatek od sprzedaży nieruchomości – ile wynosi?

Podatek od sprzedaży nieruchomości w Polsce wynosi aż 19%. Co ciekawe jest naliczany wyłącznie od wysokości dochodu, a nie całej kwoty transakcji.

W praktyce oznacza to tyle: jeśli kupiłeś, przykładowo, mieszkanie o wartości 300 000 zł, do tego zrobiłeś remont wart 50 000 zł to łączna kwota “kosztów” wynosi 350 000 zł. Dzięki wykonanej pracy mogłeś sprzedać mieszkanie za 380 000 zł. W efekcie Twój dochód wyniesie 30 000 zł, a kwota podatku będzie równa 5700 zł.


czas sprzedaży


Podatek, jak wcześniej wspomniałem, należy zapłacić do 30 kwietnia roku następnego po tym, w którym dokonano sprzedaży. Do tego dnia powinno się również złożyć deklarację podatkową PIT-39.

Podatek od sprzedaży nieruchomości reguluje Ustawa o podatku dochodowym od osób fizycznych. Zgodnie z nią sprzedaż nieruchomości przed upływem 5 lat od daty zakupu (mowa o latach podatkowych, nie kalendarzowych) wymaga opłacenia podatku dochodowego – 19%.

Kiedy trzeba zapłacić podatek od sprzedaży nieruchomości?

Nie w każdej sytuacji jesteśmy zobowiązani do zapłacenia podatku. W niektórych sytuacjach kupujący, zgodnie z ustawą, jest zwolniony z daniny.

W omawianym przez nas przypadku podatnikiem jest osoba, która zbyła:

  • nieruchomość lub ich część oraz udział w nieruchomości,
  • spółdzielcze własnościowe prawa do lokalu mieszkalnego lub użytkowego oraz prawa do domu jednorodzinnego w spółdzielni mieszkaniowej przed upływem 5 lat podatkowych od daty nabycia.

Jednak nawet w przypadku sprzedaży mieszkania przed upływem 5 lat podatkowych można uniknąć opłat. Wystarczy, że skorzystamy z ulgi mieszkaniowej – należy się ona każdemu, kto w przeciągu maksymalnie 3 lat od dnia sprzedaży nieruchomości przeznaczy cały dochód z transakcji na nowy cel mieszkaniowy. Warunkiem skorzystania z ulgi jest przedstawienie dokumentacji, która potwierdza cały proces oraz zgłoszenia go w deklaracji dotyczącej podatku od dochodów osobistych.


transakcje na rynku pierwotnym i wtórnym


Nowym celem mieszkaniowym określamy wszelkie wydatki, które podatnik poniósł w związku z potrzebą nabycia lub wybudowania nowej nieruchomości. Oznacza to, że na cele mieszkaniowe należy przeznaczyć wszystkie środki ze sprzedaży mieszkania, czy domu. 

Zwolnienie z podatku od sprzedaży nieruchomości, którą upłynniliśmy przed upływem 5 lat dotyczy także rozwodników i wdowców. Osoby te mogą sprzedać nieruchomość bez potrzeby płacenia podatku dochodowego w ciągu 5 lat od daty jej nabycia do majątku wspólnego.

Wcześniej należało odczekać 5 lat od śmierci współmałżonka lub dokonania podziału majątku wspólnego po rozwodzie.

Sprawdź: W co zainwestować 200 tyś złotych?

Uniknięcie podatku od sprzedaży nieruchomości

Całkowite, legalne uniknięcie podatku od sprzedaży nieruchomości jest możliwe, jeśli skorzystasz z ulgi mieszkaniowej, o której wcześniej wspomniałem. Jak też pisałem – w takim wypadku kwota, którą otrzymałeś od kupującego, musi w całości zostać przeznaczona na nowe cele mieszkaniowe. Są nimi m.in.:


cele mieszkaniowe


Chcąc skorzystać z ulgi podatkowej wciąż musimy pamiętać o złożeniu odpowiednich dokumentów, tj. zeznania podatkowego PIT-39. O wszystkim, tak czy siak, należy poinformować urząd skarbowy.

Jak obliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości?

Załóżmy, że kwota, którą uzyskasz ze sprzedaży mieszkania, które zakupiłeś w 2018 roku, a sprzedałeś w 2021, chcesz przeznaczyć na cele inne niż nowy cel mieszkaniowy.

Mieszkanie sprzedałeś za 410 tysięcy złotych, kupiłeś za 320 tysięcy złotych.

Jak wyglądają obliczenia?


jak obliczyć podatek od sprzedaży nieruchomości


Podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku

Podatek od sprzedaży nieruchomości nabytej w drodze spadku wygląda trochę inaczej. Zmiana przepisów z 2019 roku spowodowała, że okres, po którego upływie, sprzedamy otrzymaną nieruchomość bez konieczności opłacania podatku od sprzedaży odziedziczonej nieruchomości, jest liczony od dnia nabycia nieruchomości przez spadkodawcę.

Przeczytaj również:: Inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem

Co nam to mówi?

Jeśli np. Twoi rodzice nabyli mieszkanie minimum 5 lat przed tym, gdy Ty otrzymałeś je w spadku, to w przypadku sprzedaży jesteś zwolniony z podatku.

Tak samo sytuacja wygląda w przypadku sprzedaży nieruchomości, którą nabyliśmy w drodze darowizny. Warto jednak pamiętać, że w dalszym ciągu obowiązuje nas podatek od spadków i darowizn, o czym pisałem *tutaj*.

W skrócie – zależnie od tego, do jakiej grupy podatkowej należysz, taką kwotę będziesz musiał uiścić do urzędu skarbowego.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona jest chroniona przez reCAPTCHA - Polityka prywatności i Warunki usługi