Co zachęca do inwestowania w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości to jedna z najpopularniejszych strategii inwestycyjnych. W czasach, gdy inflacja zaczyna nabierać poważnego tempa nieruchomości stają się jedną z najbardziej opłacalnych opcji inwestowania. Jest tak naprawdę wiele powodów, dla których nieruchomości są tak popularne. Tak więc co zachęca do inwestowania w nieruchomości?

Inwestowanie w nieruchomości – świat VUCA

Otaczający nas świat i życie zawodowe kwalifikuje się dzisiaj jako świat VUCA. Co to znaczy? VUCA to akronim od takich słów jak:

  • V – zmienność (ang. volatility),
  • U – niepewność (ang. uncertainty),
  • C – złożoność (ang. complexity),
  • A – niejednoznaczność (ang. ambiguity).

Elementy te przedstawiają kontekst, w którym organizacje postrzegają swój obecny i przyszły stan. Ogólnie rzecz biorąc, koncepcja VUCA pozwala na zdolność organizacji do:

  • przewidywania problemów, które mogą narastać,
  • zrozumienia konsekwencji problemów i działań,
  • docenienia współzależności zmiennych,
  • przygotowania się na alternatywne realia i wyzwania,
  • interpretowania i wykorzystania istniejących możliwości.

Dlaczego to takie ważne?

Dzisiejszy inwestor musi być człowiekiem elastycznym, umiejącym szybko dostosować się do nieustannie zmieniającego się świata, który go otacza. Również w kwestii nieruchomości. Rynkowe trendy co rusz rzucają fale zainteresowania na inne wybrzeża nieruchomości: to na lokale mieszkalne, by zaraz potem to lokale użytkowe wiodły prym.

Idealny przykład mamy podany jak na tacy: pandemia, wojna na Ukrainie. A to tylko dwa czynniki, które sprawiają, że wypróbowane metody pomnażania majątku zaczynają tracić na popularności. Strach, niepewność i nieprzewidywalność rynków finansowych sprawia, że nasz wzrok przykuwają dwie bezpieczne formy inwestowania: złoto i nieruchomości.

Co zachęca do inwestowania w nieruchomości – czynniki

Przede wszystkim do inwestowania w nieruchomości zachęcają “niespodziewane” czynniki geopolityczne i humanitarne, takie jak pandemia COVID-19, czy wojna na ukrainie. Tak poważne sprawy wpływają na poszukiwanie bardziej stabilnych i bezpiecznych form inwestowania, do których dużo bliżej nieruchomościom, niż np. giełdzie.

Kolejnym czynnikiem jest inflacja. Ciągła monetyzacja długu publicznego, kryzys gospodarczy, pandemia, problemy w łańcuchach dostaw, czy konflikty prowadzą i wzmagają rośnięcie inflacji. Dlatego ludzie coraz chętniej chcą inwestować swoje pieniądze, nie czekając aż inflacja zacznie im je zabierać.

Dotychczas najbardziej popularną formą inwestowania wśród polaków było trzymanie pieniędzy na lokatach. Jednak załamanie ich oprocentowania sprawiło, że nie opłaca się trzymać swojego kapitału w banku. Patrząc na to, że najlepsze lokaty oferują nam ok. 3%, a inflacja dotarła już do 11% to i tak tracimy 8% naszych pieniędzy.

Co zachęca do inwestowania w nieruchomości? To, ile można zarobić!

To ile zarobimy na danej nieruchomości zależy od jej charakterystyki i naszego sposobu na zarobek. Inną stopę zwrotu otrzymamy wynajmując mieszkanie, inną robiąc flipy mieszkaniowe, a inną jeśli zdecydujemy się na grupowe inwestowanie w nieruchomości.

Bardzo dużo zależy też od charakterystyki nieruchomości i jej lokalizacji. Na inny zarobek możemy liczyć w dużym mieście, np we Wrocławiu, a na inny w Bydgoszczy, czy Radomiu.

Kupno nieruchomości pod wynajem

Decydując się na kupno mieszkania na wynajem możemy liczyć na zwrot z inwestycji na poziomie ok. 4-7% w skali roku, zaznaczając oczywiście, że będziemy wynajmować mieszkanie cały rok. To, czy nasz zwrot będzie bliżej 4, czy 7% zależy także od tego, czy będziemy się posiłkować kredytem hipotecznym.

bardzo wiele zależy też od charakteru najmu. Innego mieszkania poszukamy do najmu długoterminowego, np. dla rodziny z dzieckiem, a innego do krótkoterminowego dla turystów, czy studentów

Flipping nieruchomości

Ta forma inwestowania zyskuje coraz większą popularność za sprawą sporej stopy zwrotu, której średnia wynosi 15%. W niektórych przypadkach może przynieść nawet sporo więcej niż wspomniana średnia – wszystko zależy od okazji, którą znajdziemy. Należy jednak pamiętać, że im łatwiejszy wydaje się zarobek tym więcej czeka nas pułapek po drodze: nieatrakcyjna dzielnica, uciążliwe sąsiedztwo, czy problemy prawne nieruchomości.

Trzeba też pamiętać, że taki flipping nieruchomości kosztować nas będzie więcej zaangażowania niż zwykły najem mieszkania. Musimy bowiem zadbać o wszelkie potrzebne rzeczy do remontu: ekipę, materiały, czas realizacji. Zatrzymajmy się przy tym ostatnim. Średni czas realizacji flipa powinien wynosić pomiędzy 3, a 6 miesięcy. Zbyt długi czas takiej inwestycji może przynosić niepożądane, dodatkowe koszta, których chcemy przecież unikać.

Grupowe inwestowanie w nieruchomości

To coraz ciekawsza i coraz popularniejsza forma inwestowania w nieruchomości. Dzięki grupowemu inwestowaniu osoby, które nie posiadają dużego budżetu lub dużej ilości czasu mogą pozwolić sobie na zyskowne i jakościowe inwestowanie w nieruchomości.

Celem takiego przedsięwzięcia jest odnoszenie zysków w oparciu o czynsze z najmu nieruchomości lub budowę i sprzedaż nieruchomości. Znajduje się ona w rękach całej grupy inwestorów indywidualnych, którzy wspólnie decydują o formie zarobkowania. Na jaki zwrot z takiej inwestycji możemy liczyć? Jest to około 6-8% zwrotu w skali roku.

Inwestowanie w nieruchomości – czy warto?

Nieruchomości są obecnie zdecydowanie jedną z najbezpieczniejszych form lokowania swojego kapitału. Ciągły najem naszych nieruchomości powiększa nasze miesięczne dochody, a to pozwala na tworzenie efektu kuli śnieżnej – łatwiej będzie nam zakupić kolejną. A przynajmniej w teorii. Wiadomo bowiem, że duże znaczenie będzie miał sposób finansowania – czy zrobimy to za gotówkę, czy kredytem.

Biorąc pod uwagę wszystkie wspomniane kwestie na pewno warto rozważyć inwestowanie w nieruchomości.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *