Kim jest i czym się zajmuje pośrednik nieruchomości komercyjnych?

Z pomocy pośrednika nieruchomości najczęściej korzystamy planując kupno lub sprzedaż domu, mieszkania czy działki. Tymczasem osoby inwestujące w nieruchomości komercyjne także mogą działać w oparciu o pracę pośredników. Jeśli rozważacie sprzedaż lub zakup budynku bądź lokalu usługowego, handlowego czy biurowego, przeczytajcie, kim jest i czym zajmuje się pośrednik nieruchomości komercyjnych.

Pośrednik nieruchomości komercyjnych – kto to?

Pośrednikiem nieruchomości komercyjnym może być firma lub osoba, specjalizująca się w sprzedaży nieruchomości wynajętych lub przeznaczonych na wynajem. Jego rola sprowadza się przede wszystkim do kojarzenia ze sobą sprzedawców i nabywców budynków i lokali oraz pomoc w dopełnieniu formalności związanych z transakcją.

Pośrednik nieruchomości komercyjnych – czym się zajmuje?

Kluczowe zadania i obowiązki

Osoby pracujące jako pośrednicy nieruchomości komercyjnych to nie tylko doradcy i sprzedawcy. Do ich obowiązków zaliczymy:

 • selekcję i weryfikację obiektów, spełniających wymagania klienta, prowadzoną w oparciu o analizę profilu działalności, kryteriów technicznych, a także lokalizacji i grupy docelowej;
 • przygotowywanie skutecznych oferty sprzedaży;
 • znajdowanie nabywców lub najemców nieruchomości;
 • przygotowywanie umów i czuwanie nad ich prawidłową formułą;
 • pilotowanie transakcji sprzedaży, operacji kupna i procesu wynajmu obiektu;
 • stwarzanie optymalnych warunków finansowych dla obydwu stron.

W jakich sytuacjach pomoże Ci pośrednik nieruchomości komercyjnych?

Zarówno doświadczeni inwestorzy, jak i początkujący nabywcy i sprzedawcy nieruchomości komercyjnych, korzystają z usług pośredników, przede wszystkim ze względu na ich szerokie kompetencje. Pośrednik nieruchomości komercyjnych pomoże w szczególności podczas:

 • oceny naszych oczekiwań – fachowa analiza pośrednika, uwzględniająca obiektywne kryteria tj. lokalizację, rodzaj nieruchomości czy wysokość wkładu własnego, pozwala lepiej określić cenę;
 • szacowania wartości nieruchomości w oparciu o odpowiednią, profesjonalną metodę przygotowywania wyceny;
 • kompletowania dokumentacji, koniecznej do złożonego procesu transakcji budynku lub lokalu komercyjnego;
 • samej transakcji sprzedaży, której rezultat może być dla nas znacznie bardziej zadowalający niż w przypadku samodzielnego wyszukiwania ofert i dopasowywania nieruchomości do naszego profilu;
 • negocjacji cen, których powodzenie często jest uzależnione od wiedzy, doświadczenia i charyzmy prowadzącego;
 • weryfikacji stanu prawnego nieruchomości.

Pośrednik nieruchomości komercyjnych a pośrednik mieszkaniowy – podobieństwa i różnice

Nieruchomości komercyjne to takie, które przynoszą dochód. Według raportu Narodowego Banku Polskiego, wartość nieruchomości komercyjnych w naszym kraju w 2020 roku wynosiła około 314 mld zł. W procesie podejmowania decyzji o kupnie lub sprzedaży takiego budynku bądź lokalu, w grę wchodzi znacznie więcej kryteriów niż w przypadku nieruchomości przeznaczonej do zamieszkania.

Pośrednik nieruchomości komercyjnych świadczy podobne usługi do pośrednika mieszkaniowego. Cel jest taki sam – skojarzenie nabywcy i sprzedawcy oraz takie wsparcie w transakcji, aby obie strony były zadowolone.

Różnica jest jednak zasadnicza i dotyczy finansów. Korzyścią wynikającą z kupna mieszkania jest komfort właściciela, a więc jego subiektywne odczucia i spełnienie oczekiwań, należących często do sfery emocji. Tymczasem transakcje kupna i sprzedaży nieruchomości komercyjnych wymagają od pośredników wykazania się przede wszystkim umiejętnościami analitycznymi. Wszystkie przedstawiane przez niego argumenty muszą odnajdywać poparcie w dokumentach, statystykach i rzetelnych informacjach.

Jak znaleźć dobrego pośrednika nieruchomości komercyjnych?

Zdecydowanie najlepszą metodą znalezienia dobrego pośrednika nieruchomości komercyjnych jest bazowanie na rekomendacjach. Niezwykle pomocne okażą się opinie znajomych oraz recenzje na forach branżowych i w grupach tematycznych na portalach społecznościowych.

Pośrednik nieruchomości komercyjnych – dlaczego warto?

Stawiając na współpracę z pośrednikiem nieruchomości komercyjnych, musimy liczyć się z kosztami takich usług. Jednak duże ryzyko podjęcia błędnych decyzji podczas samodzielnego kierowania całym procesem transakcyjnym może wpłynąć na rentowność naszej inwestycji. Do innych korzyści ze współpracy z pośrednikiem należą:

 • oszczędność czasu i pieniędzy, związaną z przejęciem wszystkich obowiązków przez pośrednika;
 • dostęp do transakcji tzw. off-market, polegających na docieraniu do klientów docelowych z zachowaniem ich prywatności, z pominięciem otwartego procesu sprzedaży;
 • większe możliwości dotarcia do atrakcyjnych okazji na wczesnym etapie powstawania nieruchomości.

Podsumowanie

Inwestycje w obiekty komercyjne obarczone są znacznie większym ryzykiem niż w przypadku zakupu i sprzedaży np. mieszkania. Jeśli nieruchomość ma przynosić zyski np. z wynajmu powierzchni handlowej lub usługowej, jej nabycie powinno być poprzedzone wnikliwą i fachową analizą wszystkich kryteriów. Rola pośrednika wydaje się być coraz bardziej znacząca, szczególnie w związku z niepewną sytuacją na rynku, wysoką inflacją i stale rosnącymi cenami nieruchomości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *