W co lepiej inwestować: mieszkanie czy lokal komercyjny?

Zasadniczy podział nieruchomości zakłada istnienie budynków i lokali mieszkalnych oraz komercyjnych. W tym artykule przeczytasz o zaletach i wadach inwestowania w każdy z tych dwóch typów. Lektura tekstu pozwoli Ci odpowiedzieć sobie na pytanie o to, w co lepiej inwestować: mieszkanie czy lokal komercyjny?

Inwestycja w mieszkanie na wynajem – jak to działa?

Zakup mieszkania pod wynajem na rynku wtórnym czy pierwotnym wymaga poniesienia nie tylko kosztów finansowych, ale też dużych nakładów pracy. Dysponując odpowiednimi funduszami, kupujemy mieszkanie, które następnie wynajmujemy innym osobom za opłatą. W praktyce jest to jednak nieco bardziej złożone.

Po pierwsze, trzeba znaleźć odpowiednie mieszkanie, które będzie atrakcyjne pod względem lokalizacji, wyposażenia, powierzchni i rozkładu pomieszczeń. Drugim krokiem jest wykończenie i atrakcyjne wyposażenie lokalu mieszkalnego. Kolejny etap polega na poszukiwaniach uczciwego najemcy.

Inwestycja w lokal komercyjny – z czym się wiąże?

W przypadku lokalu komercyjnego system działa podobnie. Znajdujemy atrakcyjną nieruchomość w lokalizacji, która musi jednak spełniać pewne wymagania:

  • położenie przy ruchliwych ciągach komunikacyjnych;
  • obecność miejsc parkingowych;
  • dostępność dla przechodniów, osób zmotoryzowanych i korzystających z komunikacji zbiorowej;
  • bliskość do centrum miasta lub miejsc często uczęszczanych.

W przypadku obiektów komercyjnych odpowiednia lokalizacja jest znacznie ważniejsza niż gdy mówimy o mieszkaniach, bo z zasady mają one przynosić najemcom dochody. Dla przykładu, największe zasoby powierzchni biurowych znajdują się w Warszawie, Krakowie i Wrocławiu – czytamy w raporcie PINK.

Poza tym lokale komercyjne muszą być zaprojektowane i urządzone zgodnie z przepisami prawa, stawiającymi pewne wymagania wobec miejsc, w których prowadzona jest działalność gospodarcza. Należą do nich np. przepisy pożarowe czy też dostępność dla osób niepełnosprawnych.

Mieszkanie czy lokal komercyjny – zalety i wady

Inwestowanie w mieszkanie ma tę przewagę nad lokalem komercyjnym, że łatwiej je znaleźć, gdyż lokalizacja odgrywa tu nieco mniejszą rolę. Z mieszkaniem wiąże się też niższy podatek od nieruchomości.

Natomiast lokale, w których prowadzi się działalność, nie są objęte ustawą chroniącą lokatorów. Dla właścicieli jest to bardzo korzystne i pozwala łatwiej pozbyć się najemców, którzy nie wywiązują się z umowy.

Mieszkanie czy lokal komercyjny pod handel, biura i usługi? Sprawdźmy potencjalne stopy zwrotu, czas trwania umowy i barierę wejścia.

Mieszkanie czy lokal komercyjny – gdzie wyższa stopa zwrotu?

Zdecydowanie wyższą stopę zwrotu zapewnia inwestowanie w nieruchomości komercyjne. Szacuje się, że jest to przedział 7-10%, podczas gdy na wynajmie mieszkania zarobimy ok. 5%.

Kapitał włożony w lokal komercyjny zwraca się średnio po 10-15 latach. Zyski z takiej formy inwestowania są znacznie stabilniejsze, przede wszystkim dzięki długości trwania umowy.

Mieszkanie czy lokal komercyjny – kto wynajmie na dłużej?

Ponieważ lokatorzy mieszkań na wynajem wprowadzają się zazwyczaj do urządzonego obiektu, nie muszą inwestować dodatkowych środków w jego wyposażenie. Dlatego też częste zmiany mieszkania nie stanowią dużego problemu.

Odwrotnie sytuacja wygląda ze strony najemców lokali komercyjnych, którzy często muszą wydać duże środki na dostosowanie obiektu do wymagań prowadzonej działalności. Do tego dochodzą wydatki związane z poinformowaniem swoich klientów o nowej siedzibie i reklamą.

W związku z tym, umowy najmu powierzchni komercyjnych zawierane są na dłuższy okres niż w przypadku mieszkań. Daje to właścicielom stabilizację finansową i chroni przed okresami, kiedy poszukując nowych najemców, nie uzyskują dochodu.

Mieszkanie czy lokal komercyjny – niższa bariera wejścia w inwestycję

Od niedawna ceny za 1 m kw. w obu rodzajach nieruchomości są już mocno zbliżone. Duży wpływ na to zjawisko miała pandemia Covid-19 i ograniczenia prowadzenia działalności gospodarczej na rzecz pracy zdalnej. Jednocześnie, ceny mieszkań przez cały ten czas rosły.

Niewykluczone jednak, że sytuacja wkrótce wróci do normy i ponownie dla początkującego inwestora, dysponującego kapitałem w wysokości kilkuset tys. złotych, najlepszą formą lokowania pieniędzy będzie mieszkanie. Bardziej doświadczone osoby, posiadające środki rzędu 800 tys. złotych i więcej, mogą sobie pozwolić na zakup lokalu komercyjnego lub zastanowić się nad inwestycją w kilka mieszkań.

Tymczasem inna możliwość, wymagająca najmniejszego wkładu własnego, polega na zbiorowym inwestowaniu w nieruchomości komercyjne. Mając do dyspozycji nawet kilka tys. zł możemy wziąć udział w crowdinvestingu, czyli razem z innymi inwestorami przystąpić do zakupu lokalu i czerpać zyski z najmu.

W co warto inwestować: mieszkanie czy lokal komercyjny? Podsumowanie

Która opcja wygrywa starcie „mieszkanie czy lokal komercyjny”? Decyzja o przedmiocie lokowania oszczędności musi być poprzedzona analizą możliwości finansowych oraz nakładów pracy, jakie możemy ponieść. Jeśli zastanawiasz się, w co warto inwestować, weź też pod uwagę dostępne okazje oraz aktualną sytuację na lokalnym rynku, która może odbiegać w danej chwili od tendencji krajowych.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *