Pośrednik nieruchomości: kim jest i jak nim zostać?

Pośrednik nieruchomości to zawód, który w ostatnich latach zyskał dużą popularność. Wiąże się to przede wszystkim ze wzrostem zainteresowania tematyką nieruchomości w ogóle. Profesja ta przyciąga kandydatów obietnicą dużych zarobków, kontaktu z wieloma nierzadko bardzo ciekawymi klientami, brakiem rutyny oraz obcowaniem z nieruchomościami wartymi często setki tysięcy, a nawet miliony złotych. Kim właściwie jest agent nieruchomości? Jest to osoba, która pośredniczy między stronami transakcji związanymi z kupnem, sprzedażą czy wynajmem nieruchomości.

Czym zajmuje się pośrednik nieruchomości?

czym zajmuje się pośrednik

Głównym celem działań agenta nieruchomości jest przeprowadzanie transakcji na rynku nieruchomości w sposób sprawny oraz zagwarantowanie dopilnowania wszelkich formalności regulowanych przepisami prawa. W praktyce do jego obowiązków należą przede wszystkim:

obowiązki pośrednika

Doświadczeni w swym fachu agenci nierzadko służą również poradą w zakresie uzyskania kredytu hipotecznego. W związku z wieloma kontaktami wyrobionymi przez lata działań najczęściej mogę polecić także sprawdzoną firmę przeprowadzkową czy też ekipę remontową. Nie jest to jednak od nich wymagane i zazwyczaj pomoc taka przybiera formę wyłącznie grzecznościową. 

Sprawdź: Jak sprzedawać mieszkania?

Jak zostać pośrednikiem nieruchomości – kwalifikacje

jak zostać pośrednikiem

Jeszcze kilka lat temu, aby wykonywać zawód agenta nieruchomości, niezbędne było posiadanie licencji na pośrednictwo w obrocie nieruchomościami. Na mocy ustawy z dnia 13 czerwca 2013 roku o zmianie ustaw regulujących pracę niektórych zawodów, z dniem 1 stycznia 2014 roku zawód ten przestał być zawodem regulowanym. Wyżej wskazana licencja nie jest zatem już wymagana. Nie zmienia to jednak faktu, że jej posiadanie może być prawdziwym asem w rękawie początkującego agenta nieruchomości. Będzie ona dodatkowym potwierdzeniem posiadanych kompetencji niepotwierdzonych jeszcze osiągnięciami i doświadczeniem oraz wywoła zwiększenie zaufania ze strony klienta. Dodatkowe kwalifikacje nie są jednak niezbędne, jeśli chcemy w ten sposób zarabiać. 

Pośrednik nieruchomości – wymagania

pośrednik nieruchomości wymagania

Od aspirujących agentów, biura nieruchomości zazwyczaj nie wymagają wielu twardych umiejętności. W znakomitej większości zadowalające są:

 • wykształcenie minimum średnie, 
 • prawo jazdy kategorii B – w związku z faktem, że duża część pracy agenta polega na przemieszczaniu się z punktu A do punktu B w celu prezentacji nieruchomości klientom,
 • znajomość pakietu Office – narzędzia przydatne do tworzenia ofert sprzedażowych.

Wszystkie inne wymagania, jakim musi sprostać kandydat na to stanowisko dotyczą cech miękkich. To na nich opiera się zawód pośrednika nieruchomości i to one zadecydują o sukcesie lub jego braku. Do najbardziej pożądanych, a zarazem przydatnych cech przyszłego agenta należą:

 • samodzielność,
 • dobra organizacja własnej pracy,
 • umiejętność automotywacji, 
 • łatwość w nawiązywaniu kontaktów,
 • otwartość na wsłuchiwanie się w potrzeby klientów i działanie zgodnie z nimi, 
 • cierpliwość,
 • zainteresowanie rynkiem nieruchomości,
 • umiejętności sprzedażowe/ negocjacyjne.

Wymaganiem, które jest obligatoryjne względem pośrednika nieruchomości, jest posiadanie ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej (OC). Polisa taka chroni klientów przed potencjalnymi negatywnymi skutkami działań agenta, związanych z wykonywaniem jego obowiązków. Osoba chcąca zajmować się tym zawodem powinna być też niekarana, co musi być potwierdzone stosownym zaświadczeniem o niekaralności, a także w pełni zdolna do czynności prawnych. 

Formy zatrudnienia agenta nieruchomości

W związku ze specyfiką wykonywanego zawodu, od pośredników nieruchomości najczęściej wymagane jest założenie jednoosobowej działalności gospodarczej. Współpraca na zasadzie B2B jest w tym przypadku najbardziej optymalnym rozwiązaniem. Wynika to przede wszystkim z faktu, że agent nieruchomości rozliczany jest z wyników, ma nienormowany czas pracy, zmienne wynagrodzenie, a znakomitą część obowiązków wykonuje poza siedzibą firmy. Zdarza się jednak, że niektóre biura nieruchomości oferują swoim pracownikom umowę o pracę. Taka stabilność i pewność jakiegokolwiek zarobku ma jednak również swoją cenę. Pracownik jest w takiej sytuacji wynagradzany co miesięczną stałą pensją oraz prowizją zależną od ilości i jakości udanych transakcji. System prowizyjny w takim scenariuszu jest jednak znacznie mniej korzystny, niż w przypadku współpracy na podstawie kontraktu B2B. 

Sprawdź: Inwestowanie w nieruchomości

Ile zarabia pośrednik nieruchomości?

Ile zarabia pośrednik nieruchomości

Wspomniana wcześniej możliwość osiągnięcia wysokich zarobków oraz wpływ na ich wysokość to aspekty, które przyciągają do tego zawodu zdecydowanie najbardziej. 

Jak wygląda to w rzeczywistości? Opublikowany w styczniu 2021 roku na podstawie Ogólnopolskiego Badania Wynagrodzeń raport portalu wynagrodzenia.pl wskazuje, że mediana zarobków na tym stanowisku wynosi 5 100 zł brutto miesięcznie. Co drugi agent nieruchomości zarabia kwoty w przedziale od 3 490 zł do 6 650 zł. Dodatkowo 25% najgorzej wynagradzanych pośredników nieruchomości może liczyć na zarobki poniżej 3 490 zł brutto. W kolei 25% najhojniej wynagradzanych pośredników zarabia powyżej kwoty 6 650 zł.

Ile zarabia pośrednik nieruchomości

Należy jednak pamiętać, że zarobki pośrednika nieruchomości są ściśle związane z jego osiągniętymi wynikami, ponieważ większość (lub całe) jego wynagrodzenie naliczane jest w systemie prowizyjnym. W różnych miesiącach uzyskane kwoty mogą znacznie się od siebie różnić. Przyjmuje się, że pośrednik współpracując z biurem nieruchomości może liczyć na prowizję w wysokości 2-3% wartości przeprowadzonej transakcji. Zdarzają się oczywiście odchylenia w obie strony- jest to wartość uśredniona. Na największe zarobki mogą więc liczyć agenci działający w miastach, w których ceny nieruchomości są najwyższe. Przyjąć można, że najwięcej za nieruchomość trzeba zapłacić w miastach wojewódzkich. 

wynagrodzenie pośrednika

Ustalmy więc zysk z pojedynczej transakcji na przykładzie mieszkania o powierzchni 50m2 znajdującego się w Warszawie. Przyjmijmy, że za 1m2 tego mieszkania w styczniu 2021 roku trzeba było zapłacić kwotę 11 tysięcy złotych. Cena mieszkania wynosi więc 550 tysięcy złotych. Wysokość prowizji agenta ustalmy na 2%. Na tej pojedynczej transakcji pośrednik nieruchomości z Warszawy zarobił tym sposobem 11 tysięcy złotych. Usługi pośrednictwa nieruchomości są w Polsce opodatkowane stawką VAT wynoszącą 23%, co trzeba oczywiście odjąć od przychodu związanego z tą transakcją. Należy również pamiętać, że na agencie nieruchomości w większości przypadków ciążą koszty prowadzenia jednoosobowej działalności gospodarczej, takie jak odprowadzanie składek ZUS (w 2021 roku 1457,49 zł miesięcznie) oraz podatek dochodowy (17% lub 32% w zależności od rocznego dochodu). Kolejnym regularnym wydatkiem są koszty dojazdu do klienta. W przypadku kiedy spotkanie ostatecznie owocuje udaną transakcją, są to koszty poniesione jak najbardziej zasadnie. Niejednokrotnie jednak agent przed pozyskaniem kupca na oferowaną nieruchomość wykonuje kilka a nawet kilkanaście przejazdów z punktu A do punktu B. Spotyka się z potencjalnymi klientami, którzy ostatecznie nie decydują się na zakup. Pośrednik ponosi wówczas dodatkowe koszty paliwa, ale również poświęca swój czas, który mógłby spożytkować na udane transakcje. Aspekty te także należy wliczyć w ostateczny bilans zysków i strat osoby wykonującej ten zawód. 

Negatywne strony wykonywania zawodu pośrednika nieruchomości

pośrednik wady

Poza wieloma bezsprzecznymi plusami związanymi z byciem agentem nieruchomości, należy wspomnieć również o kilku minusach. Pierwszym z nich jest konieczność dostosowywania planu dnia do planów klienta. Osoba chcąca zajmować się pośrednictwem nieruchomości musi być gotowa na to, że popołudniowe/ wieczorne spotkania z klientami będą jej codziennością. Należy więc zadbać o kwestie bezpieczeństwa- spotykamy się z obcą osobą sam na sam wewnątrz mieszkania. 

Kolejny minus to fakt, że wyrobienie odpowiednio wysokiej pozycji na tak konkurencyjnym rynku może zająć sporo czasu. Tym samym, na wysokie zarobki również będzie trzeba poczekać. Co więcej, nawet po rozwinięciu swoich skrzydeł w branży, z reguły nie możemy liczyć na stały dochód. Jesteśmy więc skazani na ciągłe poszukiwanie klientów, ofert, kontaktów, co w praktyce wiąże się z życiem na stale wysokich obrotach. Powinniśmy też stworzyć sobie odpowiednią poduszkę finansową, zabezpieczającą nas na wypadek okresów owocujących mniejszymi dochodami.

Przeczytaj również: W co zainwestować 500 tyś złotych

Warto też wspomnieć o odpowiedzialności jaka ciąży na pośredniku nieruchomości. Przekazywanie informacji zgodnych ze stanem faktycznym i prawnym nieruchomości jest częścią pracy z klientem. Błąd agenta może narażać klientów na potężne straty. Tego typu psychiczne obciążenia nie są dla każdego. 

Zanim zdecydujemy się na wybór tego zawodu należy pamiętać, że wymaga on specyficznych predyspozycji. Kluczowe będzie posiadanie wspomnianych wcześniej umiejętności miękkich. Przed ostateczną decyzją zrób więc dokładny rachunek sumienia i upewnij się, że masz w sobie wystarczająco wiele samozaparcia, otwartości i zorientowania na wyniki.

Pośrednik nieruchomości – pytania i odpowiedzi

Jak zostać pośrednikiem nieruchomości?

Karierę pośrednika nieruchomości warto zacząć od praktyki w biurze nieruchomości. To idealne miejsce na zdobycie wiedzy w zakresie handlu nieruchomościami. Następnie warto zbudować własną mikro-agencję nieruchomości i pomagać w sprzedaży/kupie lokali.

Co robi pośrednik nieruchomości?

Pośrednik nieruchomości łączy ze sobą inwestorów, rentierów lub po prostu osoby, które chcą kupić np. mieszkanie oraz sprzedających, którzy chcą zmonetyzować swoje nieruchomości. Wspiera obie strony swoim know-how, prowadzi negocjacje.

Ile można zarobić jako agent nieruchomości?

Praca agenta nieruchomości zwykle oparta jest w 100% na prowizjach od sprzedaży. Im więcej nieruchomości pozyskasz i sprzedasz, tym więcej zarobisz w danym miesiącu – zwykle to od 1 do 4% wartości transakcji. Od kilku do kilkudziesięciu tysięcy złotych/mies.

Czy warto zostać pośrednikiem nieruchomości?

Jeśli masz zdolności negocjacyjne i chęć do nauki w zakresie wszelkich formalności, dotyczących takich transakcji, a do tego lubisz pracować z ludźmi i nie masz problemu z tym, że w jednym miesiącu zarobisz 1000, a w innym 30 000 złotych, to tak – warto!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.