Inwestowanie w nieruchomości bez kapitału

Inwestowanie w nieruchomości w większości wypadków wymaga dużego kapitału – mieszkania, czy domy kosztują setki tysięcy złotych. Dlatego najczęstszym sposobem na inwestowanie w nieruchomości jest posiadanie wkładu własnego w wysokości ok. 20% wartości mieszkania oraz zaciągnięcia kredytu hipotecznego. Ale co jeśli nie mamy tak naprawdę żadnych pieniędzy na podjęcie takich inwestycji? Sprawdźmy inwestowanie w nieruchomości bez kapitału.

Inwestowanie w nieruchomości bez kapitału – ryzyko

Nawet zakup mieszkania czy domu wiąże się z ryzykiem – żadna forma inwestowania nie jest od niego wolna. Jedne potrafią jednak być dużo bezpieczniejsze od innych. I to właśnie nieruchomości są jednymi z bezpieczniejszych form inwestowania. Nie bez przyczyny większość milionerów to właściciele wielu mieszkań, czy lokali komercyjnych.

 Należy więc pamiętać, że zaczynając inwestowanie musimy mieć zabezpieczenie, najlepiej w formie zgromadzonej gotówki. Do inwestowania, jak do wszystkiego w życiu, należy się odpowiednio przygotować – brak zabezpieczenia to dodatkowe ryzyko, np. w postaci emocji, które nie pomagają w dokonywaniu właściwych decyzji. A przecież inwestujemy po to, aby się wzbogacać, a nie tracić, prawda?

Inwestowanie w nieruchomości bez kapitału – a poduszka finansowa?

Dlatego najpierw należy pomyśleć o zgromadzeniu poduszki finansowej. Powinna ona wynosić przynajmniej 3-4 wysokości miesięcznego kosztu całkowitego naszego życia: opłacenie mieszkania, samochodu, studiów, czy wyżywienia. Dopiero nadwyżkę możemy przeznaczyć na inwestycje.

No dobrze, ale co jeśli chcemy już zająć się nieruchomościami, a nie posiadamy wystarczających kwot chociażby na wkład własny? Są na to pewne sposoby.

Inwestowanie w nieruchomości bez kapitału jako pośrednik nieruchomościowy

Zostanie pośrednikiem nieruchomościowym ma sporo plusów. Po pierwsze praca ta bezpośrednio dotyczy obrotu nieruchomościami, co sprawia, że od razu nabywamy potrzebnego doświadczenia w branży. To także możliwość budowania kontaktów.

Nauka nie trwa długo. Najważniejsze są chęci do zdobywania wiedzy i efektywne ich przyswajanie. Często wystarcza kilka tygodni, by pod nadzorem mentora móc obsługiwać pierwsze transakcje.

Ile zarabia pośrednik nieruchomości

Bycie pośrednikiem nieruchomości to również możliwość “ciągnięcia” paru prac. Można przecież normalnie pracować na etacie i uczyć się na pośrednika, by później, gdy nasz dochód przekroczy ten z etatu, móc skupić się tylko na branży nieruchomości, a nadwyżki odkładać, by później inwestować je bezpośrednio w nieruchomości.

Pracująć jako pośrednik należy skupić się na szukaniu okazji inwestycyjnych, by nabierać dodatkowego doświadczenia oraz tworzyć swoje stanowisko sourcera. To także dobry moment na szukanie wartościowych znajomości i poznawania wielu innych, potencjalnych inwestorów.

Inwestowanie w nieruchomości bez kapitału – podnajem

Kolejnym sposobem na inwestowanie w nieruchomości bez kapitału jest podnajem nieruchomości. Na czym to polega? Generalnie rzez biorąc jest to przejęcie na siebie obowiązku dostarczania czynszu.

Chodzi o podpisanie umowy na dostarczanie co miesiąc pewnej kwoty za wynajęcie nieruchomości od właściciela, by później wynająć ją komuś innemu za wyższą stawkę. To właśnie nadwyżka z tych dwóch pozycji definiuje wynagrodzenie podnajmującego. 

Zazwyczaj z jednej nieruchomości zostaje paręset złotych, ale działając sumiennie i w sposób poukładany jesteśmy w stanie zbudować prawdziwe imperium nieruchomościowe. A to wszystko nie mając pieniędzy i żadnej nieruchomości na własność.

Nie mając kapitału musimy tak naprawdę rzeźbić w tym, co mamy. Bez pieniędzy nie zmienimy stanu technicznego mieszkania, czy nie przeprowadzimy nawet małego remontu. Dlatego w takiej pracy liczy się spryt i kreatywność, ale i stanowczość – to istna plejada umiejętności miękkich.

Jakie jest ryzyko?

Otóż umowy na podnajem nieruchomości często zawierane są na kilka ładnych lat: od 5 do nawet 10. To dużo czasu, na jego przestrzeni może dużo się wydarzyć. To jest właśnie nasze ryzyko – niezależnie od tego jak nam idzie, na koniec miesiąca musimy zapłacić pierwotnemu właścicielowi nieruchomości. Nawet jeśli przez parę miesięcy mamy pustostan.

Współinwestowanie w nieruchomości

Współinwestowanie w nieruchomości polega na współpracy z osobą, która posiada wystarczająco duży budżet, by zrealizować inwestycję. Tak naprawdę takie przedsięwzięcie to podział obowiązków: my szukamy i przygotowujemy całą akcję, a druga osoba zapewnia zaplecze finansowe.

Taki sposób pozwala na zrealizowanie całej inwestycji bez zaangażowania choćby złotówki z naszej strony.

Całość jest dosyć bezpieczną formą inwestowania zabezpieczoną potrzebnymi umowami pomiędzy dwoma osobami. Zysk dzieli się najczęściej po połowie.

Inwestor, który wykłada pieniądze jest bezpieczny, ponieważ kupuje on mieszkanie na siebie i remontuje również na swoje nazwisko i koszt. Oznacza to, że w najgorszym wypadku zostaje mu zakupiona nieruchomość, a to znikoma strata, o ile występuje.

Ta metoda wymaga jednak posiadania już jakiejś wiedzy – musimy umieć znaleźć mieszkanie, w które warto zainwestować, od tego zależy, czy zarobimy.

Jak inwestować w nieruchomości bez pieniędzy?

Sposobów na inwestowanie w nieruchomości bez posiadania własnego kapitału jest wiele, dwa wyżej wymienione to te najczęstsze. W takiej formie inwestowania należy wykazać się sprytem i pomysłowością. Tak naprawdę to od nas zależy ile zarobimy i jak szybko będziemy mogli bezpośrednio obracać nieruchomościami – czy to w formie flipa mieszkaniowego, czy wynajmu długoterminowego.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.