Co to jest atrium?

Z pojęciem atrium po raz pierwszy można było się spotkać w architekturze Cesarstwa Rzymskiego. Było to wtedy czworokątne, otwarte pomieszczenie reprezentacyjne w budynku. Jak atrium traktowane jest we współczesnej architekturze? Zapraszamy do zapoznania się z poniższym artykułem.

Co to jest atrium?

Co to jest atrium?

Atrium w architekturze określane jest jako niezadaszone pomieszczenie wewnętrzne typu dziedziniec, które z każdej strony otoczone jest ścianami budynku. Pojęcie to ewoluowało z biegiem lat, a jego definicja stawała się coraz szersza wraz z rozwojem myśli architektonicznej. 

Atrium z czasów starożytnego Rzymu

Atrium z czasów starożytnego Rzymu

W czasach Cesarstwa Rzymskiego atrium było centralnym pomieszczeniem w budynku i miało kształt prostokąta. W domach mieszkalnych wokół atrium rozmieszczone były pokoje mieszkalne.

Atrium w tamtych czasach zazwyczaj miało otwór w dachu (nazywany compluvium), przez który woda deszczowa wpadała do przygotowanego zbiornika (impluvium).

Dach atrium oparty był na kolumnach. Wnętrze tego pomieszczenia standardowo było ozdobione różnego rodzaju malowidłami, posągami czy mozaikami, a także zieloną roślinnością. To właśnie w atrium, w związku z jego reprezentatywnym charakterem, umieszczano w typowym rzymskim domu kapliczkę oraz podobizny przodków.

Przeczytaj również: W co zainwestować 500 tyś złotych

Atrium we współczesnej architekturze

Atrium we współczesnej architekturze

Atrium cieszy się nieprzerwaną popularnością również we współczesnej architekturze. W związku z tym, że jest to niezmiennie wysokie pomieszczenie, nadający wnętrzu otwarty charakter, atrium zachowało swoją głównie reprezentatywną funkcję centralnego pomieszczenia budynku. Obecnie jednak termin atrium znacznie poszerzył swoje znaczenie.

Atrium w ciepłych krajach

Szczególną popularnością atrium cieszy się w krajach, których mieszkańcy mogą cieszyć się wysokimi temperaturami przez cały rok. Odkryty dach w połączeniu z takimi warunkami pogodowymi zapewnia stały dopływ rześkiego powiewu świeżości, natomiast zabudowane ściany chronią przed promieniami słonecznymi.

Atrium jest rozwiązaniem obecnym w wielu hotelach w bardziej ciepłych zakątkach świata. Jest to część hotelu bez dachu, ale zabudowana ścianami. W tej części zazwyczaj znajduje się basen i sztuczna plaża.

Atrium w nowoczesnym domu jednorodzinnym

Atrium w nowoczesnym domu jednorodzinnym

W ostatnich latach coraz większą popularnością cieszą się wysokie sufity sięgające do ostatniej kondygnacji budynku. W nowoczesnym domu jednorodzinnym atrium jest zadaszone. Podobnie jak w Cesarstwie Rzymskim, pomieszczenie to pełni funkcję reprezentacyjną i stanowi centrum rozrywkowo – wypoczynkowe domu. Zazwyczaj jest to duży salon położony w centralnej części budynku, otoczony z każdej strony ścianami.

Przeczytaj również: W co zainwestować 150 tyś złotych

Atrium na nowoczesnych osiedlach

Kolejnym przykładem wykorzystania atrium we współczesnej architekturze są nowoczesne, zamknięte osiedla. Jest to zazwyczaj centralny plac na osiedlu powstały na wzór rzymskiego dziedzińca, na którym znajduje się najczęściej plac zabaw dla dzieci, siłownia „pod chmurką”, ławki, chodniki do spacerów, a także liczna roślinność ozdobna. Atrium w tym przypadku nie ma dachu, a ze wszystkich stron zabudowane jest apartamentowcami. Taki układ osiedla jest coraz częściej wykorzystywany przez deweloperów.

Atrium w galeriach handlowych 

Atrium w galeriach handlowych 

W Polsce atrium cieszy się szczególnie dużą popularnością w galeriach handlowych. W tym przypadku bardzo często odchodzi się od jego pierwotnego kształtu czworokąta na rzecz bardziej nowoczesnych, nieregularnych figur.

W atrium w galerii handlowej zazwyczaj znajduje się centrum rozrywkowe z licznymi kawiarniami, food court i szeroko pojętą „strefą gastro”. Może tu zobaczyć także fontanny oraz roślinność ozdobną. W tego typu konfiguracji atrium może być obserwowane z każdego piętra budynku, co również podbija jego atrakcyjność. 

Będąc następnym razem w dużym centrum handlowym spójrz w górę, a zobaczysz cechy charakterystyczne dla tej zabudowy – kondygnacje nieograniczone sufitami, ogromna wysokość i przeszklony dach dający wrażenie otwartego!

Atrium w biurowcach

Stale rosnącą popularnością, szczególnie w dużych miastach, cieszą się także przeszklone biurowce. W przypadku tego typu zabudowy również często możemy się spotkać z atrium. Jest to dziedziniec zabudowany różnymi częściami biurowca, zazwyczaj wykończony przeszklonym dachem. Jest to miejsce wypoczynku pracowników, w którym najczęściej znajdują się ławki, dużo zielonej roślinności i ścieżki do spacerów.

Przeczytaj również:: Inwestowanie w nieruchomości z małym kapitałem

Atrium – czy warto?

Atrium - czy warto?

Atrium nadaje każdego budynkowi niesamowitej przestronności. Zachwyca wysokością, otwartością i nawiązaniem do starożytnych budowli. Zarówno atrium bez dachu jak i zadaszone sprawia, że dom staje się wyjątkowy. Wzmacnia ona także reprezentacyjną funkcję centralnej części budynku. Jeśli tylko masz ku temu warunki, jest to rozwiązanie warte przemyślenia.

Zostaw komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.

Strona jest chroniona przez reCAPTCHA - Polityka prywatności i Warunki usługi