Inwestowanie w akcje a nieruchomości – na czym da się więcej zarobić?

Zakup akcji i nieruchomości to dwa najbardziej znane sposoby na inwestowanie. Ich specyfika jako instrumentów finansowych jest jednak zupełnie inna. A więc inwestowanie w akcje a nieruchomości – czy da się to porównać? Kiedy lepiej sprawdzi się jedna opcja, a kiedy druga? A może warto zainwestować zarówno w akcje, jak i nieruchomości?

Inwestycje w nieruchomości mają długą tradycję i jasne zasady. Ceny budynków spadają bardzo rzadko, zatem jest to pewna forma inwestycji. Akcje z kolei narażają inwestora na straty, ale z drugiej strony mogą przynieść o wiele większe pieniądze niż nieruchomości. Inwestowanie w akcje a nieruchomości – która opcja jest dla Ciebie?

Inwestowanie w nieruchomości – czy wciąż jest opłacalne?

Rynek nieruchomości w Polsce należy do tych najstabilniejszych. Długotrwale notuje wzrosty, stale się rozwijając. Według raportu GUS w roku 2018 liczba sprzedanych lokali wzrosła o 11,2% w stosunku do roku poprzedniego. Co więcej, wartość transakcji zanotowała wzrost aż o 18,5% w porównaniu do 2017 roku. Oznacza to, że w tym czasie rozwój rynku nieruchomości był bardzo dynamiczny.

Pandemia zmieniła realia rynku nieruchomości, ale nie zatrzymała całkowicie jego wzrostu. Co prawda od roku 2020 notuje się spadki liczby sprzedanych mieszkań, ale większość z nich wciąż zyskuje na wartości. Tak jest np. w Krakowie, Trójmieście i Łodzi. Były też jednak miasta, w których zanotowano spadki cen mieszkań i domów, np. Wrocław. Oznacza to, że nieruchomości nie są wcale aż tak pewną inwestycją, jak mogłoby się wydawać. Na tym rynku również trzeba bardzo uważnie wybierać aktywa. Zastanawiając się więc między inwestowaniem w akcje a inwestowaniem w nieruchomości, nie zawsze ta druga opcja jest mniej ryzykowna.

Mimo to nieruchomości wciąż należą do najatrakcyjniejszych przedmiotów inwestycji, zwłaszcza w dobie niskich stóp procentowych i wzrastającej coraz szybciej inflacji. Nieruchomości traktuje się jednak często bardziej jako zabezpieczenie kapitału przed utratą wartości, niż jako agresywną inwestycję, której celem jest szybkie pomnożenie pieniędzy.

Jak inwestować w nieruchomości – dwie przykładowe metody

Inwestowanie w nieruchomości kojarzy się z dużym kapitałem, ale istnieją też metody, dzięki którym można przeznaczyć na ten cel również mniejsze pieniądze. Tradycyjne sposoby są pewniejsze i można znaleźć na ich temat więcej materiałów, co nie znaczy, że nowocześniejsze formy wejścia na ten rynek trzeba od razu skreślić. Dla wielu Polaków niemających dużych oszczędności będą one jedyną opcją, zwłaszcza w dobie drożejących kredytów.

Zakup mieszkania na wynajem

Ta metoda jest tak znana, że nie wymaga większych objaśnień. Jednak czy wciąż jest opłacalna? Na mieszkanie przeznaczone pod wynajem w większym mieście trzeba obecnie wydać nie mniej niż 300 tysięcy. To dużo, ale dobrze wybrane mieszkanie szybko znajdzie chętnego do jego wynajmu. Zazwyczaj zapłaci on nie mniej niż 1500 zł miesięcznie za kawalerkę. Kwota inwestycji bazując na samym wynajmie, zwraca się więc dość długo – kilkanaście lat. Jest to za to zwrot bardzo pewny.

Niemniej ważny od zarabianiu na wynajmie, jest potencjał nieruchomości związany z jej wartością rynkową. Ta prawdopodobnie nie tylko z biegiem czasu nie będzie spadać, ale nawet wzrastać. W kontekście ochrony kapitału jej opłacalność jest więc nie do przecenienia. Zakup mieszkania na wynajem pozwoli więc nie tylko czerpać zyski z samego wynajmu, ale jest też jedną z najlepszych metod na ochronę dużej gotówki przed utratą wartości.

Crowdfunding nieruchomości

Crowdfudning albo crowdinvesting nieruchomości jest alternatywą dla kupowania całych nieruchomości na własność. Polega ona dzieleniu się kosztami jej zakupu z innymi inwestorami, a następnie przyszłymi zyskami.

Przewidywana wartość crowdfundingu na świecie

Sprawdza się nie tylko dla tych, którzy nie mogą sobie pozwolić na zakup mieszkania, ponieważ dzięki niej można zostać współwłaścicielem nawet dużej nieruchomości komercyjnej, która byłaby normalnie niedostępna dla pojedynczego inwestora. Inwestycji tego rodzaju można szukać na specjalnych internetowych platformach do crowdinvestingu np. sharevestors.com. Technicznie proces finalizuje się przez założenie spółki celowej, która następnie wypłaca udziałowcom zyski w formie dywidendy.

Inwestowanie w akcje dla początkujących – na czym polega i ile można na nim zarobić?

Na giełdzie można inwestować w różnorodne instrumenty finansowe, ale zdecydowanie najpopularniejszymi z nich są akcje. Zyski, jakie można z nich uzyskać, zależą w dużej mierze od doświadczenia. Inwestorzy, którzy grają na giełdzie od wielu lat, potrafią uzyskać nawet 100% i więcej zwrotu inwestycji. Takie spektakularne wyniki są zazwyczaj wynikiem precyzyjnej kalkulacji – analizy rynku, znajomości giełdy i innych czynników, które gracze giełdowi nabywają wraz z doświadczeniem. Dużą rolę odgrywa tu jednak również pierwiastek szczęścia, czyli przypadku.

 

Nie da się przewidzieć dokładnie wszystkich zmian cen na rynku, dlatego czasem nawet mało doświadczonym graczom udaje się osiągnąć doskonałe wyniki. Mimo to, obserwując giełdę można łatwo, zauważyć, że na akcjach zarabiają przede wszystkim inwestorzy, którzy robią to już od wielu lat. Czynnik doświadczenia jest tu więc decydujący.

Czy da się zarobić na giełdzie, inwestując jako początkujący? 

Tak, ale aby to zrobić, warto przyjrzeć się na doświadczonych inwestorów. Można poczytać napisane przez nich książki, słychać podcastów, ale też np. kopiować ich ruchy, czyli po prostu powtarzać ich wszystkie transakcje. Z biegiem czasu każdy inwestor wypracowuje swoją własną strategię giełdową.

Co mówią liczby o zarabianiu na giełdzie? Według badania przeprowadzonego przez firmę JP Morgan przeciętny inwestor zarabia nam giełdzie rocznie 1,9% zainwestowanej kwoty. Nie jest to może imponująca liczba, ale wliczają się w nią zarówno duże zyski, jak i straty, i mowa to o poziomie nawet 100%. Inwestowanie w akcje jest więc dostępne także dla początkujących, ale zyski z niego mogą nieco rozczarowywać. Rozważając inwestowanie w akcje a inwestowanie w nieruchomości, często wybiera się jednak tę drugą opcję – jako stabilniejszą i łatwiejszą w realizacji.

Inwestowanie w akcje a inwestowanie w nieruchomości – stopy zwrotu z obu inwestycji

Rozważając temat inwestowania w akcje a inwestowania w nieruchomości, warto przyjrzeć się realnej oczekiwanej stopie zwrotu obu z nich. Sprawdzić ją postanowili naukowcy Òscar Jordà z Federal Reserve Bank of San Francisco, Katharina Knoll z Deutsche Bundesbank, Dmitry Kuvshinov oraz Moritz Schularick z Uniwersytetu w Bonn, jak i Alan M. Taylor z University of California w badaniu „The rate of return on everything, 1870–2015”. Analiza obejmowała 16 największych gospodarek świata, a czasowo 150 lat. 

Okazało się, że średnioroczna stopa zwrotu z inwestycji w akcje oraz w nieruchomości wyniosła tyle samo, a było to około 7%. Mowa tu oczywiście o bardzo długiej perspektywie czasowej, dlatego w realnym inwestowaniu sprawa będzie się mieć inaczej. Mimo wszystko jest to dobry argument za tym, by nie ignorować żadnej z tych opcji, i interesować się zarówno inwestycjami w domy, mieszkania, nieruchomości komercyjne i grunty, jak i w te przeprowadzane na giełdzie.

Inwestowanie w nieruchomości – zalety i wady

Inwestowanie w nieruchomości ma wiele zalet. Niektóre z nich znają wszyscy, inne są mniej oczywiste. Oto najważniejszy zalety inwestowania w nieruchomości:

    • w dłuższej perspektywie czasie rentowność zbliżona do inwestowania w akcje,
    • niewielkie wahania cen na rynku w porównaniu do akcji,
    • możliwość uzyskania pasywnego przychodu dzięki wynajmowaniu,
    • idealne zabezpieczenie kapitału przed wpływem inflacji.

Inwestowanie w nieruchomości ma też z kolei pewne wady. Najczęściej wymienianą z nich jest duży próg wejścia w inwestycję. Ten na szczęście można znacząco obniżyć, dzięki wspomnianemu już crowdfundingowi. Innymi wadami inwestowania w nieruchomości jest ich niska płynność i długi okres zwrotu.

Inwestowanie w akcje – zalety i wady

Inwestowanie w akcje a inwestowanie w nieruchomości? To w końcu co jest lepsze? Tak naprawdę nie da się tego jednoznacznie określić, ale warto przyjrzeć się wadom i zaletom obu rozwiązań. W przypadku akcji zaletami są:

  • wysoka płynność aktywów – akcje zawsze łatwo można sprzedać;
  • możliwość uzyskania zysku w krótkim czasie;
  • duża różnorodność branż, w które można inwestować;
  • możliwość uzyskania dodatkowego źródła dochodu w postaci wypłacanych dywidend.

Podstawową wadą inwestowania w akcje jest wysokie ryzyko. Nieuważny inwestor może stracić na akcjach cały zainwestowany kapitał w jedną chwilę. Dlatego tak ważna jest dywersyfikacja portfela inwestycyjnego.

Inwestowanie w akcje a inwestowanie w nieruchomości – podsumowanie

Nie da się jednoznacznie określić który sposób na inwestycję jest lepszy. Być może najlepiej zacząć dywersyfikować portfel inwestycyjny i umieścić w nim zarówno akcje, jak i nieruchomości? Do wszystkiego należy podchodzić racjonalnie. Inwestycja musi być dopasowana do celu.

Inwestowanie w akcje a nieruchomości? Wybór należy do Ciebie. Spokojnie zbierasz na emeryturę? Zapewne zainteresujesz się bliżej nieruchomościami. Zbierasz pieniądze na nowy jacht? Być może zaczniesz grać na giełdzie, by szybko je zdobyć. To tylko proste przykłady pokazujące, jak cel może zmienić strategię inwestycyjną. Nieruchomości to bezpieczeństwo, stabilny zysk, ale mała płynność aktywów. Akcje przeciwnie – są bardzo płynne, ale operowanie nimi wiąże się z ryzykiem. Inwestowanie w akcje a inwestowanie w nieruchomości? Musisz podjąć decyzję sam.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *