Inwestycja w nieruchomości wynajęte dla aptek

Inwestując w nieruchomości komercyjne, dużym wyzywaniem jest wybranie odpowiedniego najemcy, który posiada stabilną sytuację biznesową, dzięki której zapewni długotrwałą oraz bezproblemową współpracę. Czy inwestycja w nieruchomości wynajęte dla aptek jest dobrym wyborem? 

Inwestycja w nieruchomości wynajęte dla aptek – rynek aptek

W styczniu 2022 roku w Polsce funkcjonowało aż 11 911 aptek. Rynek aptek we wrześniu 2021 roku zanotował sprzedaż w wysokości 3.689 mld zł. Jest to wzrost do roku poprzedniego o 15,1%. Precyzując wyniki, statystyczna apteka wygenerowała obrót na poziomie 278.5 tys. zł w skali miesiąca, jest to wzrost do analogicznego roku o 17,5%.

Inwestycja w nieruchomości wynajęte dla aptek – prognozy rynku

Inwestycja w nieruchomości wynajęte dla aptek zyskuje na popularności. Według raportu PMR w 2021 roku sprzedaż całego rynku aptek wynosiła ponad 40 miliardów złotych. Wzrost prawie o 8% w skali roku.

Według danych prognozy na kolejne lata są obiecujące. W 2022 rynek ma wygenerować 43,1 miliarda złotych obrotu, natomiast w 2027 wynik wzrośnie do 54 miliardów złotych.

Inwestycja w nieruchomości wynajęte dla aptek – czynniki wpływające na rentowność

Coraz więcej inwestorów poszukuje lokalu na aptekę. Podczas szukania nieruchomości trzeba wziąć pod uwagę wiele czynników, które mogą mieć wpływ na atrakcyjność lokalu

Lokal pod aptekę powinien znajdować się w przemyślanym położeniu. Wiele firm, w tym apteki Gemini, zwracają uwagę na umiejscowienie lokalu. Kluczowe dla atrakcyjności lokalu może okazać się, czy nieruchomość jest samodzielna lub jest częścią większej nieruchomości np. parku handlowego. 

Kolejnym istotnym czynnikiem jest fakt, że sieć aptek poszukuje lokali przy głównych ulicach , w pobliżu ośrodków zdrowia lub szpitali. Taki atut dla apteki generuję ogromne zyski, co przekłada się dla inwestora na możliwość negocjacji wyższej stawki za wynajem.

Możliwości adaptacyjne do aranżacji powierzchni są wysoko cenione przez sieć, która poszukuję lokalu na aptekę. Dzieję się tak za sprawą wyodrębniania dodatkowej powierzchni jako drogeria np. SuperPharm. Takie rozwiązanie generuje dodatkowe zyski dla apteki.

Dodatkowa powierzchnia może zostać również wykorzystana do ekspozycji produktów, na których apteka ma wysoką marże.

Inwestycja w nieruchomości wynajęte dla aptek – Apteka dla Aptekarza

W czerwcu 2017 roku weszła ustawa “Apteka dla Aptekarza”. Wprowadziła wiele zmian, dzięki czemu rynek zweryfikował firmy ,które wpływały niekorzystnie na wizerunek oraz rentowność aptek.

Zmiana ta pozwoliła aptekom nabrać statusu placówki ochrony zdrowia, a nie sklepu z lekami. Jakie główne zmiany wprowadza nowelizacja ustawy?

  • Nową aptekę może prowadzić tylko farmaceuta lub farmaceuci w ramach wybranych spółek osobowych.
  • Obowiązują kryteria geograficzno-demograficzne: 3 tysiące mieszkańców na jedną aptekę w danej gminie ,minimalna odległość między sąsiadującymi placówkami 500 m. ( Kryterium liczby mieszkańców nie obowiązuje, jeśli apteka nowo powstająca znajduję się w odległości 1 km do istniejącej).

Inwestycja w nieruchomości wynajęte dla aptek – wymogi lokali pod aptekę

Szukając nieruchomości, warto kierować się warunkami adaptacyjnymi lokalu. Apteka dla Aptekarza wprowadza szereg wymogów jakie lokal musi spełnić:

  • Apteka ogólnodostępna może stanowić odrębny budynek lub może być usytuowana w obiekcie o innym przeznaczeniu, pod warunkiem wydzielenia od innych lokali obiektu i innej działalności.
  • Lokal apteki ogólnodostępnej obejmuje powierzchnię podstawową i powierzchnię pomocniczą. Izba ekspedycyjna wchodząca w skład powierzchni podstawowej musi stwarzać warunki zapewniające dostęp osób niepełnosprawnych.
  • Powierzchnia podstawowa apteki ogólnodostępnej nie może być mniejsza niż 80 m2. Dopuszcza się, aby w aptekach ogólnodostępnych zlokalizowanych w miejscowościach liczących do 1500 mieszkańców oraz na terenach wiejskich powierzchnia podstawowa była nie mniejsza niż 60 m2.
  • W przypadku sporządzania produktu leczniczego homeopatycznego powierzchnia podstawowa apteki w zależności od asortymentu tych produktów musi być odpowiednio zwiększona.
  • Minister właściwy do spraw zdrowia, po zasięgnięciu opinii Naczelnej Rady Aptekarskiej, określi, w drodze rozporządzenia, wykaz pomieszczeń wchodzących w skład powierzchni podstawowej i pomocniczej apteki, uwzględniając w szczególności wielkość poszczególnych pomieszczeń mając na względzie zapewnienie realizacji zadań apteki.

Inwestycja w nieruchomości wynajęte dla aptek – wysokość najmu

Podczas zakupu nieruchomości można spotkać się z sytuacją przejęcia apteki wraz z najemcą, co wiąże się z ustaloną już stawką za najem. W takiej sytuacji warto przejrzeć dokładnie warunki umowy, czy dają możliwość zmiany wysokości czynszu.

Sprawa jest prostsza gdy sieć aptek poszukuje lokali, a inwestor posiada nieruchomość, która dopiero szuka najemcy. W takiej sytuacji trzeba wiedzieć, co wpływa na wysokość najmu.

WIele aptek poszukuje lokali o powierzchni od 100 do 120 mkw. W dużym miastach za lokal odpowiadający potrzebom apteki pod względem metrażu można liczyć nawet na 400 zł za mkw powierzchni. W mniejszych miejscowościach wysokość najmu waha się między 80 a 140 zł za mkw. Są to uśrednione wartości, w skrajnych sytuacjach zdarzają się oferty za 50 zł za mkw jaki 700 zł za mkw.

Inwestycja w nieruchomości wynajęte dla aptek – zysk z najmu

Każdy inwestując w lokal komercyjny, ma na celu wygenerowanie zysku. Przed podjęciem wyboru przeznaczenia lokalu, trzeba obliczyć stopę zwrotu z inwestycji, Lokal pod aptekę może wygenerować zysk na poziomie od 5 do 8% w skali roku. Na wynik mają wpływ indywidualne ustalenia między inwestorem a najemcą np. Po czyjej stronie są naprawy usterek oraz przygotowanie lokalu. Znalezienie atrakcyjnej nieruchomości, która w przyszłości może zyskać na atrakcyjności, również przełoży się na wysokość zysku w perspektywie czasu.

Inwestycja w nieruchomości wynajęte dla aptek – gdzie znaleźć atrakcyjną nieruchomość

Żyjemy w czasach, gdzie internet daje nieograniczone możliwości. Wyszukiwanie nieruchomości na portalach internetowych typu Olx, Gratka oraz Otodom daje nam szanse na znalezienie dobrej oferty. Jednak trzeba liczyć się z faktem, że duże zainteresowanie rynkiem nieruchomości komercyjnych, może utrudnić znalezienie atrakcyjnej oferty. W takiej sytuacji warto skorzystać z doświadczonych brokerów nieruchomości komercyjnych.

Inwestycja w nieruchomości wynajęte dla aptek – podsumowanie

Inwestycja w nieruchomości w taką jak lokal pod aptekę, jest doskonałą alternatywą dla rynku mieszkań. Sieć aptek, która ma mocną i pewną sytuację na rynku może zapewnić nam długoterminowy oraz stabilny przychód pasywny.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona jest chroniona przez reCAPTCHA - Polityka prywatności i Warunki usługi