Inwestowanie w nieruchomości to dalej jeden z najpopularniejszych sposobów na inwestowanie swoich pieniędzy. Większość, poza akcjami i kruszcami, decyduje się właśnie na nieruchomości. Chodzi tutaj o względne bezpieczeństwo i trwałość środków. Dużo bardziej ufamy, że dany budynek będzie tu stał za kolejne 50 lat, aniżeli spółka, która może nawet nie pochodzić z polskiego rynku. I to właśnie trwałość z bezpieczeństwem sprawia, że polacy wybierają nieruchomości najczęściej spośród wszystkich inwestycji. W 2016 na taki rodzaj inwestycji zdecydowało się 51% uczestników badań. W końcu nieruchomość to nie tylko lokal mieszkalny. Owszem, każdy, a przynajmniej większość z nas, marzy o swoich czterech ścianach. Trzeba jednak pamiętać, że nieruchomościami są również lokale użytkowe, magazyny, kamienice, powierzchnie biurowe, grunty, czy parkingi i garaże.
Inwestowanie w nieruchomości – w które nieruchomości warto inwestować?
Przede wszystkim najpierw musimy zastanowić się, w jaki rodzaj nieruchomości chcemy zainwestować. Przecież inny charakter inwestycji mają garaże, a inny mieszkania pod wynajem, czy grunty. I chociaż wszystkie mogą mieć wspólne cechy, to zyski będą inne. A to zależy już od wielu czynników. Są to między innymi lokalizacja nieruchomości, jej stan, w jakim się znajduje, przeznaczenie, ale i sytuacja rynkowa.
Inwestowanie w nieruchomości a ryzyko
Wcześniej wspominaliśmy, że inwestowanie w nieruchomości to bezpieczny rodzaj inwestycji. I to się zgadza. Ale nawet tutaj nie jesteśmy wolni od ryzyka. Również tu nie mamy zagwarantowanego zysku.
Gdy znajdziemy interesującą nas inwestycję powinniśmy najpierw dokładnie przeanalizować wszystkie czynniki. Sprawdźmy stan prawny nieruchomości, jeśli jest to mieszkanie to także stan techniczny. Często “okazje”, gdzie cena jest sporo poniżej rynkowej, to pułapki, które okazują się w rzeczywistości droższe niż średnia na rynku.
Inwestowanie w nieruchomości – co warto sprawdzić przed?
Powinniśmy również sprawdzić konkurencję na rynku, położenie samej nieruchomości, ale i to, czy nieruchomość nie jest kamienicą podlegającą ochronie zabytków, a to sprawia sporo problemów i wymaga dużego zaangażowania czasu. Z drugiej strony możemy trafić na prawie bezobsługowe inwestycje, jak np biura, czy magazyny na wynajem.
Najpopularniejszą formą jest oczywiście mieszkanie w mieście. To także możliwość operowania nieruchomością – możemy je wynająć rodzinie na długi czas, przerobić lokal na pokoje i wynająć studentom, stworzyć najem okazyjny na wakacje i wypoczynki pod Airbnb czy zrobić klasycznego flipa mieszkaniowego.
Obecnie coraz większą popularnością cieszą się wysokiej klasy apartamenty na wynajem, zabytkowe budynki turystyczne przeznaczone na cele turystyczne czy condohotele.
Inwestowanie w nieruchomości – zalety
Niskie ryzyko
Jedna z największych zalet inwestowania w nieruchomości. Ceny nieruchomości stale i stabilnie rosną. Oczywiście oczywiście kiedyś może się to zmienić.
Trzeba uważać na wątpliwe okazje. Często im bardziej cena odbiega od średniej, tym więcej problemów i pułapek znajdziemy w danej inwestycji.
Niskie ryzyko dotyczy też kredytowania. Chociaż obecnie koszty rosną, to dalej są dużo niższe niż zwykłe, oprocentowane pożyczki.
Dobry zysk
Średni zwrot z takich inwestycji sięga ok. 7-8% rocznie, jeśli mówimy o najmie osobom prywatnym. Inaczej sprawa się ma przy flipach. Tutaj, zależnie od inwestycji, możemy sięgnąć nawet 15% zysku przy jednej “akcji”.
Zresztą mowa tutaj o prawdziwym dochodzie pasywnym na lata. Przyjmując, że mieszkanie ma służyć w najmie, to całą inwestycję liczymy w latach. Oczywiście najczęściej taką inwestycję realizuje się za pomocą wkładu własnego i kredytowania.
Łatwość zbycia
Obecnie popyt na nieruchomości jest ogromny – deweloperzy, mimo budowania ogromnej ilości bloków nie są w stanie nadążyć za rynkiem.
To dobra informacja dla potencjalnych inwestorów. W razie, gdybyśmy jednak potrzebowali gotówki, by wspomóc inną, większą inwestycję, możemy sprzedać daną nieruchomość – z tym rzadko kiedy jest problem.
Inwestowanie w nieruchomości – wady
Konieczność posiadania środków na start
Nieruchomości zazwyczaj finansuje się kredytowaniem. Mało kogo stać na wyłożenie gotówki w postaci 400 000 zł. A jeśli już kogoś stać to i tak woli posiłkować się kredytem. Resztę kwoty może przeznaczyć na inne inwestycje, nie ma tutaj problemu zamrożonych środków w nieruchomości.
O jakich więc kwotach mówimy?
Obecnie wkład własny wynosi najczęściej 20% wartości finansowania. To wcale nie taka mała kwota, jeśli pomyślimy, że dzisiejsze mieszkania spokojnie kosztują 300-400 tysięcy złotych. Wychodzi nam więc 60-80 tysięcy wkładu własnego.
Wiele dodatkowych kosztów
Zawsze, kiedy tylko obliczamy rentowność danej inwestycji nieruchomościowej musimy mieć w pamięci, że kredyt nie jest jedynym kosztem, który na nas czeka. Jeśli bowiem nie mamy odpowiedniej wiedzy z zakresu przepisów w tej branży, czy ogólnego prawa nieruchomościowego warto będzie skorzystać ze współpracy z biurem nieruchomości, co oczywiście kosztuje. Poza tym musimy pamiętać o wycenie nieruchomości, kosztach u notariusza i tak dalej.
Kosztem może być również czas, jeśli zdecydujemy się np. na flip mieszkaniowy. Wykończymy mieszkanie, będziemy gotowi na sprzedaż, ale nie będziemy mogli znaleźć zainteresowanego. Wtedy będzie trzeba, tak czy siak, płacić za raty kredytu, czy opłaty spółdzielcze.
Inwestowanie w nieruchomości – podsumowanie
Rynek nieruchomości bez wątpienia należy do jednych z najbezpieczniejszych miejsc do lokowania swoich finansów. Ale musimy pamiętać, że nawet tu istnieje ryzyko.
Zanim zabierzemy się za inwestowanie w nieruchomości, powinniśmy na początku przemyśleć jaki jest nasz cel inwestycji, jaka to ma być inwestycja i co chcemy z nią zrobić za parę lat. Tak czy siak, jeśli posiadamy wystarczającą ilość gotówki, powinniśmy zainteresować się tym rodzajem inwestycji. Nie musimy przecież od razu kupować mieszkania. Może to być garaż, czy seria miejsc postojowych.