Co to jest REIT? Jak inwestować w REIT-y w 2022 roku?

Na rynku finansowym pojawia się coraz więcej instrumentów inwestycyjnych. Nie ma więc nic dziwnego w tym, że nie znasz wszystkich z nich. Niektóre ich nazwy mogą brzmieć tajemniczo. REIT to jedna z nich, dlatego warto wyjaśnić, o co w niej chodzi.

Pojęcie REIT ściśle wiąże się z rynkiem nieruchomości. Już od dłuższego czasu uważa się, że właśnie on jest jednym z najbezpieczniejszych do inwestowania, a przy tym zyskownym. Ceny mieszkań i domów wciąż wzrastają i nic nie wskazuje na to, że przestaną. Właśnie dlatego warto poszerzać swoją wiedzę na temat inwestowania w nieruchomości.

Co to jest REIT?

Reit co to jest

REIT to skrót od angielskiego pojęcia Real Estate Investment Trust. Można to przetłumaczyć jako Fundusz Inwestycyjny w Nieruchomości, ale w Polsce nazywa się je raczej Spółkami Rynku Wynajmu Nieruchomości (SRWN). Najkrócej mówiąc, jest to podmiot, który ma tworzyć zysk dzięki nieruchomościom – ich budowie i wynajmie. Inwestując w REIT, inwestujesz więc właśnie w nieruchomości, ale nie bezpośrednio. Fundusz jest tutaj pośrednikiem, który ma zapewnić, że wszystkie inwestycje będą trafne.

Sprawdź: Inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem

reit

REIT ma jeszcze jedną cechę, która wyróżnia go spośród innych instrumentów finansowych, związanych z nieruchomościami. Zarabia przede wszystkim na wynajmie nieruchomości, a nie na ich dalszej sprzedaży. Dzięki temu jest to zdecydowanie jedna z najbezpieczniejszych form inwestycji.

Rodzaje REIT

Można wyróżnić dwa rodzaje klasyfikacji REITów. Pierwsza z nich dotyczy ich dostępności dla inwestorów, a druga produktów, w jakie one inwestują. Ze względu na to, czy REIT jest przedmiotem publicznego obrotu, można je podzielić na 3 kategorie:

  • REITy publiczne notowane, dostępne dla wszystkich za pośrednictwem giełdy papierów wartościowych;
  • REITy publiczne nienotowane, które również dostępne są dla wszystkich chętnych inwestorów, ale nie są notowane na giełdzie.
  • REITy prywatne, czyli tylko dla osób wtajemniczonych. Do inwestowania w nie potrzebne jest zgoda ich zarządu.

REITy dzielone ze względu na ich specjalizacje inwestycyjne to:

reit rodzaje

  • REITy hipoteczne, inwestujące w kredyty hipoteczne;
  • REITy mieszkaniowe, które inwestują w zabudowę wielorodzinną i inne budynki mieszkalne;
  • REITy na powierzchnie handlowe, inwestujące w sklepy i centra handlowe;
  • REITy na służbę zdrowia, która specjalizują się w placówkach zdrowotnych;
  • REITy zdywersyfikowane, zajmujące się różnego typu nieruchomościami.

Jak inwestować w REIT?

REITy wydają się atrakcyjne zwłaszcza dla tych osób, które chcą zainwestować w nieruchomości, ale nie mają dość środków na samodzielny zakup mieszkania. Najprostszym sposobem na inwestycję w nie jest zakup akcji spółek inwestujących w nieruchomości na giełdzie. Na polskiej GPW próżno szukać takich firm, dlatego wiele osób decyduje się na przodujący w tym zakresie rynek amerykański. Jest na nim wiele podmiotów notowanych na giełdzie, np. Crown Castle International Corp oraz Digital Realty Trust, Inc.

rejt akcje

Drugim sposobem są inwestycje przy pomocy funduszy ETF. Z ich pomocą można szybko stać się posiadaczem całego portfela inwestycyjnego składającego się z akcji różnych spółek REIT. W ten sposób będzie on od razu zdywersyfikowany, a co za tym idzie – bezpieczniejszy.

REIT w Polsce

W Polsce REITy wciąż nie są zbyt popularne. W krajowym prawie nie ma regulacji dotyczących ich funkcjonowania. Projekt ustawy powstał dopiero w 2016 roku, ale nie został on przyjęty. Na razie jest on w „sejmowej zamrażarce”, ale już niedługo posłowie mają znowu wziąć się do pracy nad nią.

W związku w tym, w naszym kraju na razie nie istnieją fundusze, które klasyfikowane są jako REITy. Zamiast tego, tak określa się inne instrumenty, które zajmują się pośrednictwem w inwestowaniu w nieruchomości. Chodzi tu np. o crowdfunding nieruchomości.

Sprawdź: Jak sprzedawać mieszkania?

Gdzie i jak kupić REIT?

Mimo że REITy są niedostępne w Polsce, można z powodzeniem inwestować w instrumenty zagraniczne. Robi się to przy pomocy domu maklerskiego zajmującego się tematem inwestycji na giełdach zagranicznych. Jeśli chodzi o amerykańskie giełdy, dom musi oferować dostęp do giełd NYSE oraz NASDAQ. To właśnie w ich indeksach znajdziesz największe spółki, zajmujące się REITami. Wystarczy posiadać rachunek maklerski w takim miejscu i złożyć odpowiednie dyspozycje. Miejsca, w których można zainwestować w REITY np. z USA to:

rejt gdzie kupić

 

 

Za ich pośrednictwem zainwestujesz w takie spółki jak wspomniane już wyżej Crown Castle International Corp oraz w inne największe REITY np.: Simon Property Group, Prologis czy Welltower, 

REIT — czy to się opłaca? Podsumowanie

rejt czy się opłaca

REITY to instytucje o szybko rosnącej kapitalizacji. Wydają się więc idealnym rozwiązaniem dla inwestorów z mniejszymi budżetami. Mogą być równie atrakcyjne pod względem zysków, a przy tym łatwiej dostępne. Nie należy też zapominać, że własne mieszkanie wiąże się z dodatkowymi opłatami – koniecznością dokonywania remontów i opłacaniem czynszy, kiedy nie jest ono wynajęte przez lokatora. Być może już wkrótce nie będzie trzeba się tutaj zdawać na zagraniczne spółki, ponieważ wiele wskazuje na to, że REITy staną się możliwe do prowadzenia również w Polsce.

Co to jest REIT – pytania i odpowiedzi

Co to jest REIT?

REIT (ang. Real Estate Investment Trust) to fundusz inwestycyjny, którego celem jest inwestowanie w nieruchomości (np. budowa, wynajem) i generowanie w ten sposób zysku dla inwestorów. Inwestując w REIT, inwestujesz w nieruchomości, ale nie bezpośrednio.

Jak i gdzie kupić REITy?

W Polsce REITy są niedostępne, jednak dzięki np. takim platformom brokerskim jak XTB, eToro, Degiro czy Exante, możesz inwestować w instrumenty zagraniczne. Największe spółki, zajmujące się REITami znajdziesz na amerykańskich giełdach NYSE i NASDAQ.

Jak działają REITy?

REITy to fundusze inwestycyjne celowe, które przekazane przez inwestorów środki przekazują np. na kredyty hipoteczne, budynki mieszkalne, powierzchnie handlowe i budynki komercyjne (np. centra handlowe) czy nawet placówki medyczne.

Ile można zarobić na REIT?

REITy to dość stabilne, bezpieczne i pewne instrumenty finansowe, które w latach 2001 – 2020 generowały średnioroczną stopę zwrotu na poziomie 10%. Ważna jest także niska bariera wejścia – w REITy można inwestować już od tysiąca dolarów.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.