Kim jest deweloper i ile zarabia?

Spotkasz się z nim zawsze, kiedy planujesz zakup nieruchomości na rynku pierwotnym. Nowe budynki są oddawane do użytku właśnie przez dewelopera. Definicja tej osoby i jednocześnie instytucji jest dość prosta, ale warto poznać jej szczegóły.

Nieważne, czy interesuje Cię zakup domu, mieszkania czy może wynajem lokalu biurowego, usługowego lub handlowego. Jeśli chodzi o nową nieruchomość, zetkniesz się z osobą dewelopera.

Kto to jest deweloper?

deweloper kim jest

Prawna definicja mówi, że deweloper to inwestor, który w ramach własnej działalności gospodarczej, na podstawie umowy deweloperskiej, zobowiązuje się do ustanowienia prawa własności i przeniesienia go na nabywcę. Jest to zatem, najprościej mówiąc, przedsiębiorca, który realizuje inwestycje budowlane.

Musi on do tego nie tylko zebrać wymagany kapitał, ale też uzyskać wszelkie pozwolenia, współpracować z architektem i podwykonawcami oraz nadzorować cały przebieg budowy. Deweloperów dzieli się ze względu na wielkość przedsiębiorstwa.

Mikroprzedsiębiorstwa i rodzinne firmy

To najmniejsze podmioty gospodarcze nazywane deweloperami. Całość prac wykonywanych przy nieruchomościach zlecają na zewnątrz, czyli polegają na tzw. outsourcingu. Często osobiście troszczą się o to, jak sprzedawać mieszkania. Nie mają własnych brygad budowlanych, a jedynie zajmują się zarządzaniem całym procesem budowy. Często są to firmy rodzinne, w których zatrudnionych jest zaledwie kilka osób.

Średni i więksi polscy deweloperzy

To średni szczebel w hierarchii deweloperów.  Firmy te posiadają już liczne działy, które realizują poszczególne zadania. I tak w ich skład najczęściej wchodzi architekt, przynajmniej jeden prawnik oraz zespół handlowców. Mogą posiadać również własne brygady budowlane, ale wciąż często zlecają większą lub mniejszą część technicznej strony inwestycji na zewnątrz.

Sprawdź: W co zainwestować 500 tys. ?

Międzynarodowe korporacje

Do tej kategorii zaliczają się największe firmy w branży. Działają na rynku nie tylko ogólnokrajowym, ale też międzynarodowym. Mają największy kapitał i liczne spółki zależne, które odpowiadają za poszczególne etapy inwestycji. Wykorzystują je, zamiast zlecać ich wykonywanie na zewnątrz.

deweloper statystyki

Działalność deweloperska – na czym polega?

Głównym zajęciem dewelopera jest prowadzanie działalności deweloperskiej. Na czym konkretniej to polega?

Prawa i obowiązki dewelopera

Obowiązki dewelopera są zdefiniowane prawnie. Ustawa wymusza na nim pewne działania. Są to:

  • prowadzenie rachunku powierniczego,
  • sporządzenie umowy z nabywcą w formie aktu notarialnego,
  • stworzenie prospektu informacyjnego.

Deweloper a ustawa deweloperska

Wspomniane prawo to ustawa deweloperska z 2012 roku. Miała ona na celu objęcie kupujących pewną ochroną, zobowiązując obie strony transakcji do jej przestrzegania. Umowa z nabywcą musi być sporządzona ściśle według treści tej ustawy.

Deweloperzy mieszkaniowi

Deweloper mieszkaniowy, jak jego nazwa wskazuje, zajmuje się oddawaniem lokali mieszkalnych do użytku. Takich przedsiębiorstw w branży nieruchomości jest najwięcej, ponieważ w Polsce wciąż istnieje spory niedobór mieszkań.

Sprawdź: Jak zacząć inwestować w nieruchomości?

Deweloperzy komercyjni

Te spółki zajmują się budową obiektów komercyjnych, czyli takich wykorzystywanych na biura, lokale handlowe lub usługowe czy hale produkcyjne i magazyny. W tym sektorze dominują przedsiębiorstwa zagraniczne.

Najwięksi deweloperzy w Polsce 2021

największy deweloper

Według miesięcznika Builder, 5 największymi deweloperami w Polsce pod względem przychodów są:

atal

  1. Grupa Kapitałowa Dom Development 
  2. Grupa Kapitałowa Echo Investment 
  3. Grupa Kapitałowa Atal 
  4. Grupa Kapitałowa Archicom 
  5. Grupa Kapitałowa Ronson Development

Ile zarabia deweloper?

To, ile zarabia deweloper, bezpośrednio zależy od jego wielkości. Marża dewelopera wynosi około 20% wartości nieruchomości. Odejmuje się od tego koszty stałe w wysokości od 5 – 12%. Zysk wynosi więc 8 – 15% wartości inwestycji. Zarobek dewelopera zależy więc przede wszystkim od jej skali.

Jak zostać deweloperem?

Zastanawiasz się, jak zostać małym deweloperem? Nie trzeba do tego skończyć żadnej szkoły, jednak warto zgromadzić sporo wiedzy. Działanie w branży nieruchomości polega często na operowaniu na dużych środkami, dlatego trzeba te środki nie tylko mieć, ale też wiedzieć jak nimi zarządzać. Tu trzeba się znać więc nie tylko na budowie, ale też finansach.

Inwestycje deweloperskie a finansowanie

Największym problem przy rozpoczęciu działalności deweloperskiej jest wysoki wymagany kapitał początkowy. Pomóc może tutaj kredyt deweloperski. Wymaga on co prawda wkładu własnego na poziomie co najmniej 20% inwestycji, ale może znacznie przyspieszyć początek twojej przygody z branżą nieruchomości.

Jak sprawdzić rzetelność i wiarygodność dewelopera?

Dzięki ustawie deweloperskiej nabywca nieruchomości posiada szereg narzędzi, dzięki którym może sprawdzić rzetelność i wiarygodność dewelopera. Po pierwsze, warto przyjrzeć się umowie.

Umowa z deweloperem – co powinna zawierać?

Umowa deweloperska to skomplikowany dokument, ale w każdej muszą znaleźć się następujące zapisy:

Jak nie dać się oszukać deweloperowi?

Poza dokładnym sprawdzeniem umowy, ważna jest samodzielna weryfikacja dewelopera. Warto sprawdzić, czy jego działalność gospodarcza nie jest zadłużona. Można to zrobić przy pomocy baz REGON i CEIDG lub KRS. Warto również poczytać na jego temat opinie w internecie.

Chcesz zostać deweloperem?

Bycie deweloperem z jednej strony może okazać się bardzo zyskowne, ale z drugiej strony nie jest to łatwy kawałek chleba. Konkurencja jest duża, a presja związana z zarządzaniem dużą ilością kapitału nie jednego może przytłoczyć. Jeśli chcesz zostać deweloperem, warto dalej rozwijać swoją wiedzę na ten temat.

Deweloper – pytania i odpowiedzi

Czym zajmuje się deweloper?

Deweloper – osoba fizyczna lub prawna, mikroprzedsiębiorstwo lub korporacja – zajmuje się działalnością deweloperską, czyli realizacją jednego lub wielu projektów budowlanych. Od kupienia gruntu, przez stworzenie projektu, uzyskanie pozwoleń, aż po budowę.

Jak zostać deweloperem?

Na początek przyda się spora dawka edukacji o inwestowaniu w nieruchomości, zarządzaniu finansami, prawie i wszelkich niezbędnych formalnościach. Kluczowe jest także zgromadzenie kapitału – z własnych oszczędności lub za sprawą kredytu deweloperskiego.

Czy opłaca się zostać deweloperem?

Jeśli zdobędziesz odpowiednią wiedzę i wsparcie ze strony innych, bardziej doświadczonych deweloperów lub inwestorów, to tak, warto zostać deweloperem. Eksperci money.pl obliczyli, że w I kwartale 2021 roku deweloperzy w Warszawie średnio na każdym metrze kwadratowym zarabiali “na czysto” około 3000 złotych mimo dużej konkurencji.

Ile pieniędzy mieć, aby zostać deweloperem?

Jeśli planujesz grupowe inwestowanie w nieruchomości, może wystarczyć już kilkaset tysięcy złotych na pierwsze kroki w roli dewelopera. Na samodzielną inwestycję będziesz potrzebować kilku lub kilkunastu milionów złotych, np. z kredytu deweloperskiego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.