Kim jest property manager?

Nie każdy właściciel, deweloper czy inwestor nieruchomości posiada kompetencje do zarządzania budynkiem, w którym mieszkają ludzie. Wiąże się z tym szereg obowiązków i duża odpowiedzialność. W takiej sytuacji nawiązuje współpracę ze specjalistą – property managerem. Kim jest property manager?

Property manager – definicja, zadania i obowiązki

Property manager to osoba pełniąca rolę zarządcy nieruchomości za ustaloną opłatą. Do głównych zadań property managera należą zapewnienie określonej liczby najemców oraz dbanie o stan techniczny budynku i zrównoważony rozwój działalności. Zajmuje się on także przygotowywaniem raportów i dokumentacji, zapewnieniem przestrzegania warunków umowy najmu i współpracą z najemcami.

Realizacja zadań property managera odbywa się poprzez wykonywanie codziennych, wyspecjalizowanych obowiązków. Wśród nich znajdziemy m.in.:

 • przygotowywanie budżetów – zarówno OPEX (związanych z utrzymaniem nieruchomości), jak i CAPEX (dotyczących rozwoju działalności),
 • kontrolę i analizę przychodów oraz kosztów nieruchomości,
 • codzienny kontakt z najemcami i szybkie reagowanie w razie problemów,
 • organizację przetargów, nawiązywanie i utrzymywanie współpracy z dostawcami usług,
 • weryfikowanie dokumentacji formalno-prawnej i technicznej oraz kontrolowanie umów serwisowych,
 • nadzorowanie prac technicznych na terenie nieruchomości i kosztów konserwacji.

Dobry property manager – zalety i cechy szczególne

Skutecznego property managera cechuje wszechstronność i chęć rozwoju. Do najważniejszych zalet dobrego property managera zaliczymy:

 • znajomość podstaw prawa najmu i prawa budowlanego;
 • zorientowanie na poszerzanie aktualnej wiedzy o nowinki z rynku nieruchomości;
 • szeroką wiedzę teoretyczną i praktyczną z dziedzin takich jak finanse i rachunkowość, ubezpieczenia czy analityka finansowa.

Cechy szczególne, czyli osobowościowe, jakimi powinien odznaczać się dobry property manager, to m.in.:

 • umiejętność myślenia strategicznego i charyzma;
 • wysoka kultura osobista i łatwość komunikacji;
 • dokładność i skrupulatność;
 • umiejętność rozwiązywania problemów i odporność na stres;
 • empatia i otwartość na potrzeby innych.

Property manager – tipy i wskazówki

Wymagająca praca property managera jest oparta przede wszystkim o współpracę z ludźmi. Wszystkim property managerom polecamy kilka przydatnych wskazówek:

Sporządź protokoły na różne okoliczności i miej wszystko na piśmie

Sytuacje konfliktowe są czymś naturalnym, szczególnie gdy ludzi łączy wspólne miejsce zamieszkania. Warto zawczasu przygotować wszelkie przepisy dotyczące nieruchomości w formie pisemnej i przekazać je najemcom. Podobnie jak protokoły, które określą sposób postępowania na wypadek naruszenia tych zasad. 

Zatrudnij osobę do prowadzenia księgowości i skorzystaj z usług koordynatora personelu porządkowego

Podstawową wiedzę z zakresu rachunkowości powinien mieć każdy property manager, jednak ilość jego obowiązków związanych z finansami może pochłaniać zbyt wiele czasu. Wsparcie wykwalifikowanych księgowych pozwala zagospodarować energię na inne zadania. Także w przypadku kontroli działań personelu sprzątającego i konserwatorów, warto skorzystać z outsourcingu i stworzyć stanowisko koordynatora. Będzie on monitorował pracę zespołu i zarządzał wszystkimi związanymi z tym kwestiami.

Prowadź regularne kontrole

Property manager powinien w każdej chwili móc odpowiedzieć na wszelkie pytania dotyczące systemów zabezpieczeń i stanu poszczególnych elementów budynku. Istotne znaczenie ma też aktualizowanie wiedzy na temat infrastruktury i atrakcji w okolicy nieruchomości.

Zdefiniuj cele i przygotuj strategię ich realizacji

Długoterminowa strategia pozwala lepiej przewidywać efekty i weryfikować osiągnięcia. W strategii powinny się znaleźć odpowiedzi na pytania m.in. o pomysły na zmniejszenie wydatków i o dotychczasowe efekty współpracy z najemcami.

Poinformuj najemców o swojej dostępności

Ustalenie godzin pracy property managera pozwala na uniknięcie sytuacji, w których najemcy kontaktują się z zarządcą w najmniej spodziewanych porach. Nie dotyczy to oczywiście nieprzewidzianych sytuacji i groźnych awarii.

Bądź partnerem, który nie chce się kłócić

Wszelkie spory lepiej próbować załatwić polubownie, za pomocą ustalonych wcześniej protokołów. Warto dobrze się orientować w prawach i obowiązkach najemców, aby móc ze spokojem i profesjonalizmem łagodzić sytuacje konfliktowe.

Property, asset i fund management – różnice

W odróżnieniu od property managera, asset manager zarządza środkami, które mają wpływ na ryzyko i zwrot z nieruchomości w ramach całego cyklu jej życia. Ten typ zarządzania dotyczy kapitału, a nie samej nieruchomości.

Natomiast fund manager zajmuje się zarządzaniem funduszem inwestycyjnym. Jego rola sprowadza się do tworzenia, zarządzania, planowania strategii i rozwoju lub zamykania funduszu.

Property manager w Polsce – zarobki

O wysokości zarobków na stanowisku property managera decyduje jego doświadczenie, lokalizacja nieruchomości i wielkość firmy. W Polsce property manager zarabia średnio 10 000 zł brutto.

Czy warto zatrudniać property managera? Podsumowanie

Zatrudnienie property managera warto rozważyć w sytuacji, gdy z jakichś powodów nie jesteśmy w stanie samodzielnie zarządzać nieruchomością. Do takich powodów należy przede wszystkim brak wiedzy, umiejętności i cech osobowościowych, jakimi powinien odznaczać się skuteczny property manager.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona jest chroniona przez reCAPTCHA - Polityka prywatności i Warunki usługi