Inwestycja w nieruchomości self-storage – magazyny samoobsługowe

Jednym z najbardziej popularnych sposobów na pomnażanie kapitału jest inwestycja w nieruchomości. W dzisiejszych czasa cena za metr kwadratowy lokali, przeznaczonych pod wynajem osiąga rekordowe wyniki. Z tego powodu coraz więcej inwestorów szuka innego sposobu dywersyfikacji majątku. W Polsce inwestycja w nieruchomości self-storage zaczyna z roku na rok przyciągać coraz więcej zainteresowanych. Zatem czym jest inwestycja w nieruchomości self-storage, jak wyglądają prognozy tego rynku oraz jakich zysków można oczekiwać?

Inwestycja w nieruchomości self-storage – czym jest?

Sam pomysł magazynów self-storage powstał w Stanach Zjednoczonych na początku lat 60. XX wieku. W latach 90. nieruchomości self-storage zostały unowocześnione, dzięki czemu zaczęły zyskiwać na popularności. Przykładowo w USA, co dziesiąta osoba korzysta z magazynu samoobsługowego.

Nieruchomość self-storage jest powierzchnią przeznaczoną do przechowywania dóbr i materiałów. Magazyny self-storage są skierowane do każdej grupy odbiorców. Korzystają z nich osoby prywatne do celów osobistych oraz przedsiębiorstwa do przechowywania np. dokumentów.

Inwestycja w nieruchomości self-storage na rynku europejskim

Nieruchomości self-storage zdobywają serca obywateli. Według danych stowarzyszenia FEDESSAFederation of European Self Storage Associations, w europie obecnie jest 5173 magazynów o łącznej powierzchni 11 milionów metrów kwadratowych.

78% obiektów znajduje sie w 6. najbardziej rozwiniętych krajach Europy. Daje to doskonały obraz, jak wielki potencjał inwestycyjny oferuje rynek nieruchomości self-storage.

Średnia cena czynszu wynosi 268,74 euro za metr kwadratowy rocznie. Jest to wzrost o 7% do roku ubiegłego. Natomiast wykorzystanie powierzchni magazynowej wynosi 81%.

Inwestycja w nieruchomości self-storage w Polsce

Mimo, że rynek nieruchomości self-storage w Polsce dopiero nabiera rozpędu, to w całym kraju ponad 70% powierzchni jest wynajęta. W samej Warszawie ponad 90% powierzchni jest wynajmowana.

Według danych z 2019 roku Polska w porównaniu do pozostałych krajów europejskich, dysponuje stosunkowo małą ilością nieruchomości self-storage.

W Polsce stawki za wynajem magazynu self-storage są jednymi z najniższych w Europie. Metr kwadratowy powierzchni można wynająć już za niecałe 100 złotych. W krajach z największą liczbą nieruchomości self-storage cena jest 3-krotnie wyższa.

Inwestycja w nieruchomości self-storage – przyczyny wzrostu zapotrzebowania

Według badań kolejne lata przyniosą wzrost zainteresowania nieruchomościami self-storage. Jakie czynniki przemawiają za tym twierdzeniem?

Wzrost urbanizacji

Wraz ze wzrostem urbanizacji rośnie zapotrzebowanie na rynku mieszkaniowym. Z tego powodu deweloperzy starają się coraz bardziej oszczędniej gospodarować terenem inwestycyjnym. Inwestorzy stawiają budynki mieszkalne bez komórek lokatorskich oraz z mniejszą powierzchnią piwnicy.

Wzrost cen nieruchomości

Wzrost cen nieruchomości jest zauważalny z rok na rok. Społeczeństwo ze względu na ogromne kwoty wymagane do nabycia nieruchomości zmuszone jest do nabywania mieszkań o mniejszym metrażu. Dodatkowe oszczędności wymagają rezygnacji z dodatkowych udogodnień, w tym również piwnic.

Zwiększony konsumpcjonizm

Żyjemy w czasach dobrobytu. Wzrost gospodarczy wpływa na zamożność społeczeństwa. Dzięki większej ilości pieniędzy w portfelu, coraz więcej osób może sobie pozwolić na zakupy dodatkowych dóbr, które np. użytkowane są sezonowo. W ten sposób mieszkańcy potrzebują powierzchni magazynowej do bezpiecznego przechowywania swoich rzeczy.

Rozwój branży e-commerce oraz start-upów

Branża e-commerce podbija świat. Także rynek polski. Z tego powodu coraz więcej osób interesuje się sprzedażą internetową. Początkujący przedsiębiorca do prowadzenia działalności e-commerce nie potrzebuje ogromnych magazynów, które generują koszty. W tym przypadku idealnymi rozwiązaniem jest przestrzeń magazynowa w nieruchomościach self-storage.

Inwestycja w nieruchomości self-storage – jakie czynniki wpływają na decyzję o wynajmie przestrzeni magazynowej przez klienta?

Zrozumienie potrzeb klienta jest kluczowe do oceny rentowności inwestycji. Poznanie oczekiwań oraz zalet, jakie niesie ze sobą wynajem powierzchni samoobsługowej, pomoże w podjęciu decyzji o inwestowaniu w ten rodzaj nieruchomości. 

Skierowana do każdego odbiorcy

Oferta skierowania nie tylko do firm, ale również do osób prywatnych.

Cena najmu zależy do wielkości powierzchni

Potencjalny klient ma swobodę wyboru, jeśli chodzi o powierzchnię, dzięki czemu rozmiar magazynu self-storage może dostosować do swoich potrzeb.

Dowolny okres najmu

W zależności od potrzeb klient sam wybiera,  na jaki czas chce wynająć powierzchnię magazynową. Minimalny okres to 1 miesiąc.

Bezpieczeństwo

Klient bez obaw może magazynować dobra o dużej wartości. Monitoring 24h na dobę, teren strzeżony oraz indywidualna karta, potrzebna do otwierania magazynu wpływają na wysokie bezpieczeństwo.

Wygoda

Dostęp 24h na dobę, 7 dni w tygodniu, daje pełną swobodę z korzystania z wynajmowanej powierchni.

Inwestycja w nieruchomości self-storage – koszt inwestycji w kontenery magazynowe

Rynek nieruchomości self-storage cały czas znajduje się w niszy. Co dziesiąty Polak wie o istnieniu tego typu magazynów, dzięki czemu koszt inwestycji wciąż jest na niskim poziomie w stosunku do rynku zachodniego.

Koszt różni się od wielkości powierzchni, jaką chcemy nabyć. Na chwile obecną koszt magazynu o powierzchni 3 metrów kwadratowych wynosi około 6000 złotych przy inwestycji na 5 lat. 12-metrowy kontener kosztuje natomiast 20 000 złotych. Zakup większej ilości kontenerów daje nam możliwość negocjacji cen, co wpływa na wysokość stopy zwrotu z samej inwestycji.

W Polsce największa ilość inwestycji w nieruchomości self-storage znajduje się w województwie mazowieckim, wielkopolskim oraz śląskim.

Inwestycja w nieruchomości self-storage – wysokość stopy zwrotu

Rynek nieruchomości magazynów self-storage mimo fazy początkowej wykazuje stabilną oraz stosunkowo wysoką stopę zwrotu. Wszystko zależy od ilości zakupionych magazynów oraz sposobu inwestycji. Minimalny zysk, jaki można osiągnąć, oscyluje w granicach 5-6%, natomiast najbardziej optymistyczne scenariusze wykazują dwucyfrową stopę zwrotu inwestycji.

Inwestycja w nieruchomości self-storage – podsumowane

Każda inwestycja obarczona jest pewnym ryzykiem i przeszkodami, W tym przypadku największym wyzwaniem jest dotarcie z informacją o istnieniu tego typu nieruchomości na rynku. Kwestią czasu jest uświadomienie społeczeństwa o istnieniu magazynów self-storage. Wejście na rynek nie wymaga ogromnych nakładów finansowych. Można zakupić pojedyncze kontenery lub wykorzystać crowdfunding.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *