Refinansowanie nieruchomości komercyjnej: kredyt czy leasing?

Inwestycja w zrealizowanie dużego projektu, np. parku handlowego wymaga zainwestowania dużego kapitału w dwa miejsca: w zakup działki i bezpośrednio roboty budowlane. Dlatego dobrym pomysłem jest uwolnienie zaangażowanego w realizację projektu kapitału, dzięki czemu nasze pieniądze nie będą “zamrożone”, ale będą mogły dalej pracować. W tym celu warto uruchomić refinansowanie nieruchomości komercyjnej kredytem lub leasingiem. Jak to działa i co jest lepsze?

Refinansowanie nieruchomości komercyjnej – leasing parków handlowych w Polsce

Refinansowanie nieruchomości komercyjnej – przykładowo retail parku – w Polsce może przybrać formę leasingu lub kredytu hipotecznego. Pierwsze takie transakcje zawierano już w latach 90. XX wieku. Opiewały one na kilkadziesiąt milionów złotych. Przez ciągły rozwój rynku i wzrost konkurencyjności wśród wynajmujących sprawiły, że najmniejsze wartości obecnie wynajmowanych budynków to ok. 1 milion złotych. Oczywiście zdarza się, że kwota minimalna jest niższa, ale uzyskanie leasingu to zawsze indywidualna wycena i decyzja.

Refinansowanie nieruchomości komercyjnej – kredyt czy leasing?

Leasing nieruchomości to ciekawa i dobra alternatywa dla klasycznego kredytu hipotecznego. Wynika to z paru kwestii. Po pierwsze, aby uzyskać kredyt hipoteczny, należy posiadać wymaganą zdolność kredytową. Do tego dochodzi wiele różnych formalności bankowych. Leasing natomiast jest niczym innym jak operacją finansową, która zapewnia mniejszą liczbę formalności oraz szybszy czas podjęcia decyzji przez podmiot podejmujący się leasingowania. 

Należy wziąć również pod uwagę, że leasing nie wpływa na zdolność kredytową inwestora, ponieważ nie jest traktowany jako zobowiązanie do spłaty. Dzięki temu przedsiębiorca ma dodatkowe możliwości kredytowania innych inwestycji. 

Jak można dowiedzieć się z badań, powierzchnie w parkach handlowych to najczęściej różne placówki sieciowe takie jak Rossmann, Reserved czy Empik.

Refinansowanie nieruchomości komercyjnej – zalety i wady leasingu

Leasing nieruchomości komercyjnej ma dwie główne zalety:

  • kwestie podatkowe – zapisy z tarczy podatkowej pozwalają przedsiębiorcy wliczyć do kosztów swojej działalności wszystkie raty leasingowe, co powoduje zmniejszenie podstawy opodatkowania, a co za tym idzie zmniejsza się wysokość należnego podatku dochodowego,
  • odmrożenie gotówki z zyskiem – dzięki leasingowi możemy odmrozić swój kapitał. Decydując się na budowę nieruchomości jesteśmy zmuszeni do zablokowania określonego kapitału na poczet całej inwestycji. Powiedzmy, że jest to 20 milionów złotych. Ukończona inwestycja jest warta 40 milionów złotych. Korzystając z leasingu zwrotnego możemy refinansować powiedzmy 80% wartości nieruchomości, czyli 32 miliony złotych. Dzięki temu odnotowujemy zysk z różnicy pomiędzy ratą leasingu, a czynszami najmu. Dodatkowo w tym wypadku zyskujemy też 12 milionów złotych ponad zainwestowany kapitał.

Jednakże refinansowanie nieruchomości komercyjnej przy użyciu leasingu ma też swoje wady. Przede wszystkim jest to limit minimalnej wartości, jaki musi osiągnąć nieruchomość, aby leasingodawcy byli w ogóle zainteresowani nabyciem jej w tej formie. Takich ograniczeń nie ma przy kredytach hipotecznych, dlatego małe przedsiębiorstwa, które nie posiadają np. miliona złotych na taką inwestycję muszą korzystać z klasycznego finansowania kredytem hipotecznym, zamiast leasingu.

Leasingowanie nieruchomości komercyjnej – kto jest właścicielem?

Kolejną zaletą leasingowania nieruchomości komercyjnej jest możliwość przeniesienia prawa własności. Po spłaceniu wszystkich rat leasingowych nieruchomość, tak jak inne ruchomości, znowu stają się własnością przedsiębiorcy.

Ta informacja jest ważna. Oznacza ona, że jeśli podczas leasingowania nieruchomości ponieśliśmy jakieś koszty związane np. z remontami, czy naprawami, to tak naprawdę inwestowaliśmy w nasze własne przedsięwzięcie.

Sprzedaż leasingowanej nieruchomości komercyjnej

Nieruchomość, tak jak każdy inny przedmiot biorący udział w leasingu, można sprzedać tylko za zgodą leasingodawcy. Oznacza to, że nie możemy dokonać sprzedaży obiektu, bez wcześniejszego uprzedzenia i zielonego światła od firmy, która udziela nam leasingu. Należy więc udać się do danej firmy leasingowej w celu przepisania i przekazania przedmiotu.

Wtedy to taka firma sprawdza nowego potencjalnego właściciela tak jak przy normalnym rozpoczęciu procedury leasingowania. Chodzi o sprawdzenie aktualne zadłużenia i inne regulacje prawno bankowe nowego, przyszłego właściciela.

Refinansowanie nieruchomości komercyjnej – który sposób lepszy?

Niewątpliwie każda z dróg, jeśli chodzi o refinansowanie nieruchomości komercyjnej, ma swoje zalety i wady. Przede wszystkim wybór zależy to od naszego budżetu. Jeśli posiadamy małe przedsiębiorstwo, a co za tym idzie nie mamy miliona złotych na rozpoczęcie działań leasingowych, to pozostaje nam kredyt hipoteczny.

Leasing to przede wszystkim korzyści finansowe. Nie musimy zamrażać swojego kapitału, a jednocześnie możemy liczyć na odpisanie rat leasingu od podstawy opodatkowania.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *