W co zainwestować 100 tysięcy złotych? Sposoby gdzie ulokować oszczędności w 2022 roku.

100 tys. zł to kwota, która pozwala nam na podjęcie wielu atrakcyjnych możliwości inwestycyjnych. Na pierwszą myśl przychodzą nieruchomości, ale czy jest coś jeszcze lepszego? Całość poradnika poprowadzimy w sposób coraz to większego budżetu, by finalnie zamknąć się w 100 tys. złotych. Przeanalizujemy bankowe lokaty, obligacje skarbowe, kryptowaluty, nieruchomości, a nawet monety kolekcjonerskie! Sprawdźmy co możemy zrobić z Twoim budżetem.

Oczywiście głównym i najważniejszym założeniem jest fakt, że 100 000 złotych, które chcemy przeznaczyć na inwestycje, nie są potrzebne na bieżące wydatki, nasz horyzont inwestycyjny może wynosić nawet kilkanaście lat, a w razie dużego problemu jesteśmy gotowi na stratę wniesionego kapitału. Musimy pamiętać, że nasze inwestycje mają największe szanse, gdy przestaniemy o nich myśleć emocjami. I oczywiście – powinniśmy sobie wizualizować efekty. Ale nie możemy przeznaczać pieniędzy, które są nam potrzebne do przeżycia na inwestycje. Panika przed stratą kapitału i efekt FOMO są jednymi z najgorszych doradców. Dlatego przypomnijmy jeszcze raz – budżet, który chcemy ulokować w inwestycjach, jest wolny od emocji, nie jest niezbędny do przeżycia i może zostać stracony bez innych konsekwencji.

Kwota do 5 tysięcy złotych – w co zainwestować

w co zainwestować 5 tys. pln

Kwota do 5 tysięcy złotych sprawia o tyle problem, że ciężko się przy niej zająć nieruchomościami, czyli jednym z najpopularniejszych sposobów na inwestowanie. Co więc możemy zrobić z taką kwotą?

Rozwój i inwestycja w siebie

Jedną z lepszych rzeczy, jaką możemy zrobić podczas naszych pierwszych inwestycji jest inwestycja w siebie. Jak mówił J. W. von Goethe: „Kto nie idzie do przodu, ten się cofa”. Należy podejmować wyzwania i działania, które będą nas przybliżały do obranego punktu, tj. pomnażania pieniędzy.

Inwestując w siebie zwiększasz swoje kompetencje, co realnie może przekładać się na Twoje zarobki. Dzięki różnym kursom i zdobytym umiejętnościom możesz postarać się o awans lub lepiej płatną pracę. A to pozwoli na zwiększenie Twoich oszczędności. A bez nich nie ma mowy o inwestycjach ze zwrotem w postaci gotówki.

Pamiętajmy, że nigdy nie jest za późno, żeby zacząć inwestować w siebie. I chociaż często możemy znaleźć darmowe, pełnoprawne kursy na YouTube, np. Python, tworzenie stron w WordPressie, czy podstawy SEO, to dobrym pomysłem jest zakup kursu na Udemy.

Potrzebujecie mocniejszych słów? Warren Buffet, powszechnie uważany za jednego z najlepszy inwestorów na świecie, powiedział: 

w co zainwestować 150000zł

Nie można pominąć książek – to jeden z najtańszych sposobów na inwestycję w siebie. Nie trzeba daleko szukać – w każdej większej księgarni znajdziemy dział z rozwojem osobistym. Zależnie od preferencji możemy znaleźć te z umiejętnościami miękkimi do zarządzania zespołem, książki o giełdzie, czy umiejętności stricte techniczne. 

Załóżmy, że zarabiamy 3500 zł netto. Parę kursów i książek – koszt np. 500 zł. Niech pół roku czytania i szkoleń przełoży się na podwyżkę 500 zł netto. W pierwszy miesiąc zwraca się nam cały koszt, który ponieśliśmy!

Przeczytaj również: inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem

Rozwój własnego biznesu

Jedną z lepszych opcji jest rozwój własnego biznesu. To właśnie w nim nie masz tak naprawdę górnego pułapu zarobków. Do zarejestrowania Jednoosobowej Działalności Gospodarczej  nie potrzebujesz gotówki. Potrzebujesz jej za to na realizację swojego pomysłu. Najprostszym wyborem będzie sprzedaż usług. Być może jesteś specjalistą marketingu online, umiesz prowadzić Social Media. Warto wtedy spróbować swoich sił w audytach, czy po prostu doradztwie marketingowym, a nawet prowadzeniu markom kanałów komunikacji. Budżet można przeznaczyć na zbudowanie profesjonalnej strony przez informatyka. Wtedy prawdopodobnie całość, lub znaczącą większość, przeznaczymy na własną stronę WWW.

Jest jednak inny sposób. Wystarczy zbudować stronę w oparciu o WordPressa, tzw. stronę wizytówkę. Możemy, dzięki poradnikom na YouTube, zrobić to samemu. Możemy też stworzenie takiej strony zlecić osobie, która się na tym zna – koszt strony wizytówki to ok. 1000zł. Resztę pieniędzy można przeznaczyć na reklamy w Social Mediach, czy kursy, które zwiększą nasz umiejętności.

Popularnym biznesem jest również handel na różnych stronach aukcyjnych, np. *Allegro*. Zakup paru sztuk wybranego asortymentu pozwoli nam na sprawdzenie popytu. Wtedy to po odliczeniu kosztów może się okazać, że zostaje nam naprawdę fajna kwota pieniędzy. Ciekawym rozwiązaniem może być również np. mobilna myjnia samochodowa, a więc biznes konkurencyjny dla myjni stacjonarnych czy punktów auto-detailingu.

Konta oszczędnościowe i lokaty

Lokata bankowa lub konto oszczędnościowe to najczęściej wybierany, przez Polaków, sposób inwestowania. Skąd się bierze ich popularność? Taka forma inwestycji ma bardzo niski próg wejścia. Nie trzeba posiadać dużej wiedzy o finansach, a jednocześnie bankowe depozyty, jak i rachunki oszczędnościowe oferują bardzo wysokie bezpieczeństwo i, teoretycznie, stały zysk

Według danych NBP w 2019 roku Polacy trzymali na lokatach lub kontach oszczędnościowych łącznie 600 mld zł. Obecnie jest to już 450 mld zł. Widać więc tendencję spadkową. Skąd to się bierze? Niewielki potencjał zysku, bo średnio zawrotne 0,25%, nie daje nam prawie nic. Zresztą – inflacja wynosi ponad 6%, daleko więc nam do zrównania się z nią samymi lokatami. Oznacza to, że zamiast zysków… ponosimy straty! Pamiętajmy również, że oficjalnie podawana inflacja różni się od tej faktycznej, która dotyka każdego z nas. Kupujemy różne produkty, różna więc będzie faktyczna inflacja dla różnych osób.

Tak naprawdę oszczędzanie na lokatach jest najbardziej opłacalne w okresach deflacji, o czym mało kto wie. Wtedy to, trzymając pieniądze na koncie oszczędnościowym, zarabiamy nie tylko samymi odsetkami z banku – korzystamy też na spadających cenach w gospodarce, co oznacza, że nasz pieniądz rośnie w siłę podwójnie.

Taka sytuacja miała miejsce w latach 2014 –  2015. Wtedy to banki oferowały odsetki w wysokości 3-4% rocznie, co nie jest rekordową liczbą (2012 – średnio 5%). Ale cichym bohaterem była właśnie deflacja. W jej okresie poziom cen ulega systematycznemu obniżeniu, co oznacza, że za tę samą kwotę pieniędzy będzie można w przyszłości kupić więcej dóbr i usług.

W zimie 2015 roku mieliśmy rekord, jeśli chodzi o poziom realnych stóp procentowych, czyli oficjalny poziom stóp procentowych skorygowany o aktualny poziom inflacji. Wtedy to najlepsze lokaty bankowe pozwalały zwiększyć siłę nabywczą naszego kapitału o ponad 5%.

Obecnie historia zatacza koło i także dzisiaj możemy skorzystać z oferty na 5% w skali roku przy założeniu Konta Oszczędnościowego Premium w PEKAO S.A.. Konto możesz założyć klikając w poniższy link:

 

Srebrne monety bulionowe

Monety bulionowe to specjalne monety wybijane w celach inwestycyjnych. Ich cena jest zależna od kursu kruszczu, z jakiego zostały zrobione. Z naszym budżetem najlepszym wyborem będą te srebrne. Najlepiej też, żeby były tymi popularnymi, aby można było łatwo je sprzedać. Takimi monetami bulionowymi są np. kanadyjskie liście klonowe, Wiedeńscy Filharmonicy z Austrii, czy Złoty Orzeł ze Stanów Zjednoczonych.

Co ciekawe, żeby moneta była monetą, a nie np. medalem, musi mieć nominał. W Polsce tylko Narodowy Bank Polski jest instytucją  upoważnioną do emisji monet i banknotów. Dlatego na monetach wybijanych przez prywatne firmy, np. Mennica Gdańska, widnieją nominały „egzotyczne”, np. dolar nowozelandzki. Waluta ta jest prawnym środkiem prawniczym na wyspie Niue. 

Wybraną monetę możemy kupić w mennicy lub na specjalnej stronie aukcyjnej.

Przyjmijmy więc, że jesteśmy zainteresowani jednouncjową monetą bulionową „Kanadyjski Liść Klonowy”. Wchodząc na stronę mennicy gdańskiej dowiadujemy się, że 25 sztuk kosztuje 796,62 $ (stan na 08.11.2021).

W grudniu 2016 „liść” kosztował 17,72$, dzisiaj jest to 29,03$. Załóżmy więc, że 5 lat temu kupiliśmy 25 sztuk tej monety, zapłacilibyśmy wtedy 443$. Dzisiaj mielibyśmy z tej inwestycji 796,62$, co daje nam 353,62 $ zysku przed opodatkowaniem.

Zysk z takiej inwestycji zależy oczywiście od rodzaju monety, kruszcu z jakiego została wykonana oraz jej popularności – rzadsze egzemplarze będą cenniejsze, ale jednocześnie ciężej będzie nam je sprzedać.

Kwota do 10 tysięcy złotych – w co zainwestować

w co zainwestować 10000zł

Jeżeli jednak mamy trochę więcej pieniędzy to, poza wcześniej przytoczonymi przykładami, mam parę dodatkowych opcji, których ilość będzie oczywiście się zwiększać razem z kwotą kapitału.

Kryptowaluty

Opcja dla tych, którzy nie boją się ryzyka. Kryptowaluty są bowiem wysoce ryzykowną formą inwestycji. Jednego dnia możemy być na górze, z niewyobrażalnym, 300% zyskiem po trzech dniach od zainwestowania, by następnego nie mieć już niczego.

inwestycja w krypotwaluty

Dlatego w kryptowaluty powinniśmy inwestować tylko część naszego kapitału, najlepiej jeśli będzie to od 5% do 10% całego budżetu. W razie niepowodzenia nie będzie nasz aż tak bolała strata, a jednocześnie mamy pewne szanse na całkiem niezły, nieosiągalny w innych formach inwestowania, zysk.

Każdy z nas zna fenomen bitcoina – w 2013 roku 1000 zł, dzisiaj miliony. Ale ciężko jest powtórzyć taki sukces, który często jest też zwykłym szczęściem.

Najlepiej inwestować będzie właśnie w te uznane już „marki” w świecie kryptografii. Bitcoin, czy Ethereum to tokeny, które mają swoją renomę, pokazały też, że przetrwały nie jedną bessę na tym rynku.

Bardzo przestrzegam przed inwestowaniem większych kwot w nieznane projekty. Przykładem może być ostatnia nowość, kryptowaluta „Squid Game”. W ciągu kilku dni, zbudowana na sukcesie nowego, koreańskiego serialu, cena coina podniosłą się o 83000%. Osiągnęła wtedy zawrotną cenę 2861 dolarów. To oczywiście nie mogło dobrze się skończyć – po 15 minutach „inwestorzy” zostali z niczym. Z ponad 2800 dolarów za sztukę cena spadła do mniej niż pół grosza.

token squid game

Jak więc dokonać researchu?

Należy skupić się na jakości projektu. Memowe coiny mogą dać niewyobrażalny zysk, jednakże bliżej temu do loterii lotto niż przemyślanej inwestycji. 

Wyszukajmy jak najwięcej informacji na temat projektu – social media, osoby, które za tym stoją, a także cele, jakie przed sobą firma stawia. To pomoże nam w podjęciu decyzji.

Obligacje Skarbu Państwa

100% gwarancja zwrotu kapitału oraz brak ograniczeń co do maksymalnej lokowanej kwoty – już tylko tymi zaletami Obligacje Skarbu Państwa mogą zwrócić na siebie uwagę.

Tego typu obligacje są indeksowane inflacją. Oznacza to, że są instrumentami, których oprocentowanie w sztywny sposób łączy się z aktualnym poziomem cen. Jak to wygląda w praktyce?

Na stronie Ministerstwa Finansów możemy znaleźć listę obligacji. Przykładowo kupując 4-letnie obligacje skarbowe możemy liczyć na zysk inflacja + 1,30% marży, przy 10-cio letnich mamy do czynienia z 1,70% marżą. 

Możemy zatem liczyć na pewny zysk, który jest również zabezpieczony sztywną relacją względem inflacji.

Kwota do 50 tysięcy złotych – w co zainwestować

w co zainwestować 50000zł

Grunty 

Na starcie należy zaznaczyć, że jest to raczej inwestycja długoterminowa. Kupno i utrzymanie gruntu nie wymaga dużego zaangażowania czasowego, czy kapitału. Należy jednak wykazać się cierpliwością i zrozumieniem potencjału, szans i zagrożeń inwestycji oraz samej jej lokalizacji.

Średnia cena działki pod zabudowę mieszkaniową wynosi obecnie 120,3 za metr kwadratowy na terenie miasta oraz 164,2 zł w mieście na prawach powiatu.

inwestycje w działki budowlane zainteresowanie

Te rolne są tańsze. Należy je jednak, w celu zabudowy, odrolnić.

Kupując działkę powinniśmy mieć pomysł na całą inwestycję. Chcemy tam postawić dom? Odsprzedać ją? Należy to najpierw przemyśleć.

Grunty, tak jak mieszkania, praktycznie cały czas drożeją. Możemy więc potraktować to jako całkiem bezpieczną inwestycję.

Grupowa inwestycja w nieruchomość

Przy kwocie 50 000 złotych możemy pomyśleć już o inwestycji w nieruchomość. Na czym to polega? Inwestowanie grupowe w nieruchomości daje możliwość rozpoczęcia inwestycji osobom, które nie mogą sobie pozwolić na nie samodzielnie. Celem takiego przedsięwzięcia jest odnoszenie zysków w oparciu o czynsze z najmu nieruchomości lub budowę i sprzedaż nieruchomości. Znajduje się ona w rękach całej grupy inwestorów indywidualnych, którzy wspólnie decydują o formie zarobkowania. W przypadku takowej inwestycji możemy liczyć na zwrot średnio 6-8 procent zwrotu w skali roku. Jednocześnie jest to jedna z najbezpieczniejszych form inwestycji w nieruchomości.

Kwota do 100 tysięcy złotych – w co zainwestować oszczędności

w co zainwestować 100 tys. pln

Mamy to. Uzbieraliśmy całkiem pokaźną kwotę – 100 tysięcy złotych na inwestycje. Z takim budżetem skupmy się na rodzajach inwestycji w nieruchomości i giełdę.

Flip mieszkaniowy

Jedna z popularniejszych form inwestowania. Zawdzięcza to chociażby wysokiej stopie zwrotu – średnio 15%. W niektórych wypadkach zdarza się jednak nawet 30% zwrotu z inwestycji. 

Flip mieszkaniowy to kupno wybranej nieruchomości w celu wyremontowania jej i sprzedania po wyższej cenie. Jednakże nie zawsze jest tak kolorowo. Należy pamiętać, że im łatwiejszy wydaje się zarobek tym więcej czeka nas pułapek po drodze: nieatrakcyjna dzielnica, uciążliwe sąsiedztwo, czy problemy prawne nieruchomości. Wszystkie te czynniki składają się na wysokość odbieranego zysku z inwestycji.

Należy jednak pamiętać, że mówimy o inwestycji wspieranej kredytem hipotecznym. Z budżetem 100 tysięcy złotych może być nam ciężko kupić mieszkanie pod sensowną inwestycję.

Kupno nieruchomości pod wynajem

Tak jak przy flipie mieszkaniowym tu także wesprzemy się kredytem. Mając jednak wkład 100 tysięcy złotych możemy znacząco zmniejszyć jego udział w naszych kosztach. W takim rodzaju inwestycji musimy znaleźć interesujący nas lokal, wyremontować i wyposażyć, a na końcu dbać o stan całości. Zależnie od potrzeb, wynajem krótko lub długoterminowy, wybierzemy lokalizację, czy inne udogodnienia nieruchomości.

średnie ceny wynajmu w październiku 2021

Jak policzyć zysk z takiej inwestycji?

Przyjmijmy, że kupujesz kawalerkę w dużym mieście za 300 tys. zł, w gotówce. Wybrałeś wynajem długoterminowy – najemcy będą płacić Ci 2500 zł miesięcznie, a koszty związane z wynajmem, które ponosisz co miesiąc, wynoszą 800 zł opłat i 600 zł kredytu. W celu policzenia rocznej stopy zwroty z inwestycji należy podzielić roczny dochód z inwestycji przez jej wartość:

((2500 zł – 800 – 500) x 12 miesięcy)/300 000 zł = 4,8%.

Oznacza to, że każdego roku kawalerka zwróci Ci 4,8% kwoty, którą wydałeś.

Inwestowanie na giełdzie

Chociaż dla wielu rynek akcji stanowi tajemniczy świat, tak naprawdę jest to rodzaj inwestycji, w której każdy może znaleźć swoje miejsce. Inwestowanie w akcje jest zajęciem dostępnym praktycznie dla każdego – wystarczy wiedza, lub chęć jej zdobycia, umiejętność panowania nad emocjami i pogodzenie się z ryzykiem.

Tak naprawdę powinniśmy rozróżnić dwie formy inwestowania na giełdzie – pozycje na dłuższy czas oraz spekulacje. Spekulacyjną formę inwestowania poruszyliśmy przy podpunkcie z kryptowalutami. Zajmijmy się więc tą pierwszą.

Wiedzę o giełdzie należy czerpać ze sprawdzonych źródeł. Szczególnie przy takim budżecie inwestycyjnym. Najlepiej zaufać sprawdzonym książkom – na start polecam „Inteligentnego Inwestora” Benjamina Grahama. Jest szeroko cenioną książką poświęconą inwestowaniu w wartość. Książka uczy czytelników skutecznego inwestowania wartości na giełdzie. I na tym się skupmy.

Załóżmy, że chcemy zminimalizować ryzyko naszej inwestycji, co w przypadku giełdy i tak potrafi być spore. Chcemy wybrać sprawdzone firmy, które rokrocznie podają pełne sprawozdania finansowe, bez zbędnego gadania, czy utrudniania jego odczytów. Niech pierwszą spółką będzie PZU. Każdy o niej słyszał, prawda? Chwila researchu i już wiemy co spółka zrobiła, robi i planuje zrobić.

Dzięki specjalnym stronom możemy również dowiedzieć się jakie dywidendy spółka wypłaca akcjonariuszom.

dywidenda na akcję giełda polska

Jak możemy wyczytać ze strony Strefa Inwestorów PZU wypłaci 3,50 za każdą posiadaną akcję spółki. Ostatni dzień, w którym można kupić akcje z prawem do dywidendy to 13.09.2021.

W poniedziałek, 13 września 2021, PZU rozpoczęło notowania od poziomu 40,7 zł. Tę kwotę przyjmijmy do obliczeń.
Załóżmy, że całość budżetu, co serdecznie odradzam, przeznaczamy na jedną spółkę – PZU.
Ogólne obliczenia są proste – dla prostoty pomińmy opłaty manipulacyjne i inne marże.

Mając 100 000 zł mogliśmy 13.09 kupić 2457 akcji, co daje nam 8599,5 zł rocznego zwrotu z samej tylko dywidendy. To prawie 8,6% zwrotu z inwestycji!

Pamiętać również należy, że akcje spółki mogą wzrosnąć, ale także spaść z ceny. Przy odrobinie szczęścia i dobrego researchu możemy zminimalizować ryzyko straty – w takim wypadku, jeśli akcje spółki wzrosną, możemy liczyć na wyższą dywidendę. Kolejnym plusem jest również upłynnienie akcji – w każdej chwili możemy całość sprzedać, a zainwestowany kapitał odzyskać.

Ciekawą propozycją jest forma inwestowania w fundusze ETF. Fundusz ETF to jedno z najłatwiejszych i mniej ryzykownych form skutecznego oszczędzania na inwestycję. To fundusz, który niemal odzwierciedla stan jednej z wybranych giełd (np. S&P500). Jak to działa? Gdy indeks wspomnianego S&P500 spada, to wartość funduszu ETF Lyxor S&P500 również spada. I na odwrót – wzrost samej giełdy to wzrost naszego pakietu.

Na GPW możemy zakupić 3 rodzaje funduszy indeksowych ETF – ETF Lyxor WIG20, czyli 20 największych spółek parkietu, DAX – największe spółki niemieckie oraz S&P500, czyli TOP spółek rynku amerykańskiego. Wszystkie te fundusze zarządzane są przez grupę Lyxor Asset Management. To jedna z największych na świecie i druga w Europie instytucja zarządzająca tego typu funduszami inwestycyjnymi.

Co ważne – należy pamiętać, że tak naprawdę ETF to opakowanie. To od nas zależy jaki pakiet chcemy wykupić – kruszcze, papiery wartościowe, czy od jakiegoś czasu nawet Bitcoina.

Jak z zyskami?

Trudno dokładnie przewidzieć – ETF-y jak każdy fundusz inwestycyjny tracą i zyskują. Łatwiej będzie więc przedstawić to na przykładzie.
Na polskiej giełdzie, od początku swojego istnienia, czyli 9-10 lat, najwięcej, bo aż 97,2% zarobił ETFSP500.  ETFDAX natomiast zaliczyło wzrost o 34,63%.

niemiecki indeks dax rezultaty

Brzmi kusząco, pamiętać jednak należy, że dalej jest to instrument finansowy. Jak każdy inny może zaliczyć wzrost, ale i spadek.

Każdy znajdzie coś dla siebie – podsumowanie

W powyższym artykule opisałem Ci wiele rodzajów inwestycji, z podziałem na kapitał, który posiadasz. Docelowo cały czas zbliżaliśmy się do magicznej liczby 100 000 złotych. Pamiętajmy, że większymi kwotami może łatwiej się inwestować, ale każdy od czegoś zaczynał. Jednymi z bezpieczniejszych form inwestowania są te w nieruchomości, szczególnie grupowe, oraz fundusze ETF i lokaty. Jeśli jednak potrzebujesz dreszczyku emocji – klasyczna giełda, jak i ta z kryptowalutami mogą być dla Ciebie dobrym, choć ryzykownym wyborem.

Przeczytaj również:

Powyższy artykuł nie stanowi rekomendacji inwestycyjnej lub czynności doradztwa inwestycyjnego w rozumieniu (art.42 ust. 1 i art.76) Ustawy z dnia 29 lipca 2005r. o doradztwie inwestycyjnym (Dz.U. 2005 nr 183 poz. 1538 z późn.zm.).

 

wspólne inwestowanie

W co zainwestować 100 000 złotych – pytania i odpowiedzi

W co ulokować 100 000 złotych?

100 tysięcy złotych można zamienić we własny biznes, który może potencjalnie generować dużo większe zyski. Można też postawić na flipowanie nieruchomościami lub dochód pasywny i zakup mieszkania pod wynajem przy udziale środków z kredytu hipotecznego.

Czy 100 000 złotych umożliwia flipowanie nieruchomościami?

Tak, mając na koncie 100 000 złotych bez problemu możesz flipować i generować od 15% do nawet 30% zysku na jednej transakcji. Przy tej kwocie musisz jednak wspierać się kredytem hipotecznym, a zgromadzone środki przeznaczyć np. na wkład własny i remont.

Co zrobić ze 100 000 złotych oszczędności?

Możesz trzymać je na lokacie lub kupić obligacje. Kupić akcje lub udziały w jakiejś spółce. Masz możliwość dołączyć do grona inwestorów, postawić na grupowe inwestowanie nieruchomości i żyć z najmu lub flipować – kupować, odświeżać i sprzedawać lokale.

Czy 100 000 złotych to dużo dla początkującego inwestora?

Tak, to duża kwota, którą bez odpowiedniego doświadczenia i wiedzy łatwo “stracić” na nietrafionych inwestycjach. Dlatego lepiej skorzystać z usług doradcy finansowego lub doświadczonego inwestora – rentiera, takiego jak m.in. Damian Olszewski.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.