Co to jest nieruchomość inwestycyjna?

Poszukujesz sposobu na dodatkowy przychód? Ciekawym rozwiązaniem są nieruchomości inwestycyjne, które zostały uregulowane w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości. Zanim podejmiesz decyzję o ruszeniu swojego kapitału, warto pogłębić swoją wiedzę w dziedzinie tego typu inwestycji. Z pomocą przychodzi więc poniższy artykuł, który w pigułce wyjaśni, co to jest nieruchomość inwestycyjna i jakie są kluczowe zasady działania nieruchomości inwestycyjnej.

Nieruchomość inwestycyjna – definicja

Jak wspomniano we wstępie, nieruchomość inwestycyjna została zdefiniowana w Międzynarodowym Standardzie Rachunkowości. Zgodnie z tą definicją nieruchomości inwestycyjne to takie, które są dla właściciela źródłem przychodów. Oznacza to, że uzyskuje on przychód np. z czynszu lub przychodu wartości danych nieruchomości. Są to wszelkie nieruchomości, takie jak działki, lokale użytkowe, biurowce, budynki, hale, magazyny. Ważne jest, że nieruchomość inwestycyjna nie musi być odkupiona od kogoś innego, a można ją wybudować samemu.

Nieruchomość inwestycyjna – podstawa prawna

Międzynarodowe Standardy Rachunkowości (MSR), które regulują definicję nieruchomości inwestycyjnej, lub też Międzynarodowe Standardy Sprawozdawczości Finansowej (MSSF) to standardy rachunkowości przyjęte na gruncie międzynarodowym i stanowiące podstawę zrozumienia zasad i metod rachunkowości stosowanych na świecie.

W tym akcie została uregulowana definicja nieruchomości inwestycyjnej. Podstawowa definicja samej inwestycji została zawarta w ustawie o rachunkowości. W świetle art. 3 ust. 1 pkt 17 tej ustawy, przez inwestycje rozumie się aktywa posiadane przez jednostkę w celu osiągnięcia z nich korzyści ekonomicznych wynikających z przyrostu wartości tych aktywów, uzyskania przychodów w formie odsetek, dywidend lub innych pożytków, w tym również z transakcji handlowej, a w szczególności aktywa finansowe oraz te nieruchomości i wartości niematerialne i prawne, które nie są użytkowane przez jednostkę, lecz są posiadane przez nią w celu osiągnięcia tych korzyści, np. czynszów z najmu.

Nieruchomość inwestycyjna – cele nieruchomości

Podstawowym celem właściciela lub leasingobiorcy nieruchomości jest pomnażanie kapitału. Nieruchomość inwestycyjna generuje przychód wynikający np. z czynszu najmu (działki, lokalu, hali, magazynu itp.) lub przyczyniania się do wzrostu jej wartości i późniejszej sprzedaży w większej cenie od ceny zakupu. 

Nieruchomość inwestycyjna – lokalizacja

Lokalizacja jest podstawowym czynnikiem kwalifikującym, czy dana nieruchomość nadaje się do inwestycji czy też niekoniecznie. Decydując się na dany budynek czy działkę, bardzo ważne będą następujące punkty: 

  • komunikacja, w tym komunikacja miejska, drogi rowerowe, ścieżki i chodniki;
  • dobrze rozwinięta infrastruktura drogowa, która będzie szczególnie istotna dla osób dojeżdżających daleko do pracy. Codzienne korki i zastoje nie zachęcają do wynajmu mieszkania czy lokalu usługowego;
  • opieka zdrowotna – przychodnia, szkoła, przedszkole, apteki, zwłaszcza, jeśli dysponujesz mieszkaniem na wynajem. Te aspekty będą niezwykle ważne dla rodziny z dziećmi. 
  • zmieniające się trendy – do niedawna najbardziej atrakcyjną lokalizacją były mieszkania w centrum miasta, dziś zaobserwować można ucieczkę osób na obrzeża i mniejsze osiedla. 

Koszty nieruchomości inwestycyjnej

Najważniejszy jest plan. Skrupulatnie przygotowana strategia biznesowa pozwala uniknąć wielu rozczarowań już po zakupie nieruchomości. Każdy zakup wiąże się z kosztami, które będzie trzeba ponieść. Będą to nie tylko koszty ekip remontowych i materiałów, ale także kwestie prawne i bankowe.

Rodzaje nieruchomości inwestycyjnych 

Pamiętaj, że nieruchomość inwestycyjna to nie tylko mieszkanie pod wynajem czy to, którym możesz wykonać flipa. Mówimy tu także o działkach, lokalach użytkowych, biurowcach, halach i magazynach. Każde z nich wiąże się z zupełnie inną strategią biznesową. Co więcej, każdy rodzaj nieruchomości może przynieść zyski w zupełnie innym czasie. Jako inwestor to Ty decydujesz czy zależy Ci na jednorazowym, potencjalnie szybkim zysku w postaci np. sprzedaży wyremontowanego mieszkania, czy też długoterminowym wpływom z wynajmu lokalu użytkowego.

Nieruchomość inwestycyjna – finansowanie

Inwestycja w nieruchomość inwestycyjną wiąże się z często wysokimi kosztami. Nie zawsze musisz mieć zebrany cały kapitał, by zacząć. Warto wówczas poszukać inwestora. Przykładowo, jeżeli znalazłeś nieruchomość poniżej ceny rynkowej, a z analizy przeprowadzonej w prostym kalkulatorze wynika, że mieszkanie wygeneruje minimum 40-50 tysięcy zysku, bez problemu znajdziesz osobę, która taki projekt sfinansuje i podzieli się z Tobą wspomnianym zyskiem. 

Nieruchomość inwestycyjna – podsumowanie

Nieruchomość inwestycyjna jest jednym z bezpieczniejszych narzędzi do lokowania swojego kapitału. Niemniej jednak w zależności od rodzaju nieruchomości, bardzo ważne jest pogłębianie swojej wiedzy, by uniknąć porażki. Inwestować możesz na wiele sposób i w różne nieruchomości. To od Ciebie zależy, gdzie chcesz rozpocząć!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *