Inwestowanie w domki letniskowe: jak zacząć?

Na przestrzeni ostatnich lat polskie społeczeństwo zaczęło zdawać sobie sprawę, że życie w zatłoczonym mieście mocno stresuje oraz nie daje możliwości w pełni wypocząć. Z tego powodu coraz więcej osób zaczyna szukać sposobu obcowania z naturą, żeby podładować baterie. Z pomocą przychodzi inwestowanie w domki letniskowe. Jak zacząć inwestować w ten rodzaj nieruchomości?

Inwestowanie w domki letniskowe – dlaczego warto zacząć?

W obecnych czasach ilość zmiennych oraz zagrożeń występujących na rynku, zmusza inwestora do szukania alternatywnego sposobu ochrony kapitału lub jego pomnażania. Przytaczając słowa Jeffa Bezosa: Amazon nie jest zbyt duży, aby upaść… Tak naprawdę jestem świadom, że firma kiedyś zakończy swój żywot”. Warto dywersyfikować portfel inwestycyjny.

Wydarzenia ostatnich lat pokazały, jak niedoceniane były ośrodki wypoczynkowe. Głównie te z dala od miasta, na łonie natury. Jakie argumenty potwierdzają, że inwestowanie w domki letniskowe ma sens?

Rosnące zapotrzebowanie na domki letniskowe

Z góry narzucony brak opuszczania domu oraz ograniczenia poruszania zwiększył zapotrzebowanie na domki letniskowe. W okresie letnim, trzeba rezerwować domki z kilkumiesięcznym wyprzedzeniem – inaczej nie ma co liczyć na atrakcyjną ofertę.

Według badań statystycznych z roku na rok rośnie zainteresowanie działkami budowlanymi. Również tymi z dala od miasta, w pobliżu jezior lub innych miejsc o dużych walorach przyrodniczych.

Szybki czas realizacji inwestycji

Dzięki zmianom prawnym można w chwili obecnej budować domki do 70m2 bez zezwoleń. Taki przepis zdecydowanie przyspiesza czas realizacji inwestycji. Wystarczy jedynie zapoznać się z kilkoma zasadami zgłoszenia domku letniskowego.

Dodatkowo warto zwrócić uwagę na fakt, że można zamówić gotowe domki modułowe, których konstrukcja zostanie postawiona nawet w kilka dni.

Niższa bariera wejścia w porównaniu do rynku mieszkaniowego

Ceny nieruchomości osiągnęły bardzo wysoki poziom. Przy tym rosnąca inflacja oraz zmiany gospodarcze mocno ograniczyły zdolności kredytowe. Z tego powodu coraz więcej osób szuka innej metody inwestowania w nieruchomości – np. takiej jak inwestowanie w domki letniskowe.

Alokacja kapitału w domki letniskowe wymaga mniejszego nakładu finansowego w porównaniu do zakupu mieszkań. Jednak postawienie samego domku może nie przynieść wysokiej stopy zwrotu. Żeby zmaksymalizować zyski, najlepiej postawić kompleks agroturystyczny, który dostarczy atrakcji przyszłym klientom. Ten rodzaj projektu wymaga sporego nakładu finansowego, jednak w porównaniu do budowy budynku mieszkalnego jest to kwota zdecydowanie niższa.

Ceny działek budowlanych również mogą być niższe z powodu możliwości stawiania domków w lokalizacji znacznie oddalonej od miast, co przekłada się na niższą cenę. 

Wysoka rentowność inwestycji

Postawienie jednego domku letniskowego nie zrobi z nas milionerów. Inwestycja tego typu jest skalowalna. Im więcej domków, tym wyższa stopa zwrotu.

Jeden domek letniskowy w mało atrakcyjnym miejscu może okazać się przestrzeloną inwestycją.

Według ekspertów, tego typu inwestycje mogą osiągnąć poziom 8-10% stopy zwrotu. Dodatkowym atutem jest cena samej ziemi. które zapewne z upływem czasu będzie tylko rosnąć.

Wzrost wartości wraz z upływem czasu – ochrona kapitału

W obecnych czasach zauważalny jest trend, który w zachodniej części Europy występuje od wielu lat, czyli wzrost cen nieruchomości. Polska w porównaniu do pozostałych krajów Unii Europejskiej ma relatywnie niskie cen mieszkań oraz gruntów. Ta różnica z czasem zacznie się zacierać. Ceny w Polsce mimo pewnych okresów, w których będzie załamanie rynki, nadal będą rosły. Z tego powodu inwestowanie w nieruchomości, w tym również inwestowanie w domki letniskowe, stanowi doskonałą formę zabezpieczenia kapitału.

Inwestowanie w domki letniskowe – rodzaje domków

Aby zacząć inwestowanie w domki letniskowe, dokładnie ustal, jaki kapitał możesz zainwestować i wybierz odpowiedni rodzaj domku. Obecnie na rynku najczęściej można spotkać domki:

  • Drewniane z konstrukcji szkieletowej, zwane również kanadyjskimi,
  • Drewniane z bali,
  • Holenderskie,
  • Kontener (modułowe),
  • Murowane,
  • Modułowe.

Domek kanadyjski

Drewniany domek – najczęściej do budowy wykorzystuje się drewno świerkowe. Jeden z najpopularniejszych domów budowanych w Polsce. Głównie za sprawą elastyczności w doborze wymiarów oraz kształtów. Na wybudowanie domku 50m2, w stanie surowym trzeba wydać około 50 000 złotych. Natomiast pod klucz 90 000 złotych.

Domek drewniany z bali

Rodzaj domu, który cieszy się dużą popularnością w rejonach górskich, ze względu na swój design, który doskonale wpasowuje się do klimatu gór. Najczęściej buduje się domki letniskowe prostokątne lub o okrągłym przekroju. W tym przypadku trzeba liczyć się z wyższym kosztem budowy. 50 m2 pod klucz może kosztować nawet 130 000 złotych.

Domki holenderskie

Domek budowany z wykorzystaniem stalowej ramy oraz ścian szkieletowych. Dużą zaletą tego typu domku jest zamontowanie kółek, dzięki którym można swobodnie przenieść domek w inne miejsce. Tego rodzaj budynku można kupić w pełni wyposażony razem z instalacją gazową oraz wodno-kanalizacyjną. Cena za domek w pełni wyposażony o rozmiarze 8,35×2,85 wynosi około 150 000 złotych.

Domki modułowe

Domki letniskowe całoroczne tego typu zyskują bardzo mocno na popularności. Głównie ze względu na aspekt ekologiczny oraz czasowy. Wykorzystanie głównie kontenerów morskich znacznie przyspiesza czas realizacji. Konstrukcja takiego domku wykorzystuje samonośną rame stalową a w środku stosuje się płyty wiórowe lub płyty karton-gips. Dodatkową zaletą tego rozwiązania jest cena oraz możliwość przenoszenia domku. Trzeba jednak pamiętać, że w zime koszt ogrzewania może zaskoczyć, ze względu na wychłodzenie kontenera. Postawienie domku modułowego pod klucz kosztuje 3000zł/m2.

Domki murowane

Tradycyjny rodzaj budowy, Wymaga sporego nakładu finansowego. Czas realizacji jest zdecydowanie dłuższy niż w przypadku pozostałych rozwiązań. Sposób inwestycji który rzadko jest wykorzystywany przy budowie domków letniskowych. Mimo, to warto o nim pamiętać.

Inwestowanie w domki letniskowe – jak zacząć inwestować?

Gdy już wiemy jaki rodzaj domku letniskowego najbardziej odpowiada naszym planom biznesowym, warto zastanowić się jak chcemy sfinansować projekt. Do wyboru jest kilka sposobów:

Budowanie na własną rękę

Tradycyjny sposób na inwestowanie w domki letniskowe. Wymaga dużych nakładów finansowych, wiedzy oraz czasu do realizacji. Plusem takiego rozwiązania jest 100% kontrola nad powstawaniem domu lub kompleksu domków oraz możliwość wprowadzania zmian podczas budowy.

Nabycie gotowej nieruchomości

Rozwiązanie, dość proste, lecz nie idealne. Trzeba pamiętać, że domek letniskowy kupiony od poprzedniego właściciela może być zaniedbany oraz rozwiązania wykorzystane w projekcie nie do końca mogą wpasować się w naszą wizje. Co przełoży się na dodatkowe koszty związane z remontem.

Postawienie gotowych domów modułowych

Metoda, która zyskuje zwolenników. Dzieje się tak za sprawą możliwości wprowadzenia zmian w projekcie oraz dostajemy domek gotowy w bardzo krótkim czasie. Świetne rozwiązanie w przypadku, gdzie mamy okazję nabycia gruntu w atrakcyjnym miejscu tuż przed sezonem letnim.

Inwestowanie w domki letniskowe – finansowanie inwestycji

Sposób finansowania w głównej mierze uzależniony jest od kapitału jaki posiadamy oraz złożoności inwestycji. Przy sporej inwestycji kwota potrzebna na start może zniechęcić. Na szczęście w obecnych czasach jest kilka sposób, żeby wejść na rynek z niskim kapitałem początkowym

Finansować inwestycje można tak samo jak na rynku mieszkaniowym. Z wykorzystaniem:

  • Kapitału własnego,
  • Kredytu,
  • Finansowanie społecznościowe,
  • Rozwiązanie hybrydowe.

Wielu inwestorów ze względu na realizację kilku projektów jednocześnie coraz częściej wykorzystuje crowdfunding.

Rozwiązanie w którym zyskuje firma odpowiedzialna za realizację projektu, dzięki uzyskaniu środków do finansowania inwestycji oraz inwestor, który chroni kapitał przed inflacją oraz zyskuje możliwość uzyskania stopy zwrotu od włożonego kapitału, praktycznie przy zerowym nakładzie pracy. Tzw. „win-win”.

Inwestowanie w domki letniskowe – Podsumowanie

Inwestowanie w domki letniskowe jest świetnym rozwiązaniem w obecnych. Patrząc na rosnące zapotrzebowanie, ten trend może utrzymać się z nami na dłużej. Świat mocno idzie w kierunku pracy zdalnej, co również zwiększa zainteresowanie tym rynkiem.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *