Flipping nieruchomości: co to jest i na czym polega?

Tanio kupić, drogo sprzedać, dużo zarobić – idealna sytuacja dla każdego, kto myśli o szybkim, realnym zysku. Jedną z metod, która zyskuje ostatnio na popularności i dzięki której można doprowadzić do wyżej przedstawionego scenariusza jest flipping mieszkań. Warto rozpocząć od tego, czym właściwie jest ta metoda inwestowania w nieruchomości.

Co to jest flipping nieruchomości?

W zrozumieniu istoty omawianego procederu może nam pomóc dosłowne znaczenie słowa ,,flipping” w języku angielskim, czyli ,,przerzucanie”. Pokazuje nam to, że czas odgrywa w tym przypadku znaczącą rolę.

Inwestor wyszukuje nieruchomości poniżej ceny rynkowej. Następnie remontując ją przy pomocy możliwie jak najmniejszego nakładu finansowego podwyższa jej wartość. Ostatecznie sprzedaje ją z zyskiem, o którym możemy mówić, kiedy kwota uzyskana z transakcji pokryje koszty zakupu i remontu mieszkania, a dodatkowo inwestorowi uda się zarobić.

Jest to metoda inwestowania idealna dla ludzi, którzy oczekują szybkich efektów oraz są w stanie podejmować zdecydowane działania tu i teraz. 

Flipping nieruchomości: jak znaleźć mieszkanie pod flipa?

Chcąc rozpocząć swoją przygodę z flippowaniem inwestor musi być gotów na wnikliwą analizę rynku oraz przyjęcie potężnej dawki wiedzy na start.

Ta metoda inwestowania, jak każda inna, wymaga ustalenia celów początkowych oraz skonfrontowania się z własnymi oczekiwaniami.

Inwestor powinien wskazać samemu sobie jaka grupa klientów docelowo go interesuje.

Ma to ogromne znaczenie pod względem lokalizacji poszukiwanego mieszkania oraz stylu wykończenia.

Na innych mieszkaniach będziemy się skupiać wiedząc, że naszym docelowym klientem jest biznesmen, a na innych jeśli chcemy dotrzeć do rodzin z dziećmi.

Kiedy już przeprowadzimy rozmowę z samym sobą i ustalimy wszelkie biznesowe cele, pozostaje nic innego jak rozpoczęcie poszukiwań nieruchomości. 

Gdzie szukać mieszkań pod flipping nieruchomości?

Odpowiedź może być tylko jedna – wszędzie!

Portale z ogłoszeniami

Tutaj znajdziesz szeroką gamę nieruchomości na sprzedaż. Poszukiwania zdecydowanie ułatwia możliwość skorzystania z licznych filtrów, które pomogą Ci bardzo precyzyjnie zawęzić wyświetlane oferty wyłącznie do tych, w które celujesz.

Licytacje komornicze

Mieszkania będące przedmiotem licytacji komorniczych znajdziesz m.in. na stronie internetowej Krajowej Rady Komorniczej. Warto zwrócić uwagę na te nieruchomości ze względu na ich stosunkowo niskie ceny wywoławcze, a przecież jest to główny gwarant wysokiego zysku na całej transakcji. Należy jednak pamiętać, że tego typu transakcje zazwyczaj nie odbywają się natychmiastowo, ze względu na konieczność uregulowania sytuacji prawnej nieruchomości. Do zakup nieruchomości tego typu wiąże się z wyższym ryzykiem po stronie kwestii prawnych, dlatego jej dokumentację należy wnikliwie przeanalizować.

Współpraca z biurami/ agentami nieruchomości

Odpowiednie znajomości, jak w każdej branży, mogą być na wagę złota. Osoby zajmujące się nieruchomościami na co dzień to zazwyczaj pierwsze osoby dowiadujące się o możliwości kupna danego mieszkania. Pamiętajmy jednak, że agent przekazujący nam tak cenną informację, również będzie oczekiwał z tego tytułu odpowiedniego wynagrodzenia.

Decydując się więc na tego typu współpracę, musimy być gotowi na dodatkowy koszt zgodny z ustaleniami. 

Poczta pantoflowa

Chcesz kupić nieruchomość na flipa? Mów o tym!

Możesz zamieścić ogłoszenie na odpowiednim portalu lub wykorzystać popularną w ostatnim czasie metodę na wrzucanie karteczek o treści „kupię nieruchomość w tej okolicy” do skrzynek pocztowych w lokalizacji, która Cię interesuje. Niech pierwszy rzuci kamieniem kto nigdy nie znalazł takiej wiadomości w skrzynce. Oczywiście może to być jedynie metoda pomocnicza, gdyż biorąc pod uwagę standardy na dzisiejszym rynku nieruchomości, szanse na to, że ktoś sam odezwie się do nas z propozycją sprzedania nam mieszkania są niewielkie. Warto jednak próbować.

Jak przygotować mieszkanie pod flipping nieruchomości?

Znalazłeś już idealną nieruchomość, w wybitnej lokalizacji oraz w zaskakująco niskiej cenie? Teraz czas na przygotowanie do sprzedaży!

Celem jest wyremontowanie nieruchomości możliwie jak najtaniej, ale z uzyskaniem jak najatrakcyjniejszego efektu – czyli zwykle gdzieś pomiędzy tanio, a ekskluzywnie (chyba, że masz inną grupę docelową – np. rynek Premium).

Zarówno w remontowaniu jak i w późniejszym home stagingu, czyli aranżowaniu wnętrza pod sprzedaż, fliper powinien zachować powściągliwość i tzw. ,,chłodną głowę”. Należy pamiętać, że nie przygotowujemy mieszkania zgodnie z własnymi preferencjami, bo to nie my będziemy je ostatecznie użytkować.

Myślimy o preferencjach końcowego nabywcy.

Warto więc ostudzić emocje i zdecydować się na uniwersalne rozwiązania, które będą sprawiać wrażenie zarówno schludności jak i nowoczesności oraz dadzą nowemu właścicielowi pole do zaaranżowania nieruchomości pod własne potrzeby.

Kupowanie drogich dywanów czy naklejanie spersonalizowanych fototapet w większości przypadków – mija się więc z celem. Warto postawić na jasne barwy oraz kilka uniwersalnych elementów dekoracyjnych tak, by całość sprawiała wrażenie przytulnego miejsca gotowego do zamieszkania.

Nieodłącznym elementem udanej i szybkiej transakcji sprzedaży mieszkania będzie homestaging i profesjonalna sesja zdjęciowa, która wyciągnie na wierzch wszystkie największe zalety oferowanej przez nas nieruchomości. 

Ile można zarobić na flippingu nieruchomości?

Zacznijmy od tego, że aktualnie w związku z ogromnym popytem na nieruchomości to sprzedający dyktuje warunki na rozgrzanym do czerwoności rynku.

Biorąc pod uwagę powyższe logicznym wydaje się, że obrót nieruchomościami będzie sensownym sposobem na powiększenie własnego kapitału.

Z drugiej jednak strony wciąż rosnące ceny usług oraz materiałów remontowych potrafią przyprawić o zawrót głowy. Aby zoptymalizować te koszty warto nawiązać współpracę z ekipą remontową, która w zamian za stały napływ zleceń zaproponuje nam preferencyjne warunki. 

Ostateczny zysk z transakcji zależy od wielu czynników, takich jak:

  • Cena, za którą nabyliśmy mieszkanie,
  • Koszty remontu (który można zrobić w zupełnie różnym standardzie w zależności od wymogów grupy docelowej),
  • Czas realizacji inwestycji (koszt kapitału w czasie). Im dłuższy czas zajmuje cały proces, tym wyższe są koszty inwestora związane z bieżącym utrzymaniem nieruchomości (czynsz do spółdzielni, woda, prąd…) oraz koszty alternatywne związane z zamrożeniem gotówki (ograniczone możliwości dalszych inwestycji).

Ogromny wpływ na cenę mieszkania, a tym samym na ostateczny zysk inwestora ma jego lokalizacja (zwłaszcza jeśli jest tak atrakcyjna, że w rejonie występują braki podaży mieszkań w ogłoszeniach).

To co dzieje się w mieszkaniu można zmienić – natomiast to co jest na zewnątrz, już trudniej. Chodzi choćby o wygląd dzielnicy czy też plusy i minusy związane z logistyką i dostępnością punktów istotnych dla docelowego klienta (sklep, przedszkole, tramwaj, autobus, morze itp.).

Dodatkowo lokalizacja blisko centrum dużych miast poszerza portfolio naszych potencjalnych klientów o ludzi, którzy planują kupić nieruchomość pod inwestycję (wynajem).

Jeśli chodzi o liczby, to eksperci szacują, że udany flip generuje zwrot z zainwestowanego kapitału na poziomie 10-15%.

Oczywiście znaczenie w tym przypadku ma też czas i ilość zaangażowania zasobów, jakiej trzeba użyć, aby dany poziom zysku wygenerować.

Dla przykładu:

Wygenerowanie zysku na poziomie 30.000 zł w skali miesiąca może okazać się bardziej opłacalne niż zysk na poziomie 60.000 zł w skali 5 miesięcy i uciążliwego remontu pod warunkiem, że mamy co zrobić z pieniędzmi po szybkiej transakcji (Np. generując kolejne 30 tys. zysku na innej transakcji w skali miesiąca).

Pamiętajmy, że wraz z doświadczeniem przychodzi również obycie w branży, znajomości i wypracowana, własna metoda działania.

To wszystko w połączeniu z wytrwałością i rozbudową zespołu może zapewnić nam w perspektywie czasu coraz większe profity z działań.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.