Jak inwestować w nieruchomości gruntowe?

Inwestycje w nieruchomości są bardzo popularną formą pomnażania kapitału i ochrony pieniędzy przed inflacją. Czy nieruchomości gruntowe to dobry kierunek dla początkujących inwestorów? O czym trzeba wiedzieć i jak inwestować w nieruchomości gruntowe, by zarabiać?

Czym są nieruchomości gruntowe? – definicja

Nieruchomość gruntowa to potocznie po prostu należąca do kogoś ziemia. Z artykułu 46 kodeksu cywilnego wynika, że to część powierzchni ziemi, która stanowi odrębny przedmiot własności. Jest to zatem nieruchomość w postaci gruntu, która może być własnością jakiegoś podmiotu prawnego lub osoby fizycznej. Zarówno rośliny, jak i budynki znajdujące się na gruncie są domyślne powiązane z prawem do jego własności. Wyjątkiem są tu osobne nieruchomości budynkowe oraz lokale, które zostały z nich wydzielone.

Jak inwestować w nieruchomości gruntowe – rodzaje

Zanim zaczniesz zastanawiać się nad tym, jak inwestować w nieruchomości gruntowe, poznaj ich rodzaje. Nieruchomości gruntowe dzielą się na trzy podstawowe typy, czyli:

 • przeznaczone pod budownictwo mieszkalne,
 • przeznaczone pod działalność handlowo-usługową,
 • nieruchomości rolne.

Które z nich są najkorzystniejsze dla inwestora? Choć w dobie szybko rosnących cen mieszkań, odpowiedź może wydawać się oczywista, sprawa jest nieco bardziej skomplikowana. Oczywiście nieruchomości gruntowe przeznaczone pod budownictwo mieszkalne mogą być bardzo korzystne. Deweloperzy nie zwalniają i kupują działki budowlane po bardzo wysokich cenach. Nabywają je również osoby fizyczne, które planują wybudować na nim swój przyszły własny dom. Inwestycja w nieruchomość pod zabudowę mieszkalną z pewnością może się opłacić i to nawet szybko.

Drugi pewny grunt pod inwestycję, to ten przeznaczony pod działalność usługowo i handlową. Te działki siłą rzeczy wykupują firmy, a nie osoby fizyczne, a te zazwyczaj mogą zapłacić o wiele więcej, niż przeciętny Kowalski. Takie grunty skupują zwłaszcza ekspensywny sieci handlowe, a więc w Polsce np. supermarkety Biedronka, czy Dino. Atrakcyjne są zwłaszcza te nieruchomości, które już znajdują się w sąsiedztwie dużych sklepów, zwłaszcza wielkopowierzchniowych hipermarketów (Auchan, Carrefour), sklepów budowlanych i aranżacyjnych (OBI, Ikea, Leroy Merlin) i galerii handlowych.

Grunty rolne są mniej oczywistym wyborem. Przeciętny Kowalski raczej nie myśli o założeniu własnego gospodarstwa. Działką rolniczą mogą być zainteresowani natomiast duzi przedsiębiorcy-rolnicy, powiększający swoje uprawy o kolejne hektary.

Poza tym, taki grunt, można zawsze odrolnić, czyli prawnie zmienić jego przeznaczenie. To prosta droga do zyskownej sprzedaży go inwestorom.

Dlaczego, myśląc o inwestowaniu w nieruchomości gruntowe, musisz dokładnie zwracać uwagę na szczegóły?

Podejrzanie niska cena nieruchomości rzadko wynika z niewiedzy jej posiadacza. Nieruchomości gruntowe mogą mieć wady, których na pierwszy rzut oka są nie widać. Tani grunt niedaleko Auchana i to takiego obleganego? Być może, ale czy jest do niego łatwy dostęp i został on sprawdzony przez geologa? To tylko część rzeczy, na które musisz uważać. Oto kilka rzeczy, pod których kątem warto ocenić potencjalną inwestycję:

 • dostępność mediów – wody, prądu i gazu,
 • dostęp nieruchomości do drogi publicznej i ocena jej skomunikowania,
 • samorządowy plan zagospodarowania (MPZP) – czy istnieje dla nieruchomości, a jeśli jest na co pozwala, jeśli nie ma to, czy jest on aktualnie uchwalany, 
 • czy wydano pozwolenie na budowę, warunków zabudowy,
 • jeśli nie, to czy wydano ich odmowę,
 • sąsiedztwo, czyli czy może ona zostać zaprotestowana przez okolicznych mieszkańców – wiele zależy tu nie tylko od gruntu, ale też od samej inwestycji,
 • status gruntu w Ewidencji,
 • wpisy o nieruchomości w Księdze Wieczystej,
 • czy do gruntu jest prawo własności, a może użytkowanie wieczyste,
 • czy nieruchomość pasuje do planu inwestycji,
 • czy grunt nie znajduje się na terenie zalewowym.

Nawet jeśli grunt pozytywnie przeszedł cały proces sprawdzania, to i tak inwestycja w nieruchomości gruntowe niepozbawiona jest ryzyka. Jednak uważając, znacznie się zabezpieczysz.

Jak inwestować w nieruchomości gruntowe – podsumowanie

Nieruchomości gruntowe wydają się dla większości inwestorów bardzo atrakcyjne. Takie rzeczywiście mogą być, o ile spełniają podstawowe warunki. Warto przy nabywaniu gruntu zawsze przeprowadzić analizę. No i może zabrzmi to oczywiście, ale nie należy kupować ziemi, której nie widziało się na własne oczy. Już rozpoznanie na miejscu może zmienić Twój punkt widzenia na inwestycję. 

Wciąż jesteś niepewny swojej potencjalnej inwestycji? Napisz do mnie – podpowiem Ci, jak inwestować w nieruchomości gruntowe, jak wybrać idealną nieruchomość pod inwestycję i jakich potencjalnych zysków możesz się spodziewać.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona jest chroniona przez reCAPTCHA - Polityka prywatności i Warunki usługi