Czy warto inwestować w lokale użytkowe?

Inwestowanie w nieruchomości to nie tylko popularne flipy czy mieszkania pod wynajem. To także możliwość zakupu i wynajmu lokali użytkowych, jak np. nieruchomości biurowe czy lokale komercyjne z najemcą lub pod sieć sklepów. Zatem czy warto inwestować w lokale użytkowe?

Lokale użytkowe – czym są?

Lokal użytkowy to część budynku, który składa się z jednego lub wielu pomieszczeń. Jednakże lokal ten nie może być jednocześnie mieszkaniem, pomieszczeniem technicznym, czy gospodarczym. Lokalem użytkowym może natomiast być biuro firmowe, salon fryzjerski czy gabinet lekarski.

Dlaczego taki lokal nie może być jednocześnie mieszkaniem? Przede wszystkim dlatego, że warunkiem rozpoczęcia użytkowania takiego lokalu jest pozyskanie szeregu pozwoleń i spełnienie wielu dodatkowych wymogów, zależnie od specyfikacji prowadzonej działalności. Inwestując w lokal użytkowy, który przeznaczymy np. na wynajęcie powierzchni pod Biedronkę, musimy pamiętać o kwestiach oświetlenia, wielkości pomieszczeń, wentylacji, odpowiedniego poziomu dopuszczalnego hałasu, czy chociażby o ochronie przeciwpożarowej.

Inwestowanie w lokale użytkowe – kiedy warto?

Na początku naszej przygody z inwestowaniem w lokale użytkowe powinniśmy zdać sobie sprawę, o jakich pieniądzach mówimy. Najczęściej takie inwestycje wymagają kapitału od miliona złotych w górę. Dlatego w takiej sytuacji warto przyjrzeć się crowdfundingowi nieruchomości, który w Polsce zaczyna być coraz bardziej popularny. To forma inwestowania grupowego, która pomaga mniejszym inwestorom na sięgnięcie po większe projekty, jak np. finansowanie budynku dla sieciówki – Biedronki, czy Lidla. Taka forma inwestowania w lokale użytkowe pozwala nam na wejście na rynek z kapitałem na poziomie kilku – kilkunastu tysięcy złotych.

Jeśli wybierzemy lokal typowo pod supermarket, powinniśmy zastanowić się nad doborem lokalizacji. Coraz częściej można spotkać takie inwestycje przy nowo budowanych osiedlach. Warto pomyśleć o sporej ilości miejsc parkingowych – nowe osiedla to prawdziwe zatrzęsienie samochodowe. Wspomnieć należy też o sprawdzeniu konkurencji – jej brak w okolicy znacząco podniesie nasze zyski.

Inwestycja w lokale użytkowe – czy to się opłaca?

Inwestowanie w lokale użytkowe to ciekawa strona inwestycji nieruchomościowych. To przede wszystkim długoterminowy, pasywny dochód, który przecież pragniemy zbudować. Często takie lokale wynajmują ugruntowane marki sklepów, jak np. Biedronka, Żabka, Hebe czy nawet banki i przedszkola. Umowy podpisywane z takimi firmami to nierzadko terminy 10-15 letnie. Podpis znanej marki to prawie że gwarancja pozbycia się ryzyka pustostanów.

Kolejnym argumentem przemawiającym na korzyść inwestowania w lokale użytkowe jest średnia stopa zwrotu takiej inwestycji. To stosunkowo wysoki poziom, który wynosi od 6 do 9% w skali roku. A to oznacza, na szybko licząc, że inwestycja w taką nieruchomość może zwrócić się już po 10 latach. A w nieruchomościach to naprawdę krótki czas. Warto zauważyć, że przy obecnie rosnących cenach nieruchomości możemy zarobić podwójnie – na czynszu, ale i samej wartości budynku. 

Ile płaci Biedronka za wynajem lokalu? Jak możemy przeczytać na stronach z takimi lokalami – mowa tutaj o dziesiątkach tysięcy złotych miesięcznie, co może czynić nas w przyszłości prawdziwymi rentierami.

Lokale użytkowe – gdzie szukać?

Decydując się na lokale użytkowe pod wynajem powinniśmy najpierw ustalić cel swojego działania. Musimy rozważyć jakie ma być przeznaczenie naszego lokalu. Jeśli myślimy o sieci handlowej, to co prawda musimy wyłożyć na stół bardzo dużo pieniędzy, ale dzięki temu w dosyć prosty sposób zyskamy stały, pasywny przychód, a o to przecież chodzi.

Takich ofert najlepiej poszukiwać na portalach różnych brokerów lub stron, które specjalizują się w takich inwestycjach. Takie serwisy dysponują atrakcyjniejszymi i często niedostępnymi ofertami względem zwykłych portali ogłoszeniowych.

Czy warto inwestować w lokale użytkowe? Podsumujmy

Decydując się na inwestycję w lokal użytkowy powinniśmy znać zalety i wady takiego przedsięwzięcia. Do tych pierwszych niewątpliwie należy większa, niż w przypadku nieruchomości mieszkalnych, stopa zwrotu, która może sięgać nawet 9% w skali roku. Na plus przemawia także długie terminy ważności umowy. W umowach na wynajem z osobami prywatnymi są to zwykle okresy roczne. W lokalach użytkowych, gdy w grę wchodzi podpisanie umowy z dużą firmą, np. Biedronką, możemy liczyć nawet na 15-letnią umowę najmu. 

Wynajęcie takiego lokalu przedsiębiorstwie to także gwarancja większego bezpieczeństwa i szansy na odzyskanie zaległych opłat, co wcale nie jest takie proste w przypadku pozbycia się najemcy, który jest nieuczciwy, a tym bardziej odzyskania od niego należnych nam pieniędzy.

W przypadku lokali użytkowych nie musimy również martwić się o wyposażenie takiej nieruchomości. Zazwyczaj przedsiębiorstwa mają już własne wyposażenie, dopasowane do rodzaju swoich usług. To od potrzeby najemcy zależy jak będzie wyglądało wnętrze lokalu.

Inwestycja w lokale użytkowe to niewątpliwie ciekawa alternatywa dla klasycznych inwestycji w nieruchomości mieszkalne. Warto mieć na uwadze taką opcję, gdy będziemy zastanawiać się nad miejscem ulokowania swojego kapitału.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.