Jak pomnożyć pieniądze skutecznie i bez nadmiernego ryzyka?

Zwłaszcza dzisiaj, kiedy inflacja jest na coraz wyższym poziomie, każdy chciałby mieć sposób na lokowanie kapitału bez ryzyka, za to z jak największym zyskiem. Jednak inwestowanie rządzi się jedną twardą zasadą. Jaka jest to zasada i czy da się ją obejść? Jak pomnożyć pieniądze szybko, skutecznie i bez ryzyka?

Przeciętna osoba, zapytana o przykłady sposobów na pomnożenie pieniędzy, wymieni te najbardziej medialne z nich. Wspomni więc na pewno o nieruchomościach, akcjach na giełdzie i złocie. To, że o czymś się mówi, nie świadczy jednak, że jest najlepsze. Warto zastanowić się też nad mniej popularnymi sposobami na inwestowanie. Najpierw jednak trzeba omówić kilka podstawowych kwestii związanych z tym zagadnieniem.

Sposoby pomnażania pieniędzy a ryzyko inwestycyjne

Czy są sposoby, by pomnożyć pieniądze bez ryzyka? Podstawowa zasada mówi, że potencjalny zysk jest zawsze współmierny do potencjalnego ryzyka. Innymi słowy, każda inwestycja, na której można dużo i szybko zarobić, będzie też cechowała możliwością dużej i szybkiej straty. Choć w rzeczywistości nie zawsze tak to działa, upraszczając, można powiedzieć, że żeby ktoś zarobił, ktoś inny musi stracić. Na potencjalny, wysoki zysk patrzy się tutaj jak na nagrodę, za podjęcie proporcjonalnego ryzyka. Wybierając ryzykowne inwestycje, nie można po prostu zakładać, że strata nie będzie cię dotyczyć. To wymarzony scenariusz, ale inwestować powinno się zawsze nie więcej, niż można stracić. 

Płynność inwestycji a pomnażanie pieniędzy

Aby właściwie podejść do pytania „jak pomnożyć pieniądze” nie można jedynie szukać na nie odpowiedzi, ale omówić też kwestie poboczne. Jednym z nich jest płynność inwestycji. Nie łączy się ona co prawda bezpośrednio z ryzykiem, ale jest istotna z innych powodów. Płynność inwestycji to, innymi słowy, możliwość wyjścia z niej, czyli przekształcenia instrumentów finansowych na gotówkę. 

Zawsze jest coś za coś, a więc ogólna zasada mówi, że im inwestycja bezpieczniejsza i bardziej zyskowna, tym jest ona mniej płynna. Przykładem mogą być tu nieruchomości, powszechnie (słusznie z resztą) uważane za aktywa, na których można sporo zarobić bez ryzyka. Ich płynność jest jednak dość niska, bo nie zawsze łatwo i szybko znaleźć na nie kupca. Inwestycje o wysokim stopniu  ryzyka, często oferują też wysoką płynność – łatwo wycofać się z takich aktywów jak akcje na giełdzie czy kryptowaluty.

Jak pomnożyć pieniądze: oszczędzanie a inwestowanie

Zanim zacznie się inwestycję, należy najpierw mieć oszczędności. Jest tak dlatego, że jak już wspomnieliśmy, inwestować powinno się zawsze jedynie tyle, ile można stracić. Wyobraź sobie, że inwestujesz wszystkie oszczędności swojego życia, ale złym zrządzaniem losu wszystkie pieniądze przepadają. Zostajesz na lodzie i w razie utraty pracy, narodzin dziecka czy ciężkiej choroby zostajesz na lodzie. To dlatego mówi się, że przed podjęciem prób inwestycji, powinieneś najpierw wypracować się poduszkę finansową.

Taka poduszka finansowa, od której powinno zacząć się pomnażanie pieniędzy, nazywana bywa funduszem bezpieczeństwa. Nie znaczy to, że te pieniądze nie powinny na siebie pracować – je także powinno się sensownie ulokować. Muszą one być jednak przechowywane w miejscach, gdzie ryzyko ich utraty będzie niskie, a ich płynność jak najwyższa.

9 najlepszych sposobów na to, jak pomnożyć pieniądze

Dla tych, którzy wciąż są zagubieni, przygotowaliśmy zestawienie, w którym wymieniamy kilka najlepszych sposobów na pomnożenie swoich pieniędzy. Zaczniemy od tych o najmniejszym ryzyku by, potem przejść do tych potencjalnie najbardziej opłacalnych, ale mniej bezpiecznych,

Najmniej ryzykowne inwestycje – bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem

Zacznijmy od instrumentów, na których zyski są niewielkie, za to pozbawione ryzyka i możliwie płynne. To właśnie je, a zwłaszcza dwie pierwsze, można wybrać na lokowanie swojego funduszu bezpieczeństwa. Co prawda wycofanie z nich gotówki przed terminem może wiązać się z pewnymi stratami, ale będą one bezporównania mniejsze niż ryzyko związane z mniej bezpiecznymi inwestycjami.

Konta oszczędnościowe i lokaty

Konta oszczędnościowe są najbardziej tradycyjnym sposobem na pasywne zarabianie pieniędzy. Nie wymagają większego zaangażowania, a jedynie przelania odpowiedniej kwoty na specjalne konto w banku. Ich podstawową wadą jest niewielki możliwy zarobek. Oprocentowanie w skali loku na kontach oszczędnościowych nie przekracza 3%, a i to tylko pod pewnymi warunkami. Pieniądze na nich są za to łatwo dostępne, a więc to idealne miejsce, by odkładać gotówkę, która może ci się wkrótce przydać.

Lokaty cechują się nieco wyższym oprocentowaniem niż konta oszczędnościowe, ale wciąż nie są szczególnie efektownym sposobem na zarabianie pieniędzy. Mogą być mniej płynne od kont oszczędnościowych, ponieważ wypłacanie z nich pieniędzy przed założonym na początku terminem wiąże się często z karami, np. w postaci utraty całości lub części odsetek. To rozwiązanie praktycznie bez ryzyka, ale też bez dużych zysków i średniej płynności.

Trzeba pamiętać, że odkładając pieniądze na konta oszczędnościowe i lokaty tak naprawdę nie zarabiasz, ponieważ inflacja wzrasta szybciej, niż odsetki lokat. Jedynie częściowo zabezpieczasz pieniądze przed utratą ich wartości.

Obligacje skarbu państwa

W przypadku większych środkach, z którymi możesz się na dłużej rozstać, a równocześnie boisz się ich utraty, dobrym rozwiązaniem mogą być obligacje skarbu państwa. Wiążą się z niskim ryzykiem i niewielką płynnością (to zależy od tego, jaki typ obligacji kupujesz, mogą to być m.in. OTS – 3-miesięczne lub COI – czteroletnie).

W zamian nominalny zysk jest nieco większy niż na lokatach i kontach oszczędnościowych, a przy tym (w przypadku obligacji kupowanych na dłuższy termin), indeksowany przez inflacje. Obligacje są więc doskonałym sposobem na podstawowe zabezpieczenie utraty wartości pieniądza. Kolejną ich zaletą jest to, że można za ich pomocą pomnażać też małe kwoty.

Inwestowanie w nieruchomości

To najbardziej dochodowy sposób na bezpieczne inwestowanie z pewnym zyskiem. Ceny nieruchomości wciąż idą w górę, a do tego dochodzi jeszcze potencjalny zarobek na wynajmie. Podstawową wadą tego rozwiązania jest wysoki wkład, jaki należy wnieść w inwestycje. Trudno kupić choćby najmniejsze mieszkanie za mniej niż 200 tysięcy. Alternatywą może być tu crowdeinvesting w nieruchomości, w którym współdzieli się koszty (i zyski) z inwestycji z innymi. Płynność tej formy lokowania kapitału nie jest duża – żeby sprzedać nieruchomość po cenie wyższej niż zakupiona, trzeba często przeznaczyć sporo czasu na znalezienie kupca lub zatrudnić do tego agencje nieruchomości.

Inwestycje w tradycyjne instrumenty finansowe

Jako tradycyjne instrumenty finansowo wyróżniliśmy dwa sposoby na inwestowanie. Pierwszym z nich jest inwestowanie na giełdzie, a drugim fundusze inwestycyjne. Oba są niejako dwoma stronami tego samego medalu, ponieważ za ich pomocą lokujesz pieniądze często w te same aktywa.

Inwestowanie na giełdzie

Inwestowanie na giełdzie polega na kupowaniu akcji firm na giełdach papierów wartościowych. Największa i najpopularniejsza polska to Giełda Papierów Wartościowych w Warszawie. Pojedyncze akcje mogą kosztować już kilka złotych, a zatem wbrew wyobrażeniom, że w akcje inwestują tylko „grube ryby”, może zająć się tym każdy z odrobiną wolnych środków. Naprzeciw temu wychodzą usługi bankowe, które umożliwiają stworzenie każdemu konta maklerskiego, na którym przechowywane będą aktywa. Niestety, choć formalności są proste, sama gra na giełdzie bywa bardzo trudna i nieprzewidywalna. Ten sposób na inwestowanie przyniesie zysk, a nie straty, tylko wtedy, kiedy rzetelnie podejdziesz do zdobywania wiedzy na jego temat.

Fundusze inwestycyjne

Fundusze inwestycyjne, podobnie jak granie na giełdzie, również polegają na inwestowaniu w firmy. Tym razem jednak nie zajmujesz się tym osobiście, a robi to za ciebie towarzystwo funduszu, które zarządza wpłaconymi przez jego członkami pieniędzmi. W teorii robią to oczywiście tak, by zapewnić im jak największy zysk. To więc bezpieczniejsza opcja niż samodzielna gra na giełdzie, może za to nie być tak zyskowna. Z płynnością funduszów inwestycyjnych bywa różnie – z niektórych łatwo się wycofać, inne mogą być w tym  problematyczne.

Jak pomnożyć pieniądze: zaawansowane sposoby. Większe ryzyko, ale też potencjalne zyski.

Ostatnią grupą naszych propozycji na inwestowanie będzie ta, gdzie można najwięcej zarobić, ale też ryzyko jest największe.

Kryptowaluty

Kryptowaluty mogą wydawać się doskonałym pomysłem na pomnażanie pieniędzy, zwłaszcza kiedy przytoczy się statyki wzrostu wartości Bitcoina. Ta kryptowaluta w ciągu 5 lat zyskała na wartości o ponad 8000%, a prognozuje się dalsze wzrosty. Trzeba jednak pamiętać, że w krótszym okresie zdarzały jej się już spadki. Inne kryptowaluty, np. Dogecoin również bardzo szybko potrafiły zyskać na wartości. Mimo to wciąż trzeba traktować je jako niepewne i równie szybko, jak na wartości zyskują, mogą one w perspektywie czasu też tracić. Owszem, gdybyś kilka lat temu zainwestował w Bitcoina choćby kilka tysięcy złotych, dziś byłbyś milionerem, jednak nie wiadomo co przyniesie przyszłość. Zajmują się tym analitycy, ale i oni często się mylą. 

Własny biznes online z niskim wkładem początkowym

Jak pomnożyć pieniądze w internecie z niskim wkładem początkowym? Dzisiejszy świat, zwłaszcza od czasów pandemicznych obostrzeń, niemalże przeniósł się do internetu. Jest to dobrą okazją, by przemyśleć prowadzenie własnego biznesu w sieci. Nie trzeba do tego wcale wiele zainwestować. Dobrym pomysłem może być np. otworzenie własnego sklepu internetowego działającego w modelu dropshipping. W ten sposób będziesz jedynie sprzedawał produkty – rolą magazynowania i wysyłki zajmie się już hurtowania, nie będziesz więc potrzebować specjalnych budynków do przeprowadzania operacji logistycznych. W ten sposób nie wiele inwestujesz – zysk zależy tu przede wszystkim od twojego zaangażowania, a więc można powiedzieć, że to nie tyle inwestowanie ile forma specyficznej pracy zarobkowej.

Inwestycje alternatywne

Inwestycje alternatywne to szeroka kategoria, do której zalicza wszystkie aktywa finansowe, których nie można zaliczyć do innych ich rodzajów. Ich ważną cechą jest to, że kiedy tradycyjne instrumenty finansowe tracą na wartości, inwestycje alternatywne przeciwnie – zyskują. Zaliczają się do nich m. in.:

  • dzieła sztuki,
  • zabytkowe samochody,
  • biżuteria,
  • drogie alkohole (np. wina ze znanych roczników),
  • różnorakie przedmioty kolekcjonerskie.

Wszystkie cechują się dość niską płynnością (często trudno znaleźć na nie kupca) oraz problemem z przechowywaniem ich – nie każdy ma np. dobrze zabezpieczony garaż na trzymanie w nich samochodów albo posiada w domu sejf na biżuterię. Inwestycje alternatywne wydają się dobrym sposobem na lokowaniu kapitału dla tych, którzy szukają dodatkowych pomysłów na większą dywersyfikację swojego koszyka inwestycyjnego.

Jak pomnożyć pieniądze — ryzyko vs. zysk: co wybrać?

Czy pomnażanie pieniędzy to zawsze wybór pomiędzy bezpieczeństwem a wysokim potencjalnym zyskiem? Wygląda na to, że niestety tak. Nie dotyczy to może branży nieruchomości, w której inwestowanie wiąże się z niewielkim ryzykiem przy wciąż sporym zysku, ale jest to opcja tylko dla osób ze sporym już kapitałem. Pozostałym pozostaje zawsze kalkulacja ryzyka i zysku. Na pytanie, co wybrać i jak pomnożyć pieniądze, nie ma jasnej odpowiedzi. Ryzykowne inwestycje mogą być dobrym rozwiązaniem dla tych z nas, którzy traktują sprawy finansowe bardziej jako grę, niż kwestie życia i śmierci. Osobom z bardziej konserwatywnym podejściem proponujemy raczej inwestycje o większym bezpieczeństwie.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *