Współwłasność: wszystko, co musisz wiedzieć o współwłasności nieruchomości

Jeśli zastanawiasz się, jak zacząć inwestować w nieruchomości, to zapewniam Cię, że kluczowym punktem na Twojej roadmapie powinna być… wiedza! Poświęć kilka minut na ten tekst, szczególnie, gdy startujesz z mniejszym budżetem i planujesz grupowe inwestowanie w nieruchomości. Dowiedz się, kim jest współwłaściciel, jakie ma prawa i obowiązki oraz na czym polega współwłaśność nieruchomości.

Jak powstaje współwłasność nieruchomości?

Jak powstaje współwłasność

Sposobów na to, aby stać się współwłaścicielem nieruchomości jest kilka. Najpopularniejsze z nich to:

  1. wspólny zakup nieruchomości np. w ramach grupowej inwestycji,
  2. otrzymanie nieruchomości w spadku przez kilku spadkobierców (o czym mówi art. 1035 Kodeksu cywilnego),
  3. zawarcie związku małżeńskiego (małżeńska wspólność majątkowa, opisana w art. 31-46 Kodeksu rodzinnego i opiekuńczego),
  4. otrzymanie nieruchomości w formie darowizny przez minimum dwie osoby,
  5. zawarcie umowy spółki cywilnej i nabycie nieruchomości w ramach spółki (w związku z art. 863 Kodeksu cywilnego).

Sprawdź: Inwestowanie w nieruchomości

Współwłasność ułamkowa vs. łączna: czym się różnią?

Polskie prawo dopuszcza dwa rodzaje współwłasności: ułamkową i łączną (bezudziałową). Co wyróżnia obie te formy?

Współwłasność a część wspólna nieruchomości

współwłasność nieruchomości część wspólna

W obu przypadkach oprócz współwłasności może przypadać Ci także udział w nieruchomości wspólnej. Jeśli Twoje mieszkanie jest częścią bloku lub budynku wielorodzinnego, wiedz, że w praktyce stajesz się współwłaścicielem okolicznych trawników, ławek i korytarzy. Zwykle pieczę nad nimi sprawuje wybrany przez wszystkich współwłaścicieli zarząd.

W takim przypadku każda decyzja, związana np. z inwestycjami we wspólną infrastrukturę (np. wymianą huśtawek na placu zabaw), zatrudnianiem podwykonawców (np. ekipy sprzątającej), musi być podjęta za zgodą większości współwłaścicieli.

Zniesienie współwłasności nieruchomości

zniesienie współwłasności nieruchomości

Wracając już do pojedynczego lokalu, taki proces może rozpocząć się na żądanie jednego ze współwłaścicieli. Zniesienie współwłasności nieruchomości można powstrzymać maksymalnie 5-letnią umową z możliwością jej przedłużania w ostatnim roku jej działania. Jeśli takiej umowy nie zawarto, każdy ze współwłaścicieli może wystąpić ze swoim żądaniem w dowolnym momencie.

Sprawdź: Jak sprzedawać mieszkania?

Jak znieść współwłasność nieruchomości?

jak znieść współwłasności nieruchomości

Gdy dochodzi do zniesienia współwłasności nieruchomości, wyrównanie udziałów może nastąpić w drodze umowy zawartej przed notariuszem lub za sprawą decyzji sądu poprzez:

  • dopłaty pieniężne,
  • przyznanie pełnej własności nieruchomości jednemu ze współwłaścicieli z obowiązkiem spłaty pozostałych (z terminem płatności, wynoszącym maksymalnie 10 lat),
  • sprzedaż nieruchomości i podział przychodów ze sprzedaży, proporcjonalny do udziałów.

Darowizna współwłasności nieruchomości

Oprócz powyższych przykładów, kolejną formą zniesienia współwłasności jest darowizna współwłasności nieruchomości. W takiej sytuacji obowiązkowo udaj się do notariusza, aby zachować wszelkie niezbędne wymogi formalne i przenieść udziały na inną osobę lub podmiot w formie aktu notarialnego. Bez aktu obdarowany nie ma podstaw do roszczeń, związanych z wykonaniem Waszej umowy.

Współwłasność: podsumowanie

 współwłasności nieruchomości podsumowanie

Inwestowanie w nieruchomości, szczególnie na początku, wymaga od nas współpracy z innymi osobami fizycznymi lub podmiotami prawnymi. Pamiętaj o tym, aby dbać o wszelkie niezbędne formalności i bezpieczeństwo. Wszystko po to, aby Twoja współwłasność nieruchomości np. z innym inwestorem nie generowała niepotrzebnych problemów i konfliktów.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona jest chroniona przez reCAPTCHA - Polityka prywatności i Warunki usługi