W jakie nieruchomości warto inwestować w 2022 roku?

Na popyt i podaż nieruchomości wpływa bardzo wiele czynników. Czasem jeden z nich może okazać się decydujący. Rok 2021 upłynął pod znakiem pandemii Covid-19 i szalejącej inflacji. Obecny rok rozpoczął się równie niespokojnie i skoro ceny niemal wszystkich dóbr rosną, to w jakie nieruchomości warto inwestować w 2022 roku? Przeanalizujmy to.

Inwestowanie w mieszkania na wynajem

Rosnące oprocentowanie kredytów to jednocześnie spadająca zdolność kredytowa Polaków. Rodzina osiągająca łączne dochody w wysokości 11,5 tys. zł może liczyć nawet na 400 tys. zł mniej niż rok temu. Kiedy ludzi nie stać na zakup własnego mieszkania, muszą je wynajmować.

Analitycy bankowi przewidują wyhamowanie wzrostu cen mieszkań w 2022 r. do 9,8% wobec 11,1% z roku 2021, co będzie stanowić niewielką, ale jednak korzyść dla każdego inwestora. Jeśli chodzi o rentowność zakupu lokali mieszkalnych na wynajem, roczna stopa zwrotu kształtuje się na poziomie 4-6%.

Inwestowanie w apartamenty w kurortach

Według redaktorów portalu nocowanie.pl, w 2022 roku Polacy będą odwiedzać małe miejscowości, oferujące aktywny wypoczynek i odkrywanie lokalnej kultury. Czy więc w tym roku nie ma sensu inwestować w apartamenty w kurortach?

Niekoniecznie, bo jest i druga strona medalu. Po długim okresie izolacji, Polacy tęsknią za tłumami w obleganych miejscowościach turystycznych, stawiając jednocześnie na intymność apartamentów. Wysokość stopy zwrotu z inwestycji w apartament na wynajem zależy przede wszystkim od jego lokalizacji i wynosi średnio 5-7%.

Inwestowanie w grunty

Aktualnie prawdziwy boom przeżywają działki pod zabudowę jednorodzinną. Co ciekawe, ceny rosną coraz szybciej w mniejszych miejscowościach. Niska zdolność kredytowa Polaków sprawia, że rośnie popyt na działki na terenach podmiejskich.

Sprzyja temu także szybki rozrost dużych aglomeracji i “zbliżanie się” miast do siebie. W związku z tym, wielu ludzi woli zamieszkać w mniejszym mieście. Najważniejszy jest odpowiedni wybór działki, uwzględniający MPZP, otoczenie nieruchomości, jakość gruntu, kształt i powierzchnię oraz dostęp do infrastruktury drogowej.

Inwestowanie w lokale komercyjne

Nieruchomości komercyjne to obiekty przeznaczone na prowadzenie działalności gospodarczej. Ten sektor został szczególnie dotknięty przez pandemię, ze względu na obostrzenia.

Jednak mimo to, na koniec 2021 roku wartość transakcji nieruchomości komercyjnych przeznaczonych na wynajem wyniosła ok. 5 mld euro, wynika z raportu NBP. Klienci wracają do sklepów stacjonarnych, a pracownicy do biur.

Szacowana stopa zwrotu z inwestycji w lokale komercyjne jest nieco wyższa niż w przypadku mieszkań i wynosi 7-9%, w zależności od ich rodzaju. Niebagatelne znaczenie ma tutaj lokalizacja, obecność miejsc parkingowych, bliskość ruchliwych ciągów komunikacyjnych oraz przystosowanie obiektu do danego rodzaju działalności.

Inwestowanie w parki handlowe i lokale pod sklepy usługowe

Szczególnie szybko w ostatnim czasie rozwijają się tzw. retail parki czyli kompleksy kilku lokali komercyjnych połączonych wspólnym parkingiem. Najczęściej na park handlowy składają się m.in. sklepy usługowe i dyskontowe, mające na celu zaspokojenie podstawowych potrzeb lokalnych mieszkańców.

Ze względu na niższe koszty i krótszy czas budowy w porównaniu do tradycyjnych galerii, dalszy rozwój retail parków w Polsce jest niemal pewny. Na stopę zwrotu z inwestycji mają wpływ głównie lokalizacja, tzw. tenant-mix oraz catchment area.

Inwestowanie w condohotele

Biura sprzedaży inwestycji oferują możliwość inwestycji w condohotele, gdzie stopa zwrotu wynosi 5-8% w skali roku. Zaletą takiej formy inwestowania jest regularny dochód pasywny i oszczędność czasu, gdyż jednostką zarządza operator. Ponadto właściciele jednostek condohotelu nie są zobowiązani ustawą chroniącą lokatorów i mogą sami korzystać z apartamentów w ramach tzw. pobytów właścicielskich.

Condohotel - jak ocenić ryzyko inwestycji?

Najważniejszym ograniczeniem tej formy inwestowania w 2022 roku jest obawa związana ze zmniejszonym popytem. Coraz wyższe ceny mieszkań i apartamentów w segmencie premium, mogą odstraszyć potencjalnych najemców. Niestety, niezależnie od tego, czy jednostka przynosi dochody, konieczne jest uiszczanie czynszu, podatków i innych opłat.

Crowdfunding nieruchomości

Zbiorowe inwestowanie w nieruchomości, zwane też crowdfundingiem, bardzo szybko zyskuje na popularności. Jego największą zaletą jest niski próg wejścia, umożliwiający względnie bezpieczny start początkującym inwestorom w niepewnym 2022 roku.

Najczęściej poprzez crowdinvesting finansowana jest budowa lub remont nieruchomości komercyjnych lub mieszkań czy apartamentów na wynajem. Crowdfunding nieruchomości to przejrzyste zasady, łatwa obsługa inwestycji poprzez platformę internetową oraz okazja do wzięcia udział w dużych i projektach.

W jakie nieruchomości warto inwestować – podsumowanie

Mając do wyboru szereg możliwości inwestowania w nieruchomości, powinniśmy zacząć od określenia naszych możliwości i oczekiwań. Podczas analizy rentowności poszczególnych form lokowania oszczędności, trzeba wziąć też pod uwagę aktualną sytuację na rynku. Podstawą każdej udanej inwestycji jest analiza SWOT, uwzględniająca uwarunkowania ekonomiczne, geopolityczne, społeczne, a nawet klimatyczne i zdrowotne.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.