Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluty, czyli cyfrowe pieniądze oparte na algorytmie, w ostatnich latach zdecydowanie wpłynęły na światowe rynki finansowe. W dzisiejszym artykule przedstawimy wam w pigułce najważniejsze informacje na ich temat. Czym jest kryptowaluta?

Co to jest kryptowaluta?

Co to jest kryptowaluta?

Kryptowaluty to forma wirtualnych walut opierających się na rozproszonym systemie księgowym, który bazuje na zaawansowanej kryptografii. System ten przechowuje informacje o stanie posiadania danego portfela, w założonych jednostkach. Kryptowaluty nie posiadają fizycznej formy, a za ich emisję nie jest odpowiedzialna żadna oficjalna instytucja. Wykorzystują zdecentralizowany system, który w większości przypadków opiera się na blockchainie.

Co to jest blockchain?

Co to jest blockchain?

Blockchain, czyli łańcuch bloków, można określić jako rejestr transakcji wykonywanych za pomocą danej kryptowaluty. Jest to rodzaj cyfrowej księgi głównej, w której zebrane są wszystkie transakcje wykonane w danej sieci. Rejestr ten zapewnia także publiczny dostęp do danych, które są w nim zgromadzone. Technologia ta służy do przesyłania i przechowywania informacji na temat transakcji zawartych w Internecie. Informacje te układane są w postaci bloków danych następujących po sobie. 

najpopularniejsze kryptowaluty

System blockchain wykorzystuje sieć peer-to-peer. Do wykonania transakcji nie jest więc wymagany udział pośredników, a środki przesyłane są bezpośrednio pomiędzy stronami transakcji, bez użycia komputerów centralnych czy systemów weryfikujących. Dane w blockchainie są szyfrowane przy pomocy kryptografii, czyli skomplikowanych obliczeń matematycznych.

Przeczytaj również: w co zainwestować 150 tys. pln?

Na czym polega kopanie kryptowalut?

Na czym polega kopanie kryptowalut?

Wspomniane we wcześniejszej części artykułu obliczenia matematyczne są na bieżąco przeprowadzane przez komputery o dużej mocy obliczeniowej należące do wielu użytkowników sieci. Użytkownicy Ci nazywani są górnikami (minerami). W ramach wynagrodzenia za obsługę transakcji i przechowywanie informacji z nimi związanych otrzymują oni jednostki kryptowalut. 

Proces, w którym transakcje dodawane są do publicznego rejestru oraz mechanizm wprowadzania nowych jednostek kryptowalut do obiegu nazywany jest kopaniem (miningiem). 

Co ważne, obsługą sieci zajmuje się równocześnie tak wielu użytkowników, że przerwanie pracy jednego z komputerów nie jest w stanie w żaden sposób wpłynąć na funkcjonowanie systemu. Należy jednak pamiętać, że rzadziej używane kryptowaluty co do zasady wiążą się z szybszym zatwierdzaniem operacji. W przypadku tych najpopularniejszych, wykonanie operacji może trwać nawet kilkadziesiąt minut.

Bitcoin – od początku 

Bitcoin - od początku 

Najbardziej znaną, a także powszechnie uważaną za pierwszą kryptowalutę jest bitcoin (BTC). Powstał on na początku 2009 roku, a fakt, że doszło do tego tuż po rozpoczęciu wielkiego kryzysu gospodarczego odgrywa tutaj znaczącą rolę. Kryzys ten znacznie wpłynął na malejące zaufanie do banków centralnych i rządów, które doprowadziły m.in. do masowego dodruku pieniędzy. Stworzenie bitcoina, czyli zdecentralizowanej waluty pozostającej poza kontrolą instytucji finansowych, było niejako odpowiedzią na ich działanie.

cena bitcoin wykres

O wartości bitcoina decyduje popyt, podaż i giełda. Nabywa się go głównie w ramach inwestycji środków. Co ciekawe, podaż bitcoina jest z góry ograniczona- ustalono, że łącznie w obiegu będzie 21 mln BTC. 

Prawdziwą rewolucją w świecie kryptowalut była informacja z września 2021, kiedy to władze Salwadoru zdecydowały się uznać bitcoina jako prawny środek płatniczy. 

Do dziś nie stwierdzono kto kryje się za stworzeniem bitcoina. Wiemy jedynie, że osoba lub grupa osób za to odpowiedzialnych kryje się pod pseudonimem Satoshi Nakamoto. Aktualnie na rynku kryptowalut poza bitcoinem wyróżniamy tysiące innych wirtualnych walut. Do najpopularniejszych z nich należą Ether (ETH), Litecoin (LTC) i Ripple (XRP). 

Przeczytaj również:: Inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem

Podatek od kryptowalut

Podatek od kryptowalut

W Polsce od 2019 roku zyski z kryptowalut rozliczane są w deklaracji PIT-38. Podatek, jaki należy zapłacić od dochodu z tej inwestycji wynosi 19%. Jest to standardowa stawka dla zysków z inwestycji giełdowych, lokat czy innych produktów kapitałowych.  

Co ważne, obowiązek rozliczenia jest nakładany na podatnika dopiero w momencie wymiany kryptowaluty na walutę tradycyjną. Jeśli więc wymienimy bitcoina na inną kryptowalutę, nie musimy płacić podatku od zysku. 

Jak przechowywać kryptowaluty i jak z nich korzystać?

Jak przechowywać kryptowaluty

Do przechowywania kryptowalut służą portfele kryptograficzne. Każdy z nich jest zabezpieczony dwoma kluczami – publicznym i prywatnym. Dzięki pierwszemu z nich inne osoby będą mogły m.in. przelać nam kryptowaluty  – możemy go więc udostępniać. Drugi natomiast pozostaje bezwzględnie do naszego użytku. Jest to swego rodzaju „hasło dostępu” do naszego portfela. Służy też do szyfrowania transakcji. Osoba znająca ten szyfr może przejąć kontrolę nad naszym portfelem kryptograficznym. Co ciekawe, nie ma możliwości odzyskania prywatnego klucza do portfela po jego utracie. Tracąc go, tracimy również permanentnie dostęp do naszych kryptowalut. 

kryptowaluty

Technologia blockchain niemalże wyklucza możliwość oszustw. Każda jednostka kryptowaluty, a także jej część ma swój unikalny kod. Wraz z zapisywaną transakcją, w blockchainie odnotowywany jest także jej stan w portfelach stron transakcji. Wszyscy uczestnicy dysponują jej kopią oraz muszą ją potwierdzić. Rejestr jest automatycznie usuwany, jeśli nie zgadza się z pozostałymi.

Płacenie kryptowalutami polega więc na przelewaniu ich między portfelami kryptograficznymi i na automatycznej weryfikacji transakcji dokonywanej przez wszystkich uczestników danej sieci.

Przeczytaj również:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *