Jak zarabiać i inwestować przez internet? 22 sposoby na 2022 rok

Zarabianie zdalnie przez internet to dla wielu osób przyjemna wizja. Czy jednak musi ona pozostać w strefie marzeń? Oczywiście, że nie, bo teraz sposobów na takie zdobywanie pieniędzy online jest mnóstwo. Sprawdź sam, czy któryś z wymienionych poniżej pomysłów przypadnie ci do gustu.

Jeśli jesteś w czymś profesjonalistą, sprawdź, czy twój zawód można wykonywać przez internet. Jeśli nie – i tak masz mnóstwo opcji. Nie tylko możesz się przekwalifikować na profesję, wykonywaną zdalnie, ale też dorabiać na wiele innych sposobów. Niektóre z nich to prawdziwe żyły złota, inne to bardziej sposób na dodanie kilku stówek miesięcznie do domowego budżetu.

Gra na giełdzie – możliwe nieograniczone dochody, ale duże ryzyko

Dziś większość operacji giełdowych wykonuje się przez internet. Banki oferują specjalne narzędzia maklerskie, w których można wydawać dyspozycje zakupu i sprzedaży. W mBanku jest to np. eMakler. Ceny papierów wartościowych zaczynają się już od kilku złotych, a więc wcale nie trzeba mieć zasobnego portfela, by zacząć. Tylko jakie akcje kupować, by zarobić? Cóż, podobno są to lata praktyki. A może też trochę szczęścia?

Nauczanie online – znasz się dobrze na jakiejś dziedzinie?

W dobie szalejącej pandemii coraz rzadziej uczniowie przychodzą do korepetytora (lub on do nich) na spotkania twarzą w twarz. Dziś, tak jak w pozamykanych przez pandemię szkołach, nauczanie odbywa się zdalnie. Uczenie online to jednak nie tylko korepetycje, dzięki którym zdolni studenci lub nauczyciele mogą dorobić. Istnieją profesjonaliści, dla których jest to pełnowymiarowa praca. Zarobki mogą sięgać tu już 3 cyfrowych kwot za jedno spotkanie z uczniem. Popularnymi portalami, gdzie można ogłaszać się jako korepetytor, są e-korepetycje oraz buki.

Własny blog – może staniesz się celebrytą w blogosferze?

 zarabianie przez internet blog

Nie da się ukryć, że obecnie w blogosferze konkurencja jest ogromna. Blogerzy często na swojej twórczości nie zarabiają nic albo tylko grosze. Jednak okazuje się, że najlepsi z nich generują nawet 7-cyfrowe kwoty przychodu. Jak to możliwe? Nie chodzi tylko o reklamy pojawiające się na blogu. Te osoby są rozpoznawalnymi celebrytami, podejmującymi współprace marketingowe z największymi markami. Za niektóre z nich zgarniają naprawdę dobre pieniądze. Czy i ty możesz do nich dołączyć? Jeśli masz sensowny plan, na pewno. Dobrym początkiem może być kurs znanego blogera Michała Szafrańskiego.

Przeczytaj również: W co zainwestować 500 tyś złotych

Inwestycje w kryptowaluty – kolejna ryzykowna, choć potencjalnie bardzo dochodowa propozycja

Inwestowanie w kryptowaluty odbywa się wyłącznie przez internet. To rynek o ogromnym potencjale rozwoju, więc wybierając rozważnie inwestycję, można zbić na nim fortunę. Warto przed decyzją o kupnie danej waluty, dobrze się zastanowić. Aby pogłębić swoją wiedzę, doskonałym pomysłem będzie przeczytanie książki na ten temat. Jedna z popularnych pozycji na ten temat jest obecnie “Kryptowaluty od zera” Tomasza Kabarowskiego.

 zarabianie przez internet kryptowaluty

Wypełnianie płatnych ankiet  – dorabianie bez szczególnych umiejętności

Wypełnianie płatnych ankiet na polskich serwisach typu epanel.pl czy moneyo.pl to raczej proste zajęcie. Wystarczy podstawowa znajomość obsługi komputera. Do zagranicznych serwisów – tu można wymienić np. ysense.com, potrzebna jest jeszcze podstawowa znajomość języka ankiety. Trzeba jednak uważać, bo ankiety mają wbudowane narzędzia, sprawdzające, czy ankietowany nie kilka odpowiedzi “na ślepo”. Takich serwisów jest oczywiście więcej. Wystarczy wpisać w Google płatne ankiety lub paid surveys i odnaleźć dziesiątki nowych źródeł dochodu.

Sprawdź: Jak sprzedawać mieszkania?

Tworzenie tekstów do internetu – zostań copywriterem

 zarabianie przez internet copywriter

Chcesz zostać copy? Najpierw należy jednak poznać podstawowe zasady ortografii, interpunkcji i stylistyki. Przyda się do tego narzędzie sprawdzające pisownie, na przykład LanguageTool. Oczywiście nie zrobi za Ciebie wszystkiego, ale da użyteczne wskazówki. Copywriting to dobry sposób na zarabianie w internecie.

Dodaj do tego umiejętność sprawnego wyszukiwania treści online. Już to masz? To działaj! Najprościej dołączyć do serwisu dla copywriterów, np. GoodContent, gdzie zawsze są zlecenia – być może stawki nie są wygórowane, ale na początek warto potrenować pisanie i budować portfolio. W taki sposób poznasz podstawowe zasady SEO copywritngu, takie jak umieszczanie słów kluczowych.

Innym pomysłem na rozwój w copywritingu jest dołączenie do grupy na Facebooku, np. popularnej Copywriter poszukiwany – zlecania dla copy. Można w niej przebierać w zleceniach, ale też konkurencja jest spora. Trzeba pochwalić się niezłą ofertą i pokaźnym portfolio, by znaleźć klienta.

Przeczytaj również: Inwestowanie w nieruchomości

Konsultacje online – sprawdź się jako ekspert

Konsultacje eksperckie są nieco podobne do nauczania online, ale tutaj masz do czynienia z konkretną branżą, w której konsultant musi być specjalistą. Nawet największe firmy często poszukują osób, które mogłyby przekazać ich pracownikom jeszcze więcej wiedzy. Jeśli jesteś w jakiejś branży ekspertem, zwłaszcza, jeśli jesteś konsultantem SAP, który zarabia często 5-cyfrowe kwoty na miesiąc.

Programista – freelancer

 zarabianie przez internet freelancer

Programowanie to specjalizacja, w której można działać jako freelancer. Taka osoba nie pracuje dla jednej firmy, a zamiast tego wykonuje zlecenia dla różnych brandów. Polega to na przykład na braniu udziału w pojedynczych projektach firm, zajmujących się rozwiązaniami IT. Wszystko to oczywiście zdalnie. Na początek możesz poszukać zleceń na portalu useme.com lub freelancer.com.

Freelancer – pracownik biurowy, fotograf, czy grafik

Freelancing to teraz nie tylko praca przy IT, ale też zdobywanie zleceń jako specjalista z innych branż. Może chodzić tutaj na przykład o grafikę, tłumaczenia albo zwykłe prace biurowe. Być może Twoja specjalizacja też umożliwia pracę jako freelancer?

Praca na etacie przez internet – czy Twój szef na to pozwoli?

Duże korporacje coraz chętniej zatrudniają swoich pracowników na etat, ale z możliwością w pełni zdalnego wykonywania swoich obowiązków. Dotyczy to zwłaszcza branż powiązanych z IT, ale nie tylko. Często czas pracy mierzony jest przez specjalnie do tego stworzone programy komputerowe. Do służbowego komputera logujesz się o 8, a po 16 masz wolne. No i nie tracisz czasu na dojazdy!

Tworzenie stron internetowych na zamówienie – twórcy stron zawsze będą potrzebni

Tworzenie stron internetowych, choć jest powiązane z branżą IT, nie zawsze wiąże się z programowaniem. Stronę trzeba często zaprojektować i już na tym etapie produkcji zarobić. Z kolei specjaliści od WordPress mogą liczyć na wysokie zarobki nawet bez umiejętności programowania.

Własny kanał na YouTube – twórz vlogi

Serwis YouTube zna każdy, nie wszyscy jednak wiedzą, że i tutaj zarabia się dobre pieniądze. Co mówią o tym raporty? Okazuje się, że średni zarobek twórcy to 9 181 zł. Jednak aby zacząć zarabiać na reklamach i współpracach, kanał musi porządnie się rozwinąć. Na początek trzeba zdobyć 1 000 subskrybentów i 4 000 godzin oglądania materiałów, aby wejść do programu partnerskiego AdSense.

Sklep internetowy w modelu dropshipping – zostań handlowcem

 zarabianie przez internet dropshiping

Aby założyć sklep internetowy, nie potrzebujesz wcale magazynu, ani nawet posiadać fizycznie jakichkolwiek produktów. Możliwe jest bycie wyłącznie pośrednikiem, który zdobywa Klientów za pomocą dobrze zoptymalizowanego sklepu online i świetnego SEO. Wysyłką produktów zajmie się już hurtownia lub producent. To dobry sposób na zarabianie w internecie dla każdej osoby z żyłką handlowca. 

Artysta – zarabiaj na swojej twórczości dzięki mecenasom

Malujesz obrazy? Tworzysz muzykę? Rzeźbisz albo wykonujesz inne prace plastyczne? W internecie można znaleźć platformy, w których w zamian za prezentowanie swoich prac otrzymasz środki na dalsze tworzenie. To np. Patreon i Patronite.

Crowdfunding na intrygujący projekt

Masz świetny pomysł na jakiś wynalazek, ale nie wiesz jak go ufundować i na nim zarobić? Tworzysz atrakcyjny projekt w postaci gry, filmu, albo innego dzieła, ale brakuje ci funduszy? Być może crowdfuning jest czymś dla Ciebie. W Polsce najpopularniejsze serwisy crowdfundingowe to wspieram.to i Polak potrafi.

Sprawdź: Jak zacząć inwestować w nieruchomości poprzez crowdfunding?

Sprzedaż zdjęć na stocki  – coś dla fotografów

Jesteś fotografem? Robisz świetne zdjęcia, ale nic z nimi nie robisz? Jeśli chcesz zarabiać na swoich zdjęciach w internecie, możesz umieścić je w banku zdjęć, czyli inaczej na stocku. Na raz wykonane zdjęcie można udzielać licencje wielokrotnie, więc czasami już na jednej idealnie zrobionej fotografii, można sporo zarobić.

Sprzedaż niepotrzebnych przedmiotów – pozbądź się starych rzeczy i zarabiaj

 zarabianie online sprzedaż

Portali w internecie do wystawiania bezpłatnych ogłoszeń sprzedaży jest mnóstwo. Bardzo popularny jest OLX. Alternatywą jest również płatne po dokonaniu transakcji Allegro Lokalnie. Sprzedać możesz wszystko, czego już nie potrzebujesz. Czy w szafie nie zalegają ci niepotrzebne ubrania? Czy naprawdę są ci potrzebne wszystkie książki, które już przeczytałeś? Warto to sprawdzić.

Tester produktów i usług online – sprawdź coś nowego i zarób

W internecie można znaleźć oferty pracy polegające na byciu internetowym tajemniczym klientem lub testerem produktów. Istnieją też specjalne firmy, które zajmują się taką działalnością, np. User Testing. Czasami całość łączy się z napisaniem szczegółowej recenzji produktu, a więc przyda się tu też lekkie pióro.

Publikacja własnej książki – Amazon, Rozpisani i inne firmy selfpublishing

publikacje zarabianie online

Napisałeś własną książkę, ale leży ona w szufladzie? Nawet jeśli wysyłałeś ją do wydawnictw, a one zbywały cię z niczym, nic straconego. Wciąż możesz wydać ją własnym nakładem. Co więcej, możesz zrobić to nawet bez udziału drukarni, w formie e-booka. Jest to tak zwane self-publishing. Przykładem zajmującej się tym firmy jest Rozpisani.pl. Upewnij się tylko, że publikacja ma szansę się sprzedać. W końcu konkurencja na rynku jest ogromna, a na wydanie książki wciąż trzeba poświęcić sporo pieniędzy. Jeśli jednak wierzysz, że napisałeś coś wartościowego – dlaczego nie spróbować?

Autorski kurs online – sprzedawaj swoją wiedzę

Czy znasz się na czymś doskonale i chciałbyś przekazać swoją wiedzę dalej? Możesz nie tylko pracować jako korepetytor, nauczyciel lub konsultant, ale też tworzyć własne kursy video. Najlepsze z nich doskonale się sprzedają i przy tym (jeśli tematyka kursu jest wiecznie aktualna) generują dochód przez długi czas. Serwisem, w którym sprzedawane są kursy, jest na przykład strefakursów.pl.

Sprawdź: W co zainwestować 200 tyś. zł

Influencer i ambasador marki – pokaż siebie i produkt

To dodatkowa propozycja dla osób, które są już znane. Jeśli zgromadziłeś/aś wokół siebie dużą społeczność widzów, Twoja działalność może być sponsorowana przez jakaś dużą markę. W ten sposób Ty zarabiasz dodatkowe pieniądze, a marka uzyskuje większą rozpoznawalność. Istnieją specjalne serwisy i platformy, ułatwiające zostanie ambasadorem. Sprawdź np. Brandbuddies.

Bądź kreatywny i znajdź pomysł na siebie – bo najlepszy pomysł to Twój pomysł

Dlaczego ostatnio punkt postanowiliśmy zostawić tobie? Bo każdą działalność w internecie ktoś musiał zacząć pierwszy. Być może przyszedłeś tu po gotowe odpowiedzi, ale pamiętaj, że dzisiaj nie wiele cech liczy się tak, jak kreatywność.

 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.