Co to jest budynek zamieszkania zbiorowego?

Każda nieruchomość, w której docelowo mają przebywać ludzie, musi spełniać szereg warunków, zapewniających im bezpieczeństwo i możliwość zaspokojenia głównych potrzeb. W przypadku budynku przeznaczonego na pobyt czasowy, a także jeśli chodzi o budynek zamieszkania zbiorowego, nie jest inaczej.

Budynek zamieszkania zbiorowego – definicja

Budynek zamieszkania zbiorowego - definicja

Najkrócej mówiąc, budynkiem zamieszkania zbiorowego jest miejsce okresowego pobytu ludzi. Taka nieruchomość musi być zbudowana według określonych zasad i często bywa też budynkiem użyteczności publicznej.

Najważniejszą cechą definiującą budynek zamieszkania zbiorowego jest czasowy charakter pobytu jego lokatorów. Dlatego też nie zalicza się do nich np. bloków mieszkalnych i domów wielorodzinnych. Wyjątkiem są domy dziecka, domy rencistów czy domy zakonne.

Budynek zamieszkania zbiorowego a prawo budowlane

Budynek zamieszkania zbiorowego

Definicję budynku zamieszkania zbiorowego określa Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Ten akt prawny nakłada pewne obostrzenia na inwestorów, budujących nieruchomości, które mają służyć okresowemu pobytowi ludzi.

Budynek zamieszkania zbiorowego – wymagania techniczne

Budynek zamieszkania zbiorowego - wymagania techniczne

Zgodnie ze wspomnianym rozporządzeniem, każdy budynek zamieszkania zbiorowego musi spełniać wymagania dotyczące bezpieczeństwa i funkcjonalności:

  1. Odpowiednie i sprawdzone instalacje – instalacje telekomunikacyjne i radiowo-telewizyjne, system wodociągowy i kanalizacyjny oraz należyta wentylacja. Wszystkie instalacje muszą być zgodne z aktualnymi polskimi normami.
  2. Utwardzone dojścia do budynku o szerokości minimalnej 1,5 m, przy czym co najmniej jedno dojście musi być dedykowane osobom niepełnosprawnym. Ma ono zapewniać im dostęp do całego budynku lub tych części, których będą używać.
  3. Najbliższa odległość parkingu lub garażu od okien budynku (nie licząc hoteli) wynosząca 7-20 m, w zależności od jego wielkości.
  4. Miejsca postojowe dla samochodów osób niepełnosprawnych odpowiednio oznakowane i usytuowane w odległości co najmniej 5 m od okien budynku.
  5. Obecność wanien lub natrysków i umywalek w łazienkach, a także mis ustępowych w wydzielonych kabinach z umywalkami.
  6. Oświetlenie ewakuacyjne w pomieszczeniach o powierzchni ponad 2000 metrów kw. i na drogach ewakuacyjnych.
  7. Sygnalizacja dzwonkowa w mieszkaniach i alarmowo-przyzywowa, gdy lokatorami są osoby niepełnosprawne.
  8. Ochrona przed drganiami i hałasem, zgodnie z wytycznymi Rozporządzenia.
  9. Wyposażenie w dźwigi, gdy co najmniej jedna kondygnacja przeznaczona dla ponad 50 mieszkańców znajduje się powyżej 12 m nad poziomem terenu. Dostęp do dźwigu powinien być możliwy z każdej kondygnacji użytkowej.

Przeczytaj również: W co zainwestować 500 tyś złotych

Rodzaje budynków zamieszkania zbiorowego

Rodzaje budynków zamieszkania zbiorowego

Budynki zamieszkania zbiorowego ludzi mogą mieć różne przeznaczenie i wielkość. Ich lokatorzy mogą przebywać tam dobrowolnie lub przymusowo, w charakterze turystów lub studentów, jako dzieci, dorośli czy osoby w podeszłym wieku.

Hotele, motele, pensjonaty

Hotele

Hotel, podobnie jak motel, to obiekt posiadający co najmniej 10 pokoi. Hotele oferują zazwyczaj więcej usług związanych z pobytem gości, natomiast położone przy głównych drogach motele służą przede wszystkim kierowcom. W pensjonacie powinno się znajdować co najmniej 7 pokoi, a poza noclegiem lokatorzy powinni mieć możliwość skorzystania z całodziennego wyżywienia.

Schroniska

Schroniska

Schroniskiem nazywamy budynek położony przy szlaku turystycznym, najczęściej w górach. Jak wskazuje sama nazwa, obiekt ten ma zapewniać turystom ochronę przed niekorzystną pogodą. Schroniska najczęściej dysponują miejscami noclegowymi oraz możliwością skorzystania z wyżywienia i sanitariatów.

Sprawdź: W co zainwestować 200 tyś złotych

Internaty, domy studenckie, akademiki

Internaty

Domy studenckie, inaczej akademiki, to obiekty mieszkalne dla studentów, będące pod nadzorem uczelni. Z kolei w podległych szkołom internatach zamieszkują uczniowie szkół średnich. Zarówno w akademikach, jak i internatach, mogą mieszkać studenci i uczniowie różnych uczelni, a nie tylko tych, które je prowadzą.

Domy dziecka, domy rencistów, domy zakonne

Domy dziecka

Dom dziecka to całodobowa placówka opiekuńczo-wychowawcza typu socjalizacyjnego, przeznaczona dla dzieci i młodzieży, których potrzeby nie mogą być zaspokajane w domu rodzinnym.

liczba domów dziecka

W domach rencistów lub emerytów mieszkają osoby w podeszłym wieku, często przewlekle chore lub niepełnosprawne, które wymagają całodobowej opieki. Innym typem placówki zwanej domem jest dom zakonny, czyli siedziba wspólnoty zakonnej gromadząca mniej niż dwunastu zakonników, będąca tym samym najmniejszą jednostką administracyjną zakonu.

Przeczytaj również:: Inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem

…i wiele innych!

Pozostałe rodzaje budynków zamieszkania zbiorowego to domy wypoczynkowe i wycieczkowe, schroniska młodzieżowe, budynki koszarowe i budynki zakwaterowania na terenie zakładu karnego, aresztu śledczego, zakładu poprawczego oraz schroniska dla nieletnich.

Budynek zamieszkania zbiorowego – podsumowanie

Budynek zamieszkania zbiorowego

Bez względu na rodzaj budynku zamieszkania zbiorowego, powinien on zawsze spełniać wszystkie stawiane mu wymogi techniczne. Od tego zależy bezpieczeństwo i komfort jego mieszkańców. Dla klientów obiektów komercyjnych i turystycznych, wygoda i funkcjonalność są często czynnikami decydującymi o wyborze danego miejsca.

Budynek zamieszkania zbiorowego – pytania i odpowiedzi

Co to znaczy budynek zbiorowego zamieszkania?

Budynkiem zamieszkania zbiorowego jest miejsce okresowego pobytu lokatorów, zbudowane według określonych zasad, do których nie zaliczają się bloki mieszkalne i domy wielorodzinne. Mogą to być budynki uzyteczności publicznej, domy dziecka, rencistów czy zakonne.

Czy budynek mieszkalny jest budynkiem zamieszkania zbiorowego?

Nie, budynek mieszkalny to nieruchomość, w której na stałe przebywają jej mieszkańcy, tymczasem budynek zamieszkania zbiorowego przewiduje jedynie czasowy pobyt lokatorów.

Czy budynek zamieszkania zbiorowego jest budynkiem usługowym?

Może nim być, jeśli to np. hotel, motel, condohotel, pensjonat, schronisko lub internat albo dom studencki. Wszystkie te miejsca oferują konkretne usługi i generują zyski dla swoich właścicieli.

Czy budynek wielorodzinny jest budynkiem zamieszkania zbiorowego?

Nie, budynek zamieszkania zbiorowego to miejsce tymczasowego pobytu lokatorów, a budynek wielorodzinny to np. blok, w którym kupujemy mieszkania i meldujemy się w nich na stałe.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.