Czy warto kupić działkę ROD?

Działka ROD dla „mieszczuchów” może być odskocznią od pędzącej rzeczywistości. Kontakt z naturą, własna altana i trochę spokoju – to tylko z nielicznych zalet posiadania takiej działki. Czy warto kupić działkę ROD? W poniższym artykule odpowiadamy na to pytanie.

Działka ROD a działka rekreacyjna

Działki ROD zazwyczaj położone są w obrębie miasta, na terenach Rodzinnych Ogrodów Działkowych. Z założenia mają one służyć lokalnej społeczności. Własnościowe działki rekreacyjne wprost przeciwnie – ich cechą charakterystyczną jest lokalizacja poza miastem, z dala od zgiełku. Czym jeszcze różnią się od siebie te dwa typy działek? Przedstawiamy 4 główne różnice:

 1. Forma własności – działka rekreacyjna nabywana jest na własność na podstawie aktu notarialnego. Posiada ona także Księgę wieczystą, w związku z czym, w przeciwieństwie do działki ROD, istnieje możliwość sfinansowania jej zakupu kredytem hipotecznym. Każda działka ROD zaś należy do Polskiego Związku Działkowców i można ją jedynie wydzierżawić. 
 2. Powierzchnia działki – działki rekreacyjne za miastem mają też mniejsze ograniczenia w zakresie ich powierzchni, która może wynosić do 3 000 m2. Działki ROD zgodnie z ustawą o ROD nie mogą być większe niż 500 m2. 
 3. Wielkość altany/ domku – w przypadku działek poza miastem wielkość ta jest ograniczona wyłącznie lokalnymi warunkami zabudowy. Maksymalna powierzchnia domku umiejscowionego na działce ROD może zaś wynosić 35m2. 

Działka ROD – ograniczenia

W związku z tym, że działki ROD nie są działkami własnościowymi, każdy ich posiadacz musi dostosować się do pewnych ograniczeń. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich: 

 • Zakaz stałego zamieszkiwania na działce ROD – służą do czasowego wypoczynku i rekreacji,
 • Zakaz prowadzenia działalności gospodarczej na działce ROD,
 • Zakaz budowania murowanych grilli,
 • Zakaz wznoszenia ogrodzenia i żywopłotu wyższego niż 1m,
 • Nakaz wyposażenia działki w kompostownik,
 • Zakaz hodowli roślin wyłącznie jednego gatunku,
 • Zakaz hodowli pszczół i posiadania uli,
 • Zakaz palenia ognisk, wypalania traw i palenia odpadów,
 • Maksymalna powierzchnia altany lub domku parterowego – 35m2, maksymalna wysokość – 4 m w przypadku dachu płaskiego lub 5 m w przypadku dachu dwuspadowego
 • Maksymalna powierzchnia szklarni – 25m2, maksymalna wysokość 3m,
 • Maksymalna powierzchnia tunelu foliowego – 20% powierzchni działki, maksymalna wysokość 3 m,

Jak kupić działkę ROD?

Zacznijmy od tego, że działki ROD nie kupujemy na własność – możemy jedynie  nabyć prawo do jej użytkowania. Na własność przechodzą natomiast wszelkie nieruchomości znajdujące się na działce – altana, rośliny itd. Jak tego dokonać? Możliwe są dwie ścieżki:

 • Umowa dzierżawy z zarządem ROD – ogłoszenia dotyczące wolnych działek ROD można znaleźć na tablicach informacyjnych przy wejściu do konkretnego ROD lub na stronie internetowej Polskiego Związku Działkowców www.pzd.pl. Jeśli zarząd interesującego Cię ogrodu będzie dysponował wolną działką, zostanie podpisana umowa dzierżawy działkowej. Dzierżawcą jednej działki może być wyłącznie jedna osoba (wyjątkiem jest małżeństwo). Działkowiec musi być osobą pełnoletnią, posiadającą stałe miejsce zamieszkania na terenie Polski (w wyjątkowych przypadkach może być to obcokrajowiec posiadający kartę pobytu).

 • Przeniesienie prawa do użytkowania działki od innego działkowca – działkę ROD można nabyć też bezpośrednio od innego działkowca. Umowa przeniesienia praw i obowiązków z umowy dzierżawy działkowej musi być zawarta w formie pisemnej z poświadczonymi notarialnie podpisami stron. Umowa powinna być sporządzona w trzech egzemplarzach – po jednym dla stron oraz jeden dla zarządu ROD, który ostatecznie zatwierdza decyzję o zmianie dzierżawcy. Najczęściej oferty zbycia działki ROD można znaleźć na serwisach nieruchomościowych.

Ile kosztuje działka ROD?

To ile kosztuje działka ROD jest ściśle uzależnione od sposobu jej nabycia. 

 

Przeniesienie prawa do użytkowania działki od innego działkowca – koszt 

Będzie to opcja zdecydowanie droższa. Tutaj ceny zależą przede wszystkim od lokalizacji działki, ale także od infrastruktury, jaka się na niej znajduje. Zdecydowanie więcej będzie trzeba zapłacić za działkę z zadbanymi rabatkami oraz ocieplanym, urządzonym domkiem. Ceny wahają się od kilku do nawet kilkudziesięciu tysięcy złotych. Wyjątkowo zadbane, rozbudowane i dobrze zlokalizowane działki ROD mogą kosztować nawet powyżej 100 tysięcy złotych. 

Umowa dzierżawy z zarządem ROD – koszt

 

W przypadku nabycia działki z wolnej puli od zarządu ROD, możemy być pewni znacznie niższych kosztów. Musimy być przygotowani na opłatę wpisowego, składki członkowskiej i opłaty inwestycyjnej. Pierwsze świadczenie ma charakter jednorazowy i aktualnie waha się w przedziale 120 – 300 zł. Składka członkowska wynosi 18 groszy za 1 mkw. powierzchni działki. Wysokość opłaty inwestycyjnej jest ustalana co roku przez zarząd ROD.

Pula wolnych działek jest jednak bardzo ograniczona, co znacznie wydłuża poszukiwania odpowiedniej działki. W niektórych przypadkach ta wymarzona nigdy się nie pojawia. Dlatego większość osób, chcących cieszyć się swoją działką w niedługim czasie, decyduje się na nabycie jej od innego działkowca.

Czy warto kupić działkę ROD? 

Odpowiedź na to pytanie brzmi – to zależy. Do głównych zalet działek ROD należy przede wszystkim lokalizacja nieopodal miejsca zamieszkania, przystępność cenowa w stosunku do własnościowych działek rekreacyjnych oraz zmniejszona ilość formalności związanych z jej nabyciem. Podstawowe wady to brak możliwości ich prywatyzacji oraz różnorodne ograniczenia związane z ich użytkownikiem. Wszystko jest więc kwestią perspektywy i indywidualnych oczekiwań, a także możliwości każdego działkowicza.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.