Monety bulionowe: czym są, gdzie kupić, czy warto?

Często słyszy się, że jedną z najbezpieczniejszych form inwestowania lub ochrony kapitału jest inwestowanie w metale szlachetne, głównie złoto. Zakup sztabki złota wiąże się z ogromnym wydatkiem. Co zrobić w takiej sytuacji? Z pomocą przychodzą monety bulionowe. Jak inwestować w monety?

Bulionizm – co to jest?

Bulionizm - co to jest?

Termin, określający wczesny etap okresu zwanego merkantylizm. W XV i XVI handel bardzo mocno się rozwijał. Zapotrzebowanie na pieniądz spowodowało wyczerpywanie się kruszców. Państwa zaczęły wprowadzać zakaz wywozu tego surowca. Decyzja ta mocno wpłynęła na przekonanie, że ilość zgromadzonego złota oraz srebra jest wyznacznikiem bogactwa.

Czym są monety bulionowe?

Co to jest moneta bulionowa? Jest to rodzaj monety, wykonany z metali szlachetnych, najczęściej złota, srebra, palladu i platyny. Monety bulionowe nie mają nominału. Swoją wartość określają na podstawie ilości kruszcu użytego do jej wybicia.

Monety bulionowe – podsumowanie

Monety bulionowe – co jest wybite?

Monety bulionowe - co jest wybite?

Moneta inwestycyjna nie posiada wartości nominalnej. W takim przypadku nie ma np. wypitego orła, tak jak ma to miejsce na polskim złotym. Posiada natomiast wybite informacje dotyczące:

  • wagi,
  • oznaczenia kruszcu,
  • próby,
  • roku produkcji.

Krugerrand – Pierwsza moneta

Moneta Krugerrand 1 uncja złota do 15 dni roboczych | Złoto \ Złote monety Złota moneta - Krugerrand Złote monety | MENNICA SKARBOWA

Nazwa Krugerrand wywodzi się z połączenia nazwiska Paula Krugera oraz waluty RPA, czyli rand. Produkcja pierwszej monety bulionowej zaczęła się w 1967 roku. Do 1980 roku był to prawny środek płatniczy. Po tym okresie został wycofany z obiegu pieniężnego. Obecnie używana jako inwestycja lub sposób lokowania kapitału. Warto zauważyć, że od momentu powstania zyskuje na wartości.

Krugerrandy wybija się z 22-karatowego złota o próbie 916. Dzięki dodaniu odrobiny miedzi 8,333% zabarwiona jest na pomarańczowy kolor. Na samym początku monety wybijano masie jednej uncji 31,1035 gramów. W 1980 roku zostały wprowadzone monety o wadze 1/2, 1/4 i 1/10 uncji.

Krugerrand wykres

Na chwilę obecną cena Krugerrand sięga prawie 9 tysięcy złotych.

Monety bulionowe – najpopularniejsze monety inwestycyjne

Najpopularniejszą monetą bulionową jest Krugerrand opisany wyżej. Jakie pozostałe momenty warto znać?

Amerykański Orzeł

Amerykański Orzeł 1 uncja złota | Złoto \ Złote monety Złote monety | MENNICA SKARBOWA

Emitowana od 1986 roku. Moneta inwestycyjna wybijana w West Point Mint. Nazwa odnosi się do złotych dwudziestodolarówek. W obiegu była do 1933 roku. Oryginalna nazwa to Double Eagle. Wykonana jest z złota, srebra oraz miedzi.

Kanadyjski Liść Klonowy

Moneta Kanadyjski Liść Klonowy 1 uncja złota do 15 dni roboczych | Złoto \ Złote monety Złote monety | MENNICA SKARBOWA

Pierwsza moneta bulionowa wybita w próbie 999,9 przez Kanadyjską Mennicę Królewską Jedna z najpopularniejszych monet. Dodatkowo uznawana za najlepiej zabezpieczoną. Od 2014 monety grawerowane są przy użyciu lasera. Natomiast w 2015 roku tło monety zostało pokryte strukturą radialnych promieni.

Sprawdź: W co zainwestować 200 tyś złotych

Wiedeńscy Filharmonicy

Moneta Wiedeńscy Filharmonicy 1 uncja złota do 15 dni roboczych | Złoto \ Złote monety Złote monety | MENNICA SKARBOWA

Nazwa pochodzi od cenionej na całym świecie orkiestry. Jedyna moneta europejska denominowana w walucie euro. Wykonywana przez mennicę Münze Österreich AG. Przez wielu uznawana za najpiękniejszą na rynku. Wytwarzana z 24-karatowego złota o próbie 999,9. 

sprzedaż monet wykres

Australijski Kangur

Moneta Australijski Kangur 1 uncja złota do 15 dni roboczych | Złoto \ Złote monety Złota moneta - Australijski Kangur Złote monety | MENNICA SKARBOWA

Australijskiego Kangura wybijana przez mennicę w Perth. Wytwarzana od 1989 roku. Wizerunek zwierzęcia na rewersie zmienia się co rok. W 2016 mennica wprowadziła monetę srebrną do sprzedaży o próbie 999.

Polska moneta bulionowa

Narodowy Bank Polski - Internetowy Serwis Informacyjny

Polskie monety uncjowe „Bielik” – 100-lecie odzyskania przez Polskę niepodległości. Emitowane przez Narodowy Bank Polski. Wypuszczane w nominałach 50 zł, 100 zł, 200 zł oraz 500 zł. Waga wybijanych monet odpowiada masie ⅟₁₀ oz, ¼ oz, ½ oz, 1 oz. Emisja monet rozpoczęła się przez NBP w 1995 roku i trwa do dziś. Wszystko monety posiadają próbę 999,9.

Bulionowa moneta – czy warto?

Trzeba zadać sobie kluczowe pytanie. Z jakich pobudek chcemy kupić monetę?

Moneta bulionowa – inwestycja długoterminowa

Jeśli ma na celu szybki zarobek, to nie tędy droga. Ten rodzaj inwestycji należy do grupy długoterminowej. Wzrost wartości zainwestowanego kapitału zależny jest od kursu danego kruszcu.

Moneta bulionowa – ochrona kapitału

Moneta bulionowa - ochrona kapitału

Na rynku metali szlachetnych wahania cen są zazwyczaj rozłożone w czasie. Z tego powodu, jest to doskonała forma lokowania kapitału. Wiele osób traktuje ten rodzaj alokacji zasobów, jako sposób ochrony funduszy przed inflacją. Najczęściej kupowane są monety złote. Złoto zalicza się do najbardziej stabilnych metali szlachetnych.

Moneta bulionowa – podatek

Dodatkowym atutem dla każdego inwestora jest fakt, że ten rodzaj kruszcu zwolniony jest z podatku “Belki”.

Przeczytaj również: W co zainwestować 100 tyś złotych

Moneta bulionowa – moneta kolekcjonerska

Warto zwrócić uwagę, że część monet ma wybite rzadko spotykane grawery. Traktowane są wówczas, jako monety kolekcjonerskie. Co znacznie podnosi ich wartość.

Monety bulionowe – gdzie kupić?

W dzisiejszych czasach dostęp do rynku metali szlachetnych jest znacznie prostszy. Monety bulionowe można kupić bezpośrednio w Narodowym Banku Polskim lub u dealera.

Monety bulionowe - gdzie kupić?

Najbardziej znanym i sprawdzonym dealerem na polskim rynku, jest działająca od 1766 roku Mennica Polska. Mennica Polska zajmuje się nie tylko sprzedażą monet inwestycyjnych, ale również produkcją oraz skupem.

Alternatywnym sposobem zakupu monet bulionowych, jest wykorzystanie portali aukcyjnych np. Allegro, OLX, eBay, Amazon lub strony internetowej mniej znanych firm. Warto jednak upewnić się, czy sprzedający ma wobec nas uczciwe zamiary i nie ma na celu oszukać nas, sprzedając podrobione produkty.

Monety bulionowe – podsumowanie

Monety bulionowe - podsumowanie

Monety bulionowe są dobrym sposobem zabezpieczenia funduszy. Dywersyfikacja majątku jest najbezpieczniejszym sposobem inwestowania i ochrony majątku. Lokowanie kapitału w metale szlachetne powinno być jednym z źródeł dochodu, nie jedynym.

Przeczytaj również:

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.