Na rynku inwestycyjnym od dłuższego czasu dużą popularnością cieszy się inwestowanie w nieruchomości, zwłaszcza w lokale mieszkaniowe. Jest to dobry sposób lokowania kapitału, lecz nie jedyny, którym warto się zainteresować. Coraz więcej inwestorów kupuje nieruchomości komercyjne pod wynajem, a szczególnie ukierunkowane pod sieci sklepów np. Rossmann. Czy inwestycja w lokal dla Rossmann ma sens?
- Inwestycja w lokal dla Rossmann - podstawowe informacje
- Inwestycja w lokal dla Rossmann - jakich lokali szuka Rossmann?
- Inwestycja w lokal dla Rossmann - zysk ze współpracy
- Inwestycja w lokal dla Rossmann - formalności
- Inwestycja w lokal dla Rossmann - jak zacząć z niskim kapitałem?
- Inwestycja w lokal dla Rossmann - podsumowanie
Inwestycja w lokal dla Rossmann – podstawowe informacje
Rossmann – sieć drogerii, która jest wiodącym liderem w sprzedaży detalicznej na polskim rynku. Z danych udostępnionych przez sieć pod koniec 2021 na terenie kraju funkcjonowało 1578 lokali. Dla porównania w 2000 roku liczba ta wynosiła 61.
Sieć zatrudnia 17 100 pracowników, którzy obsługują ponad 800 tysięcy klientów dziennie. Doskonale obrazuje to, jak duży udział w rynku ma marka. Według danych firmy AC Nielsen udział ten wynosi aż 28.7%. Firma w poprzednim roku wygenerowała obrót w wysokości 11.44 miliarda złotych.
Rossmann tak wysokie wyniki uzyskuję dzięki ogromnej liczbie 21 tysięcy produktów dostępnych w ofercie, z czego 2,3 tysiąca jest własnością sieci. Każdego roku Rossmann wprowadza 7 tysięcy nowości. Tak ogromna liczba artykułów pozwala odpowiedzieć na potrzeby każdego klienta niezależnie od klasy społecznej.
Inwestycja w lokal dla Rossmann – jakich lokali szuka Rossmann?
Sieć z każdym rokiem stara się zwiększyć udział w rynku detalicznym. W tym celu wykorzystuje kilka sposobów, w jakie może uzyskać lokal pod otwarcie nowego sklepu. W tym celu Rossmann szuka:
- pośredników nieruchomości,
- właścicieli nieruchomości,
- inwestorów,
- deweloperów.
Właściciele marki poszukują inwestorów, od których będą mogli nabyć na własność nieruchomość komercyjną. Drugim istotnym sposobem, w jaki otwierają nowe lokale, jest najem długoterminowy.
Kryteria nieruchomości dla Rossmann
Zatem jakie kryteria musi spełniać nieruchomość komercyjna według polityki sieci?
- Minimalna liczba mieszkańców miasta musi wynosić 7000,
- Powierzchnia lokalu minimum 200 m, maksymalnie 600 m,
- Lokal musi znajdować się na parterze budynku,
- Lokal usytuowany w atrakcyjnym miejscu: centrum miasta, duże osiedla, pasaże handlowe, promenady,
- Blisko sklepów spożywczych.
Sieć podkreśla, że poszukuje również lokali w mniejszych miejscowościach o dużym natężeniu ruchu turystycznego z dobrze wykształconym centrum.
Inwestycja w lokal dla Rossmann – zysk ze współpracy
Inwestycja w nieruchomości komercyjne to bardzo dobry sposób lokowania kapitału. Zwłaszcza, gdy nawiążemy współpracę z firmą która posiada ugruntowaną sytuację na rynku, która zapewnia nam gwarancję długotrwałej współpracy.
W przypadku inwestycji w nieruchomość komercyjną pod wynajem, możemy liczyć na wyższą stopę zwrotu, niż w przypadku lokat bankowych lub obligacji.
Przy współpracy z siecią możemy liczyć na zwrot inwestycji w wysokości od 5 do 10% w skali roku. Patrząc na obecną sytuację gospodarczą oraz prognozy na przyszłe lata, jest to sposób, który pozwoli nam nie tylko ochronić kapitał, ale również wypracować zysk.
Za inwestycją w nieruchomość komercyjną przeznaczoną pod wynajem dla sieci Rossmann przemawia argument wysokiego czynszu, jaki otrzymamy za wynajem. W zależności od powierzchni cena waha się od kilku do kilkunastu tysięcy złotych miesięcznie. Warto zaznaczyć, że z każdym rokiem wysokość czynszu jest indeksowana o wysokość inflacji , co dodatkowo zabezpiecza wysokość zwrotu inwestycji.
Sieć Rossmann zapewnia długoterminowy czas najmu. Umowa jest podpisywana na czas określony, przeważnie 10 lat.
Inwestycja w lokal dla Rossmann – formalności
Jak w przypadku każdej współpracy, trzeba dokładnie przeanalizować całą treść zawartą w umowie.
Na szczególną uwagę trzeba zwrócić na okres trwania umowy. Możliwość zakończenia umowy przed czasem może nastąpić np. w sytuacji, gdy sieć nie będzie zadowolona z obrotów, jakie generuje lokal. W umowie powinna być zawarta minimalna kwota, jaką musi wypracować określony sklep.
Kolejnym ważnym punktem umowy jest zapis dotyczący waloryzacji czynszu, chroniącej właściciela przed strata z powodu inflacji. Dobrze sprecyzowana umowa powinna zawierać kwestie dotyczące:
- kto jest odpowiedzialny za naprawy lokalu?
- po czyjej stronie jest obowiązek regulowania opłat za media?
- zgody potwierdzające możliwość prowadzenia działalności handlowej, zamontowania własnych systemów zabezpieczeń, montaż klimatyzacji, umieszczenie szyldów oraz materiałów reklamowych.
Inwestycja w lokal dla Rossmann – jak zacząć z niskim kapitałem?
W przypadku inwestorów z dużym kapitałem, nie ma problemu, aby nabyć lokal pod wynajem. Co w przypadku, gdy nie posiadamy wystarczającego funduszu na samodzielny zakup nieruchomości?
Możemy wykorzystać inwestowanie społecznościowe w nieruchomości – inaczej crowdfunding.
Świetnie rozwiązanie, które daje małym inwestorom możliwość zainwestowania w wspólny projekt, w tym przypadku jest to zakup nieruchomości pod wynajem dla sieci Rossmann.
Daje to doskonałą możliwość dywersyfikacji kapitału każdemu. Nawet przedsiębiorcą z bardzo małym wkładem finansowym.
Inwestycja w lokal dla Rossmann – podsumowanie
Sieć Rossmann jest liderem na rynku beauty. Wszystko wskazuje na to, że przez najbliższy czas ta sytuacja się nie zmieni. W tej sytuacji ryzyko utraty najemcy jest minimalne. Inwestowanie w nieruchomości komercyjne może okazać się świetną inwestycją. Tym bardziej, że inwestycja w lokal dla Rossmann generuje dochód pasywny, który daje nam możliwość uzyskania wolności finansowej.