Jak zarabiać na nieruchomościach? Sposoby dla początkujących i zaawansowanych

W tych trudnych czasach, gdy jeszcze dobrze nie wyszliśmy z kryzysu pandemicznego, a już w Europie, obok naszego kraju, toczy się wojna, jeszcze większą, niż dotychczas, popularnością cieszą się nieruchomości. Co rusz słyszymy przecież o słabnącej złotówce czy podnoszeniu stóp procentowych. Jak zarabiać na nieruchomościach, aby maksymalnie zniwelować ryzyko i cieszyć się zarobkiem? Sprawdźmy to!

Czy warto inwestować w nieruchomości i jak zarabiać na nieruchomościach?

Niskie stopy procentowe na lokatach i ciągle rosnąca inflacja nijak nie zachęcają do trzymania pieniędzy w bankach, czy domowych sejfach. Stąd, pomimo zwiększających się kosztów kredytów, nieruchomości dalej są w czołówce najczęściej wybieranych rodzajów inwestycji w Polsce, ale i na świecie.

Chodzi tu przede wszystkim i stałość inwestycji. Nie są to kryptowaluty, na których w ciągu chwili możemy zarobić lub stracić ogromną część naszego budżetu.

Nieruchomości to najczęściej inwestycja na lata. Inwestycja, która z dnia na dzień nie zmieni nagle swojej wartości. Inwestowanie w nieruchomości to jedna z bezpieczniejszych i najlepszych form inwestowania swoich pieniędzy. Bezpieczeństwo, satysfakcjonujące przychody i stałość tychże przychodów – to zdecydowanie cechy inwestowania w nieruchomości.

Jak zarabiać na nieruchomościach? Najpierw ustal cel inwestycji!

Dobierając inwestycję powinniśmy zastanowić się jaki jest nasz cel, co chcemy osiągnąć. Czy zależy nam na stosunkowo szybkim zarobku, czy może najmie długoterminowym? Chcemy zwiększyć budżet, by potem móc sięgnąć po jeszcze większe inwestycje, czy raczej zabezpieczyć przyszłość z widokiem na pozostawienie czegoś swoim dzieciom?

Jak zarabiać na nieruchomościach, gdy masz już wyznaczony cel? Spośród różnych inwestycji w nieruchomości wyróżniamy szereg tych najpopularniejszych:

  • wynajem długoterminowy,
  • wynajem okazjonalny,
  • flipping nieruchomości,
  • podnajem nieruchomości.

Jak zarabiać na nieruchomościach jako początkujący inwestor?

Oto kilka sprawdzonych rozwiązań dla początkujących, którzy zastanawiają się, jak zarabiać na nieruchomościach.

Podnajem nieruchomości

Podnajem nieruchomości to nic innego jak wynajęcie jej od właściciela, podniesienie jej wartości, np. poprzez remont i późniejsze jej wynajęcie zainteresowanym osobom. Przy takiej inwestycji należy pamiętać o tym, że nie jesteśmy prawdziwymi właścicielami danej nieruchomości, wszystkie zmiany należy skonsultować z osobą, która jest jej właścicielem. Na czym zarabiamy? Na różnicy czynszów – czyli tym, co najemcy płacą inwestorowi, a inwestor musi zapłacić właścicielowi.

Wynajem długoterminowy

Jest to jedna z najpopularniejszych form inwestycji w nieruchomości. Polega ona na zakupie np. mieszkania w celu wynajęcia go na dłuższy okres, np. rok, czy dwa lata. Przy takim najmie będziemy kierować się innymi wartościami niż przy krótszym wynajęciu naszej nieruchomości.

Powinniśmy skupić się na otoczeniu. Sprawdzić, czy w okolicy dostępne są szkoły, sklepy, czy osiedle jest zamknięte, a może otwarte, jak wygląda dojazd do mieszkania komunikacją, oddalenie od centrum miasta. Wiele takich czynników odpowiada za atrakcyjność naszej inwestycji.

Pamiętajmy także o opłacalności. Sam zakup mieszkania to nie są wszystkie koszty. Musimy także pamiętać o ewentualnym remoncie, kosztach kredytu, czy kosztach u notariusza.

Najem okazjonalny

Najem okazjonalny wymaga od nas trochę większego zaangażowania, ale można liczyć także na większy zarobek, szczególnie w sezonie. Mieszkanie możemy wystawić na Bookingu, czy innych tego typu portalach, ale możemy pokusić się także o Airbnb.

Decydując się na taki wynajem to Ty w 100% decydujesz o wysokości opłat, w jakim terminie i kto może zarezerwować mieszkanie.

Nie można jednak wystawić mieszkania, czy pokoju za astronomiczną kwotę. Trzeba liczyć się bowiem z atrakcyjnością lokalu, położeniem, czy metrażem. W grę wchodzi także wyposażenie, np. kuchni.

Serwis jest jednak bardzo przyjazny i prosty w obsłudze, a to zdecydowanie zaleta jeśli chodzi o osoby początkujące. Airbnb to także łatwość kontaktu z zainteresowanymi osobami.

Grupowe inwestowanie w nieruchomości

Kolejnym, coraz to popularniejszym sposobem na to, jak zarabiac na nieruchomościach, jest grupowe inwestowanie w nieruchomości. Jest to opcja szczególnie dobra dla tych, którzy dysponują małym budżetem. Inwestycja grupowa daje możliwość podjęcia działań osobom, które ze względów finansowych nie mogą sobie pozwolić na samodzielne działanie. Znajduje się ona w rękach całej grupy inwestorów indywidualnych, którzy wspólnie decydują o formie zarobkowania. Wtedy to, dzięki połączeniu kapitału inwestorów można znaleźć dużo ciekawszą ofertę. Na końcu, zgodnie z umową, zostaje podzielony zysk z inwestycji. 

House flipping – flip mieszkaniowy

Flip mieszkaniowy to nic innego jak kupno nieruchomości w celu szybkiego jej odsprzedania – zazwyczaj czas trwania inwestycji nie przekracza 6 miesięcy. Osoby zajmujące się tym na co dzień są w stanie przeprowadzić średnio 3 flipy mieszkaniowe rocznie na jednym kapitale. Jednak do takiej inwestycji potrzeba już wiedzy, sieci pośredników, sprawdzonej firmy, czasu i kapitału w postaci gotówki lub kredytu hipotecznego.

Całość inwestycji, jaką jest flip mieszkaniowy wydaje się być całkiem prostą sprawą. Ale może to być pułapka – złota zasada mówi, że im lepsza wydaje się okazja, tym bardziej czujnym należy być. W innym wypadku może się okazać, że ta wspaniała okazja wcale nią nie jest.

Jak zarabiać na nieruchomościach jako doświadczony inwestor?

Gotowe inwestycje

W przypadku gotowców inwestycyjnych mówimy najczęściej o kupnie taniego mieszkania i podzielenia go na parę mniejszych pokoi. Jest to idealna inwestycja, która szybko zacznie nam się zwracać. Do dużych miast przyjeżdża bardzo wielu studentów, których rzadko stać na wynajęcie całego mieszkania. Wybierają więc pokoje. Przy takiej inwestycji warto pomyśleć o dobrej lokalizacji – blisko uczelni, czy centrum miasta.

Prywatne domy studenckie

Prywatne akademiki, czyli coś, co na zachodzie już cieszy się dużą popularnością, a u nas jeszcze tak naprawdę na dobre nie weszło na rynek. Obecnie chłonność rynku jest ogromna. Zaspokaja jedynie niecałe 10%, o czym mówi raport Thinkco.

Koszta oczywiście po części zależą od nas – to my przecież ustalamy jak duży ma być akademik. Prywatne domy studenckie są bezpieczną alternatywą lokowania kapitału względem biurowego, czy handlowego – szczególnie w dobie dalej szalejącej pandemii, gdy duża część pracowników pracuje zdalnie.

Zakup nieruchomości od syndyka

Jak zarabiać na nieruchomościach? Zakup nieruchomości od syndyka to jeden z najlepszych sposobów na zakup mieszkania po bardzo atrakcyjnej cenie. Przy takiej inwestycji, poza niższą ceną, atrakcyjnym pozostaje fakt, że inwestor staje się właścicielem nieruchomości bez jakichkolwiek ciążących na niej wcześniej obciążeń hipotecznych. Nie trzeba zatem martwić się o stan prawny nieruchomości. To naprawdę atrakcyjna okazja na szybkie pomnożenie swojego kapitału.

Zakup mieszkania od komornika

Jest to jedna z najtańszych opcji na zakup mieszkania – często 25-30% taniej niż wynoszą ceny rynkowe. Zakupić takie mieszkanie można w drodze licytacji, do której przystąpić może praktycznie każdy, poza dłużnikiem, komornikiem i jego najbliższą rodziną.

Skąd możemy wiedzieć kiedy i gdzie odbywają się takie licytacje? Wystarczy śledzić obwieszczenia komornicze, które publikowane są na stronie Krajowej Rady Komorniczej. Co ciekawe, przy zakupie nieruchomości dostajemy cały komplet dokumentów, dzięki czemu już na starcie inwestor może oszacować zwrot z inwestycji.

Jest jednak jedna ważna wada takiej inwestycji. Pomiędzy wygraniem licytacji, a sprzedażą nieruchomości z zyskiem, czy ustanowienia jej pod swój dochód pasywny może upłynąć wiele lat.

Jak zarabiać na nieruchomościach – podsumowanie

Rynek nieruchomości to wciąż jedna z najpopularniejszych form inwestycji. Ale i ona nie jest wolna od ryzyka. By je zminimalizować powinniśmy pamiętać o:

  • sprawdzeniu jej stanu prawnego,
  • ustaleniu celu, dla którego podejmujemy się inwestycji,
  • dokładnie przeliczyć koszty i zysk z inwestycji,
  • zrobić rozeznanie w otoczeniu nieruchomości.

Sprawdzenie tych kwestii może mocno ułatwić nam uniknięcie wielu późniejszych problemów. Jednym słowem: jak zarabiać na nieruchomościach? Zrobić dobry research!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *