Co to jest bungalow? Przykłady oraz definicja

Urokliwe, jednokondygnacyjne bungalowy stają się coraz popularniejsze nawet w Polsce. Te charakterystyczne dla architektury kolonialnej domy, pojawiły się w Europie dopiero w XX w. Początkowo pełniły funkcję wyłącznie domu wypoczynkowego, letniskowego, lecz teraz na ich planie budowane są także domki całoroczne. Czym jest i czy warto inwestować w bungalow? Sprawdź!

Czym jest bungalow?

bungalow czym jest

Zdefiniujmy, co to jest bungalow. Za budynek w tym stylu, uznawany jest dom jednorodzinny z werandami, charakteryzujący się lekką konstrukcją, parterowy, ewentualnie z użytkowym poddaszem. Dom bungalow różni się od innych budowli nie tylko kształtem bryły, ale i materiałem, z którego został zbudowany. Domy te opierają się na planie litery L, T, rzadziej C lub na planie krzyża. Jest to lekka konstrukcja, wykorzystująca naturalne materiały jak np. drewno. Dodatkowo, z każdego pomieszczenia można zrobić wyjście do urokliwego ogrodu. Nic dziwnego, że bungalowy kojarzą nam się z uroczymi, parterowymi domkami w tropikach. 

Dom bungalow – skąd pochodzi nazwa?

Większość ludzi kojarzy tę nazwę ze skromną, przytulną chatą położoną nad brzegiem ciepłego morza. Dobry trop, gdyż nazwa „bungalow” pochodzi od słowa „bangalo”, które oznacza „w stylu bengalskim”. Jak wskazuje nazwa, ten typ budownictwa powstał i rozwinął się w Bengalu – w historycznej już krainie znajdującej się częściowo na terenie Indii, a częściowo w Bangladeszu. 

Sprawdź: W co zainwestować 100 tyś zł

Domki w stylu bengalskim – czym się charakteryzują?

Jak wspomniałem wcześniej, bungalowy różnią się od typowego polskiego budownictwa (najczęściej rozmieszczonego na planie prostokąta). Najczęściej zaprojektowane na planie litery L lub T, zapewniają możliwość aranżacji cichego i ukrytego tarasu. Charakterystyczne jest tu także stosowanie wykuszy i uskoków, zwiększających walory użytkowe oraz estetyczne.

Wnętrza domów w stylu bengalskim

bungalow wnętrze

Jeśli chodzi o wnętrze takich domów, centralnym pomieszczeniem jest zwykle salon, z którego można przejść do innych pomieszczeń. W tej stylistyce króluje przede wszystkim naturalne drewno i prefabrykaty, nieco rzadziej pojawia się również surowa cegła. Wybór konstrukcji tego typu umożliwia dowolne zaadaptowanie tarasów czy dobudowania dwustanowiskowego garażu, który stanie się częścią domu i kompozycyjnie nie będzie odróżniał się od jego stylu.

Sprawdź: W co zainwestować 200 tyś. zł

Zalety bungalow

Pomieszczenia w bungalowach rozmieszczone są blisko siebie, co pozwala na realizację nowoczesnych i otwartych przestrzeni. Dużą zaletą jest możliwość zastosowania przesuwnych drzwi i okien, aby umożliwić jak najlepszy dopływ światła do wnętrza. W takim domu nie ma schodów, co pozwala płynnie przechodzić z pokoju do pokoju. To zdecydowanie rozwiązanie dla lubiących duże, otwarte przestrzenie oraz naturę.

Dom bungalow – gdzie budować?

bungalow jak wygląda

Domki w stylu bengalskim spotkamy na urokliwych terenach poza miastem. W Polsce najczęściej są to domki turystyczne, zwłaszcza na Mazurach i w niższych pasmach górskich.  Warto zaznaczyć, że typowe bungalowy przeznaczone są głównie do użytku sezonowego. 

Projekty domów typu bungalow

bungalow projekt

Parterowy dom w budownictwie kolonialnym, jest bardzo wygodnym rozwiązaniem, zwłaszcza jeśli w rodzinie są osoby starsze lub dzieci. Wymaga jednak nieco więcej pracy w oddzieleniu stref: dziennej, prywatnej oraz gospodarczej. Wykonując projekt domu parterowego, warto zadbać o oddzielny korytarz prowadzący do części prywatnej nieruchomości. Domy typu bungalow, posiadają również podcienie, wykusze, uskoki, nisze i ganki. To nie tylko walor estetyczny ale i praktyczny. 

Każdy bungalow musi mieć swój taras, a nawet kilka lub werandę. Zaciszny taras w domu zaprojektowanego na planie litery L – w lecie stanie się dodatkowym pokojem wypoczynkowym.

Salon z otwartym tarasem powinien wychodzić na stronę południową lub wschodnio-południową, a sypialnia na stronę zachodnią, bo nie wymaga stałego dostępu światła. Bungalowy urządzone są najczęściej w stylistyce skandynawskiej lub rustykalnej. Ma być sielsko, naturalnie, skłaniając do wypoczynku. 

Podsumowanie: czy warto inwestować w domy bungalow?

Inwestowanie w nieruchomości wciąż pozostaje popularną formą pomnażania kapitału, jednakże domy w stylu bengalskim mają swoją specyfikę. Cena postawienia tej jednopiętrowej nieruchomości, uzależniona jest od materiałów oraz stopnia skomplikowania projektu. Jest natomiast znacząco niższa od domu piętrowego. Za sam projekt zapłacisz niewiele, bo około 2-5 tysięcy. 

Domy bungalow to wybór dla tych, którzy lubią otwartą przestrzeń i czas spędzany na zewnątrz. Głównie wykorzystuje się je jako domki letniskowe, dlatego jeśli posiadasz działkę na jakimś malowniczym terenie, warto rozważyć budowę bungalowa, zarówno dla siebie jak i na sezonowy wynajem. 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *