Aparthotel: co to jest i czym różni się od hotelu?

Jeśli interesujesz się branżą nieruchomości albo hotelarską, zapewne spotkałeś się już z pojęciem aparthotel. Popularność hoteli apartamentowych, w skrócie zwanych aparthotelami, zwiększa się z roku na rok. Nie ma w tym nic dziwnego. Łączą one zalety hotelu z mieszkaniem. Jest tak dlatego, że apartamenty hotelowe to w istocie wynajmowane krótkoterminowo – tak jak pokoje w hotelu – mieszkania. Czym dokładnie jest aparthotel i co różni go od zwykłego hotelu?

Co to jest aparthotel?

Hotel apartamentowy, znany także jako aparthotel, to samodzielna jednostka mieszkaniowa o wysokim standardzie. Mieści się w specjalnym budynku z wieloma podobnymi obiektami. W jego skład wchodzi zazwyczaj łazienka, salon z aneksem kuchennym (czasami osobna kuchnia) oraz pewna liczba sypialni. Zdarza się, że rolę tej ostatniej pełni też salon. Mamy wtedy do czynienia z aparthotelem w formie kawalerki. Często dla gości dostępny jest również balkon.

Niektóre aparthotele przypominają po prostu obiekty z wynajmowanymi na krótki termin mieszkaniami. Większość jednak posiada rozwiązania znane z tradycyjnych hoteli, czyli pakiet room service, restauracje i bary. To wszystko razem może składać się na aparthotel.

Na czym polega inwestycja w aparthotel?

Na czym polega biznes w wynajmie takich apartamentów hotelowych? To po prostu wynajem krótkoterminowy. Jeśli obiekt znajduje się w atrakcyjnym turystycznie miejscu, można na nim zarobić znacznie więcej niż na tradycyjnym mieszkaniu.

Jak działa aparthotel?

Oferta aparthoteli skierowana jest do turystów, ale też klientów biznesowych – na przykład do firm, wysyłających pracowników w delegacje. Goście wynajmują apartamenty na dobę – tak jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych hoteli. Zarządzanie aparthotelami często sprowadza się do zatrudnienia specjalnej firmy, zajmującej się takimi obiektami. Zwykle zajmuje się tym operator aparthoteli.

Aparthotel vs. hotel – różnice

Aparthotel różni się od tradycyjnego hotelu następującymi cechami:

Aparthotel vs apartament – podobieństwa

Wynajem apartamentu i aparthotelu cechuje się wieloma podobieństwami. W obu przypadkach wynajmuje się całe przestrzenie mieszkalne. Jedyna różnica polega na tym, że aparthotele mieszczą się w budynkach w całości przeznaczonych pod wynajem. Apartamenty mogą natomiast znajdować się w kamienicach czy innej zabudowie wielorodzinnej, w której znajdują się też tradycyjne mieszkania.

Aparthotel vs. condohotel – czym się różnią?

Z punktu widzenia gościa nie ma różnicy między tymi pojęciami. W obu obiektach znajdują się apartementy wynajmowane na doby. Co innego, gdy mowa o inwestorze. Aparthotel to miejsce, które posiada jednego właściciela, natomiast w condohotelu znajdują się apartamenty, należące do wielu różnych podmiotów. Zazwyczaj zarządza nimi jednak jeden i ten sam operator.

 

Aparthotel jako inwestycja – dobry pomysł?

Statystyki mówią, że w sektorze hotelarskim rola aparthoteli stale się zwiększa. Wiele wskazuje na to, że w przyszłości będą lepszą inwestycją niż tradycyjne hotele. Ostatnie lata pandemii były dla całej branży bardzo trudne. Wygląda jednak na to, że w dobie koronawirusa goście chętniej zatrzymują się właśnie w aparthotelach, niż w tradycyjnych obiektach hotelarskich. W tych ostatnich siłą rzeczy mają oni częstszy kontakt z pozostałymi gośćmi.

Aparthotele w Polsce – statystyki

Według danych platformy Profitroom Suite, która obsługuje mnóstwo obiektów wypoczynkowych w Polsce, w 2021 roku goście dokonali aż 40% więcej rezerwacji niż w 2020. Co prawda spadki odczuły hotele 5 – gwiazdkowe, ale aparthotele wręcz przeciwnie. Nad morzem hotele apartamentowe zanotowały aż 137% wzrost liczby rezerwacji. Statystyki poszły w górę też… w górach. Tutaj aparthotele zyskały o 72% lepszą sprzedaż.

 

Inwestowanie w aparthotele – dlaczego warto?

Aparthotele to coraz szybciej rozwijający się trend na polskim rynku nieruchomości. Dla gości są często wygodniejszą opcją niż tradycyjne obiekty hotelowe. Z jednej strony, na ogół w hotelach uzyskuje się więcej przychodów z metra kwadratowego nieruchomości. Z drugiej – traci to jednak na znaczeniu w sytuacji, gdy obłożenie obiektów jest niepełne. Jak pokazują wspomniane powyżej statystyki, dziś goście znacznie chętniej wynajmują apartamenty niż pokoje. W związku z tym aparthotele wydają się obecnie bardziej przyszłościową opcją na inwestowanie w nieruchomości.

 

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona jest chroniona przez reCAPTCHA - Polityka prywatności i Warunki usługi