Zakup mieszkania na rynku wtórnym: czy warto?

Mieszkania na rynku wtórnym to wciąż bardzo gorący i chodliwy temat. Zresztą fakt ten potwierdzają dane z GUS-u. Na pewno na ich korzyść przemawia świetna lokalizacja – takie mieszkania często znajdują się dużo bliżej centrum, czy różnych uczelni. Zadajmy więc sobie ważne pytanie – czy zakup mieszkania na rynku wtórnym to dobry pomysł?

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – dla kogo?

Przede wszystkim powinniśmy przemyśleć czego oczekujemy po takim mieszkaniu. Ma być to mieszkanie dla nas, czy na wynajem? Jeśli dla nas – warto się zastanowić nad zakupem mieszkania od dewelopera.

Jeśli myślimy natomiast o zakupie mieszkania typowo pod wynajem dla np. studentów to zakup mieszkania na rynku wtórnym może być idealnym wyborem. Starsze osiedla często są bardzo dobrze zlokalizowane np. względem uczelni, czy innych ważnych punktów w mieście.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – wymagania

Jeśli zdecydujemy się na zakup mieszkania na rynku wtórnym, powinniśmy przede wszystkim przemyśleć i sprecyzować nasze podstawowe wymagania. Przede wszystkim metraż – jak duże ma być mieszkanie? Dzięki temu policzymy również, w razie potrzeby, na ile pokojów możemy nasze mieszkanie z rynku wtórnego podzielić.

Powierzchnia wpływa też przecież na wysokość czynszu, który potem możemy wziąć od wynajmującym. Ale jest druga strona medalu – większa powierzchnia to większa cena, jaką musimy zapłacić za mieszkanie. Warto też policzyć jaki mamy budżet, sprawdzić, ile będzie kosztować zakup mieszkania na rynku wtórnym w danym mieście oraz ustalić, ile maksymalnie możemy dopłacić do mieszkania idealnego.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – na co zwrócić uwagę?

Rynek wtórny nieruchomości może kryć przed nami trochę niespodzianek, czy pułapek. Warto więc przed zakupem mieszkania z rynku wtórnego sprawdzić wiele aspektów, które potem pomogą albo przeszkodzą nam w mieszkaniu, czy znalezieniu potencjalnych najemców. Poza wcześniej wspomnianą lokalizacją, czy powierzchnią mieszkania z rynku wtórnego powinniśmy zainteresować się miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego. Warto wiedzieć jak w przyszłości będzie wyglądała okolica. Zazwyczaj, jeśli chodzi o mieszkania z rynku wtórnego, niewiele się zmienia – są to często mieszkania w samym centrum miasta.

Ważną kwestią jest także stan prawny mieszkania. Powinniśmy upewnić się, że nie spoczywają na nim żadne obciążenia finansowe. Należy sprawdzić, czy właściciel, od którego kupujemy mieszkanie, ma do niego pełne prawa. Możemy to zrobić sprawdzając akt notarialny sprzedaży lub darowizny, ale i postanowieniem sądu o nabyciu spadku, czy zaświadczeniami ze spółdzielni.

Rynek wtórny nieruchomości – co to jest?

Zgłębiając się w ten temat powinniśmy również wiedzieć czym jest rynek wtórny. Różni się on od pierwotnego tym, że nieruchomości z rynku pierwotnego to mieszkania nowe, nieużywane, które kupujemy od dewelopera – to on przeprowadza całe przedsięwzięcie budowlane. Takie mieszkania zwykle odbieramy w tak zwanym stanie deweloperskim.

Rynek wtórny nieruchomości to taki, do którego nieruchomości trafiają do sprzedaży mając już właściciela, najczęściej prywatnego. Dlatego często na nieruchomości z rynku wtórnego mówi się, że są używanymi lub z drugiej ręki. Najczęściej są one już wykończone, czasem po generalnym remoncie. W obu przypadkach są gotowe do zamieszkania.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – zalety i wady

Zalety mieszkania z rynku wtórnego

Stan wykończenia mieszkania

W mieszkaniu z rynku wtórnego bardzo często znajdują się już meble i potrzebne do mieszkania sprzęty, jak np. lodówka, kuchenka. To duża oszczędność czasu, nie musimy bowiem przewozić wszystkiego do nowego mieszkania, ale i oszczędność pieniędzy. Tak naprawdę nie trzeba już niczego kupować, wszystko czeka na miejscu.

Wybierając mieszkanie z rynku wtórnego nie musimy być skazani na “nijakie” mieszkania. Dokładnie przeszukując różne portale ogłoszeniowe możemy trafić na wiele, bardzo ciekawych mieszkań, szczególnie jeśli szukamy mieszkania w centrum miasta. Bez problemu trafimy wtedy na oferty mieszkań w starych, stylowych, zabytkowych kamienicach, jak np. na Starym Mieście we Wrocławiu. Nie brakuje też oczywiście tych bardziej luksusowych, nowoczesnych.

Lokalizacja mieszkań z rynku wtórnego

Niewątpliwą zaletą, szczególnie dla studentów, jest mieszkanie w centrum miasta, blisko uczelni, co, jeśli mamy taki zamiar, znacząco ułatwi nam poszukiwanie potencjalnych najemców. Dobrym przykładem jest Wrocław i mocno zabudowane centrum miasta. Dużo szersza oferta w takim miejscu będzie opiewać na mieszkania z rynku wtórnego, niż mieszkania od dewelopera.

Kupując mieszkanie z drugiej ręki mamy też możliwość sprawdzenia okolicy mieszkania od razu. Nie musimy czekać aż zakończy się budowa całego przedsięwzięcia, nie ma też problemu z uciążliwymi odgłosami budowy.

Wady mieszkania z rynku pierwotnego

Wiek budynku

Kupując mieszkanie na rynku wtórnym musimy zdawać sobie sprawę, że nie jest to przecież nowe mieszkanie, może mieć już swoje lata – tym bardziej jeśli decydujemy się na zakup mieszkania w starej kamienicy. Może zdarzyć się przecież problem z kanalizacją, czy elektrycznością. Pod uwagę należy też wziąć ogrzewanie mieszkania. Czasem takie usterki wiążą się z wymianą całych instalacji, a to swoje kosztuje.

Wybierając mieszkanie z rynku wtórnego należy pamiętać o tzw. funduszu remontowym. Z takich funduszów, który opłacają wszyscy właściciele, opłacane są modernizacje i naprawy budynków. 

Uwagę zmotoryzowanych powinny przyciągnąć miejsca parkingowe. Często próżno ich szukać w centrum, szczególnie dużego miasta.

Wysoki koszt utrzymania mieszkania z rynku wtórnego

Do wyżej wymienionych kosztów należy doliczyć wysokie koszty transakcyjne. Kupując takie mieszkanie musimy pamiętać o zapłaceniu podatku PCC, którego wartość wynosi 2% od wartości rynkowej zakupionego mieszkania.

Do takich kosztów należy też doliczyć fakt, że sprzedający często zaniżają czynsz i koszty ogrzewania, które w rzeczywistości okazują się dużo wyższe.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – gdzie szukać ofert?

Znalezienie mieszkania z rynku wtórnego nie jest problemem. Do tego celu stworzono wiele portali ogłoszeniowych i branżowych, ale i klasyczne media jak np.

  • prasa,
  • portale ogłoszeniowe np. OLX, Gratka, Lento, Gumtree,
  • portale branżowe np. Otodom,
  • serwisy społecznościowe – np. Facebook,
  • strony internetowe biur nieruchomości,
  • lokalna prasa.

Dla dobra naszego portfela warto sprawdzić, czy przeglądane przez nas mieszkanie na portalu ogłoszeniowym zostało wystawione przez właściciela, czy biuro nieruchomości. Druga opcja może się bowiem wiązać z dodatkowymi kosztami.

Zakup mieszkania na rynku wtórnym – czy warto?

Wiele osób zastanawia się, czy lepiej wybrać mieszkanie z rynku wtórnego czy z pierwotnego od dewelopera. To oczywiście zależy. Zaletą mieszkań z rynku pierwotnego niewątpliwie jest lepszy stan techniczny i dużo większa możliwość zaaranżowania mieszkania do własnych potrzeb. Niestety jednak na takie mieszkania trzeba długo czekać, a potem jeszcze poświęcić czas na znalezienie ekipy do wykończenia lub zrobić to samemu.

Z drugiej strony mamy mieszkania na rynku wtórnym, które często są w lepszej lokalizacji niż te od dewelopera. Trzeba jednak pamiętać o pułapkach, jakie wiążą się z ich zakupem. Może okazać się, że w Twoim przypadku zakup mieszkania na rynku wtórnym pod inwestycję to doskonały wybór.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *