W co zainwestować 1 milion złotych?

Gratulacje, Drogi Czytelniku! Średnio statystyczny Polak ma majątek o wartości 128 000 złotych, a na Twoim koncie udało Ci się zgromadzić aż 1 000 000 złotych oszczędności. Być może w ich zarobieniu pomogły Ci Twój spryt, talent i zmysł biznesowy, może to wygrana na loterii, a może po prostu otrzymałaś/eś je w spadku po zmarłej bliskiej osobie. Co teraz? Co zrobić z takimi pieniędzmi? W co zainwestować 1 milion złotych?

W dobie rosnących cen, niskich stóp procentowych na lokatach i szalejącej inflacji trzymanie ich “w skarpecie na czarną godzinę” raczej nie ma sensu. Spraw, aby ta suma pieniędzy była dla Ciebie przepustką do pasywnego dochodu i świata rentierów. Inwestycja 1 miliona złotych raczej nie pozwoli Ci jeszcze na wczesną emeryturę, jednak to już dobry, pierwszy krok we właściwym kierunku. Jakie aktywa najlepiej kupić?

Na co wydać 1 milion złotych?

Niestety, większość z nas, spragniona szybkiej gratyfikacji, w pierwszej chwili myśli nie o tym, w co zainwestować 1 milion złotych, a na co go wydać, aby wynagrodzić sobie trudy zarobienia i odłożenia tak dużej kwoty. Takie “nagrody” mogą być bardzo zgubne, ich blask i wartość szybko przeminie, a Ty wrócisz do punktu wyjścia.

Nowy, sportowy samochód, wymarzony motocykl, który finalnie skończy gdzieś w kącie garażu, egzotyczne wakacje, którymi pochwalisz się na Instagramie, kosztowne ubrania, torebki i buty, na które do tej pory nie można było sobie pozwolić. Serio? To Twoje cele, na które warto wydać 1 000 000 złotych? Mam nadzieję, że nie. A przynajmniej nie tylko.

W co zainwestować 1 milion złotych? W aktywa, na których zarobisz jeszcze więcej!

Przy takich kwotach, jak milion złotych, nie myśl już tylko o sobie. Dzięki Twojej inwestycji możesz odmienić życie swoich dzieci, a nawet wnuków. Wyobraź sobie, że już na starcie ich zawodowej kariery zapewniasz im aktywa, które sprawią, że nie będą martwić się o pieniądze. Będą mogły robić, co tylko zechcą. Zakupione przez Ciebie nieruchomości będą pracować na ich domowe budżety. Fajna wizja, prawda?

Ba! Nawet Ty, mając w portfelu nieruchomości kilka mieszkań na wynajem, działek lub lokali użytkowych, także możesz pozwolić sobie na zwolnienie tempa i życie z najmu. To pieniądze pracują na Ciebie i dla Ciebie, a nie Ty jedynie dla pieniędzy. Jak zbudować taki majątek? Zacznijmy od wspomnianego wcześniej miliona. Zatem w co zainwestować 1 milion złotych?

W co zainwestować 1 milion złotych – projekt deweloperski

Zacznijmy z wysokiego C. Interesującym rozwiązaniem może być własne osiedle mieszkaniowe, złożone z bloków mieszkalnych, “bliźniaków” lub domów jednorodzinnych. Oczywiście, 1 milion złotych nie wystarczy, aby zostać samodzielnym deweloperem, jednak dzięki takiej sumie pieniędzy możesz dołączyć do jakiegoś projektu, wykorzystując crowdfunding udziałowy. Platformy crowdfundingowe pozwalają na kolektywne inwestowanie w projekty deweloperskie dla wielu mikro- i średni inwestorów. Czyli takich, jak Ty!

Jeśli zastanawiasz się, w co zainwestować 1 milion złotych z wysokim zyskiem, to w tym przypadku możesz liczyć na ok. 5-10% w skali roku i aż dwucyfrowe profity przez cały okres projektu. 

Uwaga: mniej doświadczeni deweloperzy oferują wyższe zyski, ale i większe ryzyko. Najwięksi gracze zapewnią Ci teoretycznie mniejszy zysk, ale ich inwestycje w projekty deweloperskie, potwierdzone solidnym portfolio mogą okazać się bezpieczeniejsze. Dokładnie przeanalizuj kosztorys projektu i skonsultuj to z doświadczonym inwestorem, zanim zdecydujesz, gdzie zrobić przelew i w co zainwestować 1 milion złotych. Jeśli potrzebujesz podpowiedzi, w który projekt deweloperski warto zainwestować, napisz do mnie.

Lokale usługowe pod wynajem

Budowanie osiedli mieszkaniowych to nie jest coś dla Ciebie? Kolejnym ciekawym rozwiązaniem dla osób, które szukają pomysłu na to, w co zainwestować 1 milion złotych, jest zakup lub budowa od zera lokalu usługowego pod wynajem. W tej kwocie możesz nabyć lokal usługowy od kilkudziesięciu do kilkuset metrów kwadratowych (w zależności od wielkości miasta i lokalizacji).

Stopa zwrotu z inwestycji będzie uzależniona od bardzo wielu czynników. Przykłady? Położenie, standard budynku, prestiż okolicy, traffic, ilość bezpłatnych miejsc parkingowych wokół lokalu, bliskość komunikacji miejskiej, układ pomieszczeń i wiele innych.

Kto będzie Twoim Klientem – najemcą lokalu usługowego? Apteki, gabinety lekarskie, sklepy i supermarkety (np. Żabka, Biedronka czy Odido), salony beauty i wielu innych kontrahentów z branży handlu i usług. Pobierasz od nich stały czynsz za najem lokalu, dzięki czemu cieszysz się pasywnym dochodem i przewidywalną, wysoką stopą zwrotu przez lata (średnio 5-15% w skali roku). Co więcej, gdy chcesz pozbyć się takiej nieruchomości ze swojego portfela, z łatwością ją sprzedasz na rynku wtórnym innym inwestorom.

W wielu przypadkach zdarza się tak, że kupujesz lokal usługowy z najemcą i podpisaną długoterminową umową najmu. To tzw. lokal usługowy po komercjalizacji. To idealna sytuacja – przy założeniu, że umowa była dobrze wynegocjowana i została podpisana na dobrych warunkach.

Inwestowanie w mieszkania do wynajęcia

Najpopularniejszym pomysłem na to, w co zainwestować 1 milion złotych, jest wciąż inwestowanie w mieszkania na wynajem. Z takim budżetem w 2022 roku możesz kupić 1-2 mieszkania do wynajęcia w dużym mieście lub nawet 2-4 lokale w mniejszej miejscowości. Szczególnie interesującym rozwiązaniem będzie zakup 1 dużego mieszkania i podzielenie go na kilka mniejszych pokoi, które staną się samodzielnymi kawalerkami.

Mimo radykalnego wzrostu cen mieszkań i materiałów budowlanych w ostatnich latach, wciąż możesz liczyć na 3-10% zwrotu w skali roku. W zależności od tego, na jaką okazję trafisz na pierwotnym lub wtórnym rynku nieruchomości, jak potoczą się negocjacje, ile zainwestujesz w remont i z jaką perspektywą patrzysz na tę inwestycję, potencjalne zyski mogą być jeszcze większe.

W co zainwestować 1 milion złotych? House flipping!

Mieszkania na wynajem to nie wszystko. Możesz potraktować Twój milion jako inwestycję krótkoterminową w house flipping. Czym będziesz zajmować się jako fliper nieruchomości? Robisz dobry, rzetelny research, wyszukujesz najlepsze oferty na rynku – zwykle wtórnym, te do remontu lub te, w których opis lokalu i zdjęcia są wątpliwej jakości, odświeżasz lokal lub przeprowadzasz remont generalny, robisz lepsze zdjęcia i profesjonalny opis, sprzedajesz nieruchomość i voila! Flip gotowy! W kilka miesięcy możesz zarobić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych na całej operacji, inwestując minimalną ilość czasu i energii.

Z milionem złotych na koncie możesz naprawdę aktywnie i skutecznie flipować. Przyjeżdżasz z gotówką, negocjujesz, kupujesz jak najtaniej i sprzedajesz jak najdrożej. Proste?

To nie wszystko. Możesz maksymalnie zautomatyzować ten proces, przekazać swój budżet doświadczonemu inwestorowi i wspólnie robić flipy. Jeśli szukasz kogoś do współpracy przy flipowaniu, jestem do Twojej dyspozycji. Razem zdecydujemy, w co zainwestować 1 milion złotych z najlepszą stopą zwrotu!

Condohotele i mikroapartamenty

A co myślisz o zakupie mikroapartamentu w condohotelu w jakiejś turystycznej miejscowości w Polsce? Nie dość, że możesz wynajmować innym taki apartament prawie bezobsługowo (zajmuje się tym operator) i czerpać z tego zyski przez cały rok, to jeszcze sam możesz spędzić tam kilka/kilkanaście tygodni w roku, zaoszczędzić na wynajmnie pokoi hotelowych i wypocząć w Twoim własnym apartamencie.

Condohotel - jak ocenić ryzyko inwestycji?

Boom na lokalne podróże po Polsce rośnie. Pandemia koronawirusa zmieniła nasze podróżnicze zwyczaje. Być może warto z tego trendu skorzystać podczas inwestowania miliona złotych. Nie wierz bezrefleksyjnie w gwarantowane stopy zwrotu na poziomie kilkunastu procent – pamiętaj, że takie obiekty budują doświadczeni deweloperzy, którzy realnie zapewnią Ci 4-5% zysku. W końcu sami też muszą na tym zarobić.

Zobacz ciekawe zestawienie, które może być dla Ciebie cenną inspiracją podczas rozważań, w co zainwestować 1 milion złotych – apartamenty inwestycyjne i condohotele w 2022 roku.

W co zainwestować 1 milion złotych – grunty inwestycyjne

Stawiasz na inwestycje z długą perspektywą zwrotu np. 10-20 lat? Interesującym rozwiązaniem może być zakup gruntów inwestycyjnych. Zarówno tych rolnych w okolicy dużych gospodarstw rolnych i terenów dobrych pod uprawy, jak i budowlanych wokół dużych metropolii i miast.

W tym przypadku nie możesz liczyć na comiesięczny czynsz od najemcy, a na rosnącą przez lata wartość ziemi, którą kiedyś odsprzedasz z wysokim zyskiem. Zyskiem na poziomie nawet kilkudziesięciu procent w skali kilku lub kilkunastu lat.

W co zainwestować 1 milion złotych – apartamenty zagraniczne

Apartament do wynajęcia w Chorwacji, Hiszpanii czy na greckich wyspach? To może być ciekawe rozwiązanie i pomysł na to, w co zainwestować 1 milion złotych. Często taką nieruchomość możesz nabyć w naprawdę niskiej cenie, zrobić generalny remont i założyć pensjonat. Wynajmować apartamenty przez Booking.com lub inne serwisy hotelowe. A finalnie mieć własne świetne miejsce na wyjazd na wakacje ze stopą zwrotu na poziomie 5-10% rocznie.

Wiesz już, w co zainwestować 1 milion złotych?

Milion złotych to naprawdę duża kwota. To często oszczędności całego życia. Nie podejmuj decyzji pochopnie. Przeanalizuj wszystkie dostępne opcje i wybierz tę, która zapewni Ci spokój, bezpieczeństwo i konkretne zyski przez lata.

7 powyższych rozwiązań z tego artykułu to tylko wstęp do inwestowania w nieruchomości na dużą skalę. Jeśli szukasz indywidualnego wsparcia i porady w tym zakresie, zapraszam na rozmowę – wypełnij formularz na dole strony [LINK] i pogadajmy o tym, w co zainwestować 1 milion złotych w Twoim przypadku.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *